Reklama

Dom

Oświetlenie pokoju dziecka. Funkcjonalne i efektowne rozwiązania

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 02.01.2020
48891_oswietlenie_pokoju
Share
Udostępnij
Oświetlenie w pokoju dziecka? Musi być funkcjonalne i powinno być efektowne, zgodne z gustem młodego użytkownika. Wybór lamp jest więc nie lada wyzwaniem, bo trzeba zapewnić odpowiednie doświetlenie miejsca do nauki oraz stworzyć niezwykły klimat.
 
 
Optymalna ilość światła to podstawa
 
Pokój dziecięcy to jedno z tych wnętrz, które pełni jednocześnie wiele funkcji. Zwłaszcza, gdy korzysta z niego kilkoro maluchów w różnym wieku. To nie tylko miejsce do nauki, zabawy czy rozwijania swoich pasji, ale też przestrzeń w której najmłodsi śpią czy przyjmują swoich gości. Taka wszechstronność pokoju dziecięcego sprawia, że musi on być właściwie urządzony – nie tylko pod względem umeblowania, ale również oświetlenia.
 
– Przy wyborze oświetlenia do pokoju dziecka kluczową zasadą, o której powinniśmy pamiętać, jest funkcjonalność. Decydując się na konkretne lampy zwróćmy uwagę na to, czy są one w stanie zapewnić pociechom optymalną ilość światła potrzebną do odrabiania lekcji, czytania książek czy innych codziennych aktywności. W dziecięcym pokoju nie może zatem zabraknąć lampy sufitowej, najlepiej wyposażonej w kilka źródeł światła. Dziewczynkom z pewnością przypadną do gustu oprawy dostępne w kolorze różowym lub zielonym, a chłopcom modele, które swoim wyglądem przypominają startujące samoloty. Obie lampy mają jeszcze jedna zaletę – ruchome ramiona tych opraw pomogą optymalnie doświetlić poszczególne strefy – wyjaśnia Małgorzata Nowodworska, ekspert marki Nowodvorski Lighting.
 
Oprócz lampy sufitowej, która rozświetla całe pomieszczenie, ważne jest doświetlenie miejsca do pracy.
 
– Wybierając lampy do pokoju dziecięcego koniecznie zadbajmy też o odpowiednie oświetlenie biurka lub stolika przy którym młodsze dzieci będą rysować, a starsze odrabiać lekcje. Jeśli pociecha jest praworęczna, źródło światła powinno się znajdować po jej lewej stronie, tak, by nie było zasłaniane podczas pisania – dodaje specjalistka. 

Więcej niż oświetlenie 

Wybierając oświetlenie do pokoju dzieci nie możemy zapominać, że jest to przede wszystkim ich królestwo i również one powinny mieć możliwość wyrażenia swojego zdania w tej kwestii. Jeżeli maluch marzy o żyrandolu w określonym kształcie (samochodu, zwierzątka, gwiazdki) lub lampie z abażurem ozdobionym wizerunkiem postaci z ulubionej bajki, pozwólmy mu na to. Dobrym pomysłem jest też nawiązanie do pasji i zainteresowań najmłodszych domowników.
 
– Przy zakupie lamp do pokoju dziecięcego pamiętajmy, że dzieci szybko rosną, a wraz z wiekiem zmieniają się ich upodobania. Dobrze zatem postawić na oprawy o uniwersalnych kształtach i kolorach, które nie znudzą się naszemu malcowi już po chwili od zamontowania. Jeśli wspólny pokój dzieli chłopiec i dziewczynka, zrezygnujmy z klasycznych róży i błękitów na rzecz innych kolorów, które przypadną im obojgu do gustu. Może to być np. beż, zieleń czy różne odcienie szarości”, podpowiada Małgorzata Nowodvorska.
 
 
Nie zapominajmy też, że oświetlenie w pokoju dziecięcym powinno nie tylko być funkcjonalne, ale też zdobić wnętrze, tworzyć niezwykły klimat i zapewniać poczucie bezpieczeństwa. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza wieczorem – delikatne, dyskretne światło umieszczone w pobliżu łóżeczka sprawi, że maluszek będzie się czuł bardziej komfortowo, zwłaszcza gdy nie potrafi zasnąć przy zgaszonej lampce.
 
Tu doskonale sprawdzi się np. niewielki kinkiet, który oferujemy w dwóch kolorach – niebieskim i różowym i tym samym przypadnie do gustu zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. W pokojach dziecięcych możemy też postawić na lampy mocowane na ścianie. Atrakcyjne kształty i uniwersalne kolory nadają im oryginalnego charakteru, dzięki czemu spodobają się zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom i to nie zależnie od płci. Kilka źródeł światła oraz możliwość obracania reflektorków i tym samym dowolnego regulowania kierunku padania światła zapewnią właściwie doświetlenie blatu czy ekranu komputera – dodaje specjalistka.  
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy