Reklama

Kraj

Premier: chcemy wychodzić z kryzysu poprzez inwestycje

Rafał Białkowski / PAP
Dodano: 14.10.2022
68008_14pa3
Share
Udostępnij
Chcemy przyciągnąć inwestorów, chcemy wychodzić z kryzysu poprzez inwestycje – mówił premier Mateusz Morawiecki, przyznając samorządom dofinansowania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Podkreślał, że Polska będzie miejscem tworzenia nowych, coraz lepiej płatnych miejsc pracy.

Z udziałem premiera Morawieckiego w piątek w KPRM odbyła się uroczystość przyznania samorządom dofinansowania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych; do 50 samorządów ma trafić blisko 5 mld zł na rozwój stref przemysłowych.

"Siejemy dzisiaj ziarno pod przyszłe żniwa: nowych miejsc pracy, nowych technologii przyciągniętych do Polski, lepszych miejsc pracy, nowej infrastruktury" – mówił Morawiecki.

Zwracał uwagę, że świat jest obecnie na zakręcie i to nie tylko geopolitycznym, związanym z wojną na Ukrainie, ale jest też na zakręcie gospodarczym. "Polityka przemysłowa, która nam przyświeca to polityka inwestycji" – oświadczył. Zaznaczył, że odchodzimy od archaicznego modelu rozwoju opartego o tanie miejsca pracy.

Morawiecki wskazywał, że poprzez programy inwestycji infrastrukturalnych rząd chce przyciągać zarówno polskich, jak i zagranicznych inwestorów, a inwestycje te będą służyć zachowaniu i tworzeniu nowych miejsc pracy. "To dla nas podstawowy priorytet na najbliższe lata" – podkreślił.

Dodał, że dzięki inwestycjom infrastrukturalnym będzie też możliwość odbudowy zerwanych łańcuchów dostaw i łańcuchów produkcji. "Wzmacniamy tym szanse na nowe zakłady i przedsiębiorstwa, które są rozsadnikiem nowych technologii" – powiedział premier.

Jak mówił, cechą tego programu będzie też równomierność rozwoju w całej Polsce – dzięki rozwojowi infrastruktury nowymi inwestycjami będą objęte nie tylko wielkie aglomeracje. "Dziś tym programem wyrównujemy szanse" – podkreślił premier. "W każdym zakątku Polski dajemy szanse na przyciąganie inwestorów" – dodał.

"Dziś siejemy ziarno pod przyszłe lata rozwoju, poprzez inwestycje chcemy wychodzić z kryzysu" – przekonywał Morawiecki.

Zapewnił też, że rząd wsłuchuje się w głos samorządowców. "Ci z was, którzy nie zdołali ze względu na rosnące ceny wykorzystać dotychczasowych środków z wcześniej przyznanych programów, z wcześniej podzielonych programów inwestycyjnych, będą mieli taką szansę; szansę zmiany zakresu swoich działań, przycięcie ich w taki sposób, aby zmieścić się w zakładanym budżecie" – mówił szef rządu, zwracając się do samorządowców.

Jak stwierdził, "wsłuchujemy się w głos samorządowców i realizujemy program rozwoju stref ekonomicznych, właśnie w szczególności dla was, dla mieszkańców Polski gminnej, Polski powiatowej, wszędzie, w każdym jej zakątku, każdym województwie". "Z ogromną nadzieją, wiarą, a nawet pewnością – z mojej strony pewnością – że te inwestycje przyczynią się do budowy prawdziwej twierdzy. Twierdzy obrony miejsc pracy, coraz to lepszych miejsc pracy. I takiego modelu gospodarczego poprzez, który nie tylko wyjdziemy obronną ręką z tego kryzysu, ale wyjdziemy z niego zwycięsko" – podkreślił premier.

Według szefa rządu, "to Polska będzie miejscem tworzenia nowych, coraz lepiej płatnych miejsc pracy". "Dzięki nie tylko poprawionej infrastrukturze, ale właśnie wybudowanej od nowa infrastrukturze, w myśl idei, że cała Polska ma być jedną, wielką specjalną strefą ekonomiczną" – zaznaczył Morawiecki. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy