Jeśli lubicie niebieski i chcielibyście go wprowadzić do swoich wnętrz, warto o tym pomyśleć już na etapie wykańczania ścian. Pamiętajmy przy tym, że nie z każdym kolorem tworzy on udane połączenie. Istnieje jednak kilka opcji, w które możemy iść niemal „w ciemno”. Bez względu na odcień, niebieski najlepiej czuje się w towarzystwie bieli i szarości. Dobrze prezentuje się także w zestawieniu z jasnymi odcieniami drewna.
Rok 2020 należy do Classic Blue, czyli koloru nieba – ten właśnie odcień jak najbardziej trendy wskazała Instytut Panatone. Kojarzy się ze spokojem i zaufaniem, ale i pewnością siebie oraz prostotą.
Niebieski i biały
To klasyczne zestawienie jest uwielbiane zarówno przez projektantów wnętrz, jak i samych użytkowników. Zawsze wygląda świeżo i nigdy się nie starzeje, nadając aranżacji pożądanego wyrafinowania. Wyjątkowy efekt możemy dodatkowo podkreślić wykładając jedną ze ścian białą cegłą. Naturalna jest wprawdzie materiałem bardzo wymagającym i z różnych względów nie zawsze możemy sobie na nią pozwolić, ale na rynku dostępne są jednak płytki betonowe i gipsowe, które świetnie ją imitują, a przy tym są cieńsze, lżejsze i mogą występować w systemie z gotową fugą, jak płytka Parma, którą oferuje nam firma Stegu.
Niebieski i biały działają na nas kojąco i relaksująco, toteż najlepiej takie połączenie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których szukamy odpoczynku.
Niebieski i szary
Takie zestawienie to absolutny top w aranżacji wnętrz! Przez wielu uważane za duet wręcz idealny i najbardziej elegancki. Szarość występuje tu najczęściej w roli tła. By bardziej ją wyeksponować, warto pobawić się materiałem ściennym i jego fakturą. Świetnie sprawdzi się wspomniany wcześniej motyw cegły, który możemy łatwo uzyskać z pomocą płytek cegłopodobnych Boston z gotową fugą. Do takich wnętrz najlepiej pasują proste, minimalistyczne meble. Co więcej, połączenie szarego i niebieskiego nie musi sprawiać wrażenia chłodnej elegancji, jak się wielu nam wydaje. Jasny odcień niebieskiego sprawi, że wnętrze będzie bardziej pogodne i przytulne. Wystarczy błękitna sofa i trochę bieli dla rozjaśnienia pomieszczenia.
Jeśli nie boimy się odważnych decyzji, możemy pokusić się o większe urozmaicenie w pokryciu ścian. Dobrą alternatywą dla cegły będzie płytka imitująca kamień w odcieniach szarości, np. Sierra 3. Chcąc mocnej wyeksponować we wnętrzu kolor niebieski, a przy tym zrobić to w sposób niezwykle efektowny, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie go również na ścianie. Wystarczy, że pojawi się na fragmencie za łóżkiem czy kanapą w formie paneli tapicerowanych, np. Mollis, które nie tylko będą świetnie współgrały z eleganckim kamieniem, lecz także nadadzą aranżacji bardziej przytulnego charakteru.
Niebieski i drewno
Niebieski jest zaliczany do barw chłodnych. Jeśli jednak mamy słabość do tego koloru, ale jednocześnie lubimy przytulne wnętrza, warto rozważyć jego połączenie z drewnem, którego zaletą jest zarówno naturalność, jak i neutralność, dzięki czemu pasuje do każdego stylu wnętrz. Takie zestawienie sprawdzi się szczególnie w aranżacjach utrzymanych w stylu nowoczesnym, skandynawskim i rustykalnym. Poszukując trwałego i funkcjonalnego rozwiązania, możemy udekorować jedną ze ścian lub jej fragment kamieniem dekoracyjnym Timber Wood, który w swojej strukturze perfekcyjnie odwzorowuje najdrobniejsze detale charakterystyczne dla naturalnej deski, takie jak np. subtelne sęki oraz lekką chropowatość.
Niebieski to kolor, który poprawia naszą koncentrację. W czasach, kiedy obserwujemy znaczny wzrost możliwości technologicznych, ważne jest, aby miejsca, w których spędzamy dużo czasu, sprzyjały naszemu dobremu samopoczuciu i spokoju ducha. Coraz częściej dom to również nasze miejsce pracy. Barwa nieba pozwoli nam odnaleźć balans pomiędzy tymi dwoma sferami – wprowadzi harmonię, ale i motywację do dalszego działania.