Kuchnia często jest sercem domu. To w niej spędzamy większość czasu w gronie najbliższych nam osób. Dlatego ważne jest, aby była przytulna, wygodna i odpowiadała naszym upodobaniom. Jak zatem na nowo wydobyć charakter wnętrza, który od kilku lat upomina się o renowację?
Pierwszoplanową rolę w każdym pomieszczeniu odgrywają ściany. Już samo pomalowanie to szybki sposób na odnowienie wnętrza. Pamiętaj jednak, że kuchnia jest miejscem silnie narażonym na zabrudzenia. Wybierając farbę w ulubionym kolorze, zwróć uwagę, aby była odporna na wilgoć oraz tłuszcz. W pomieszczeniach kuchennych najlepiej sprawdzą się więc farby lateksowe, które przy ewentualnym zabrudzeniu zapewnią łatwość wyczyszczenia wilgotną ściereczką. Jeżeli w kuchni jest boazeria, możesz ją pomalować na ponadczasową biel lub szarość. Takie rozwiązanie będzie idealną podkładką do dalszych metamorfoz.
Malujemy lub tapetujemy płytki
Jeśli Twoja kuchnia pokryta jest płytkami, wcale nie oznacza, że musisz je skuwać. Na początek przyjrzyj się w jakim są stanie. Aby przywrócić im drugie życie, wystarczy jedynie odnowienie fug. Jeśli jednak marzysz o zupełnie nowym wnętrzu, użyj specjalnej farby, którą pokryjesz całą powierzchnię płytek. Przeznaczone do glazury nowoczesne emulsje charakteryzują się dużą przyczepnością oraz dobrymi właściwościami kryjącymi. Tworzą powłokę przypominającą szkliwo, które jest łatwe do czyszczenia, a koszt ich zastosowania jest niewielki. Wystarczy puszka odpowiedniej emulsji, aby odświeżyć ich wygląd.
Prostym rozwiązaniem są również wodoodporne tapety. Przyklejone na ścianie między szafką a blatem nadadzą kuchni topowego wyglądu. Intensywne kolory będą świetnie kontrastować z jasną kolorystyką wnętrza.
Szybka renowacja parkietu
Jeśli w pomieszczeniu położony jest parkiet, wystarczy go tylko zeszlifować i polakierować. Taki zabieg nie tylko odświeży pomieszczenie, ale również zabezpieczy podłogę przed zanieczyszczeniami. W szybki sposób można również odnowić płytki podłogowe. Jeśli zdecydujesz się pozostać przy starych płytkach wystarczy uzupełnić braki w fugach lub położyć nowe, np. w kontrastowym kolorze. Jeśli zaś chcesz radykalnej zmiany, powierzchnię podłogową, podobnie jak płytki na ścianach, również możesz pomalować. Wybierz grubopowłokowe farby poliuretanowe, które stosowane też do malowania płytek na posadzkach przemysłowych. Koszt malowania jest zdecydowanie niższy od ceny i montażu nowych płytek.
Inną opcją jest zastosowanie wykładziny elastycznej. Walorem tego rozwiązania jest niski koszt oraz bogactwo wzorów, które będą stanowić dopasowanie do każdego wnętrza.
Odnawiamy meble
Wymiana mebli kuchennych jest kosztowną inwestycją. Jeśli szafki są w dobrym stanie i akceptujemy ich wygląd, wystarczy drobny lifting. Stare szafki kuchenne można w łatwy sposób przerobić, aby służyły nam jeszcze przez długi czas. Jedną z metod jest oczyszczenie i odtłuszczenie frontów, a następnie pomalowanie specjalną emulsją. Przy drewnianych najlepiej sprawdzi się emalia akrylowa lub rozpuszczalnikowa alkidowa, dla większej odporności powłoki. Takie rozwiązanie umożliwi Ci zmianę koloru szafek w prosty sposób. Ciekawy efekt postarzania mebli uzyskasz natomiast stosując farbę kredową. Szafki możesz też okleić, ale tylko wtedy gdy fronty mają gładką powierzchnię.
Nie zapomnij o detalach – tania i prosta wymiana uchwytów do mebli może całkowicie odmienić kuchenny klimat. Na rynku znaleźć można szeroki wachlarz uchwytów dedykowanych wnętrzom w różnym stylu. – Opływowy, lekko rozszerzany kształt będzie dopełnieniem do wnętrz utrzymanych w kolorach beżu i brązu – doradza Zbigniew Drzewiński, dyrektor sprzedaży i marketingu w Gamet S.A. – Harmonijna struktura uchwytów i lekko finezyjne wzornictwo będą stanowić szykowny dodatek do frontów z frezami i ramkami
Jeśli zdecydowałeś się jednak na kuchnię w stylu nowoczesnym, zastosuj uchwyty z kolekcji wybierz coś co idealnie się w niego wpasuje. – Smukła, wyrazista struktura będzie dobrze kontrastować z intensywnymi kolorami ścian lub frontów meblowych – mówi Zbigniew Drzewiński. – Ponadczasowym rozwiązaniem jest też styl eklektyczny. Umiejętność mieszania różnych cech stanowi nie lada wyzwanie, jednak odpowiednie połączenie elementów potrafi zdziałać cuda. Masywna forma uchwytów dopasuje się zarówno do wnętrza, w którym króluje minimalizm, jak i do bardziej klasycznego – przekonuje ekspert.
Uzupełnieniem każdego wnętrza są dodatki. Gustowne podkładki na stół, kolorowe kubki czy siermiężny chlebak podkreślą charakter naszej kuchni. Zamontowanie relingu na ścianie nad blatem sprawdzi się przede wszystkim w małych wnętrzach. Powiesisz na nim przybory kuchenne lub pojemniki na zioła. Szynę możesz łatwo przykręcić do płytek lub zamocować od spodu szafki kuchennej. Na parapecie warto postawić kilka doniczek, które wypełnią wnętrze zapachem świeżej mięty czy bazylii. Metamorfozę dopełnią także metalowe koszyki na owoce lub chociażby wymiana baterii zlewozmywakowej, której designerski kształt będzie odzwierciedleniem panujących trendów i naszych preferencji stylistycznych.