Reklama

Dom

Czysto, że aż lśni- najlepsze sposoby na osad kamienny!

Opracowała Idalia Stochla
Dodano: 09.03.2018
37908_laz75
Share
Udostępnij

Kto nie zna osadów tworzących się wokół baterii, czy na elementach ceramiki łazienkowej? To niestety powszechny i powracający problem.W "walce z osadem nie musimy inwestować w drogie i agresywne środki czyszczące. Warto sięgnąć choćby po ocet czy wodę.

Dbając o powierzchnie chromowane należy pamiętać o tym, że są one niezwykle delikatne. Wszelkie środki czyszczące, które zawierają w swoim składzie silne kwasy mogą pozbawiać baterie eleganckiego blasku i tworzyć na nich matową powłokę. Nie bez znaczenia pozostaje zatem materiał, z którego wykonana jest gąbka czy ściereczka do czyszczenia. Warto pamiętać, że szorstkie tworzywo może zarysować chromowaną powłokę tworząc porowatą powierzchnię, na której zdecydowanie szybciej osadza się kamień.

Bądź systematyczny  

W większości polskich domów płynie tzw. twarda woda. Dlatego też problem osadzania się kamienia na armaturze sanitarnej jest dość powszechnym zjawiskiem. Aby skutecznie zapobiegać pojawianiu się nieestetycznego osadu na bateriach i wokół nich należy systematycznie czyścić powierzchnię. Co to znaczy „systematycznie”? Idealnie byłoby przecierać zabrudzenia miękką ściereczką po każdym skorzystaniu z urządzenia. Optymalnie jednak, wystarczy co dwa, trzy dni wyczyścić powierzchnię wykorzystując do tego neutralne środki np. szare mydło i delikatną ściereczkę. Takie konsekwentne działanie uchroni przed zniszczeniami spowodowanymi szorowaniem i pozwoli zachować lśniącą powłokę baterii na bardzo długo.

Konstrukcja baterii ma znaczenie  

Dobór odpowiedniej armatury sanitarnej może mieć znaczący wpływ na jakość wody, a co za tym idzie – również na osadzanie się kamienia na powierzchni baterii.

Większość producentów armatury sanitarnej oferuje swoim klientom modele wyposażone  w filtry siatkowe oczyszczające wodę z kamienia. Dzięki temu posiada ona mniejsze stężenie minerałów, minimalizując osadzanie się na powierzchni baterii zanieczyszczeń. Przed dokonaniem wyboru odpowiedniego modelu warto jednak zbadać stopień twardości swojej wody. Baterie, które posiadają drobne filtry siatkowe nie sprawdzą się w przypadku, gdy stężenie kationów wapnia i magnezu jest wysokie. Połączenie to mogłoby spowodować zatykanie się przepływu wody i nieprawidłowe działanie urządzenia. W przypadku pojawienia się osadu kamiennego na powierzchni baterii warto pamiętać, że pomimo tego, że ich korpusy są niezwykle trwałe, bo wykonane z mosiądzu, ich powłoki tworzy delikatna warstwa chromu, nałożona na warstwę niklu. Obie te powłoki są niezwykle wrażliwe na szorowanie i tarcie, a także na wszelkie żrące środki czystości. Czyszczenie powinno się zatem odbywać za pomocą miękkiej ściereczki – radzi Joanna Gręda, ekspert marki Oras.    

Odpowiednia ściereczka usunie kamień

Wszyscy jesteśmy zgodni, co do tego, że nieestetyczne złogi kamienia i osadu na armaturze nie są najlepszą wizytówką domu. Jednak bardzo często jedynym, chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem w walce z osadem jest korzystanie z silnych środków chemicznych. A te nie dość, że są szkodliwe dla środowiska i jak się okazuje armatury, to dodatkowo obciążają domowy budżet. Skorzystajmy zatem z tego, co oferuje nam rynek bogaty w akcesoria do sprzątania. Warto sięgnąć po produkty, które nie wymagają użycia dodatkowych detergentów bo zaoszczędzimy czas i pieniądze. Czyszczenie armatury może okazać się bezproblemowe, jeżeli zaopatrzymy się w specjalną ściereczkę z mikrofibry. Część gładka zbierze wodę, a część ścieralna, dzięki swojej formule zawierającej dwutlenek tytanu usunie zabrudzenia i osad wapienny. To bezpieczny, ekologiczny i wyjątkowo ekonomiczny sposób na kamień w łazience  i kuchni. Pamiętajmy, że szorowanie delikatnej powierzchni armatury ostrymi gąbkami pozostawi na niej mikrorysy.

Używany od pokoleń ocet jest jednym z najtańszych i najskuteczniejszych środków do czyszczenia domu. Fot.Pixabay

Wykorzystaj domowy sposób – wypróbuj ocet

W walce z osadem nie musimy inwestować w drogie i agresywne środki czyszczące. Warto  sięgnąć do kuchennej szafki.  Szczególnie gdy na regularne porządki brak nam czasu. 

Ocet i woda w proporcji 1:1 oraz ręcznik papierowy: nasączamy ręcznik octem i owijamy nim baterię i wszelkie zabrudzone elementy. Zostawiamy na około godzinę, a po upływie tego czasu wycieramy dokładnie wodą i miękką szmatką. Minusem tej metody będzie uporczywy zapach octu, który dość długo unosi się w pomieszczeniu. Jeżeli jesteśmy wyjątkowo wyczuleni na tak specyficzną woń, wykorzystajmy do tego celu cytrynę.

Cytryna podobnie jak ocet jest doskonałym pogromcą kamienia Fot.Pixabay

W przypadku pojawienia się na powierzchni dość cienkiego osadu kamiennego świetnie sprawdzi się soczysta cytryna. Wystarczy przetrzeć nią zanieczyszczone elementy, a następnie dokładnie opłukać wodą, by pozbyć się soku i resztek miąższu. Na koniec należy przetrzeć powierzchnię do sucha i nałożyć na nią odrobinę oliwy. Zabieg ten zapobiegnie ponownemu, szybkiemu osadzaniu się nalotu oraz sprawi, że powierzchnia będzie pięknie lśnić na dłużej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy