Reklama

Dom

Ozdabianie mebli metodą decoupage

Ewelina Czyżewska
Dodano: 10.04.2017
32119_decoupage
Share
Udostępnij

Decoupage to jedna z najstarszych metod zdobniczych. Znana była już w XII-wiecznych Chinach i Japonii. Najczęściej stosowana jako oryginalne wykończenie powierzchni szklanych, ceramicznych, plastikowych i metalowych. Ale od jakiegoś czasu jest też niezwykle modną metodą zdobienia mebli. A ponieważ nie jest zbyt skomplikowana, można ją z powodzeniem stosować we własnym zakresie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Za pomocą techniki decoupage ozdobić można praktycznie każdą powierzchnię z drewna, szkła, metalu, tkaniny i plastiku. Polega ona na naklejaniu na pomalowany przedmiot wzoru z serwetki, bibułki czy papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru Robimy do momentu, aż wzór całkowicie wtopi się w tło i nie będzie wyczuwalny przy dotyku jego brzeg. Bo chodzi o to, by naklejony na przedmiocie motyw w rzeczywistości wyglądał jak namalowany.

Nie jest to ani technika trudna, ani kosztowna, ale czasochłonna i wymagająca sporo cierpliwości. Za to jej efekty bywają naprawdę spektakularne. Dużo satysfakcji daje też fakt, że możemy spokojnie zrobić wszystko samodzielnie, co w przypadku mebli pozwala naprawdę bardzo dużo zaoszczędzić.

Etapy dekorowania mebli techniką decoupage

Zanim zaczniemy zdobić metodą decoupage, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Na początek oczyszczamy mebel z pozostałości po starej farbie. Najlepiej zrobić to za pomocą papieru ściernego o odpowiedniej ziarnistości, pamiętając jednak o tym, aby papier nie był zbyt „gruby”, bo może pozostawić na meblu brzydkie rysy. Jeśli na meblu widoczne są ubytki, należy je uzupełnić szpachlówką stolarską i odczekać, aż wyschnie. Dopiero po wyschnięciu szpachli, ponownie drobnym papierem ściernym wyrównujemy powierzchnię, a zebrany kurz przecieramy miękką ściereczką.

Kolejną czynnością jest gruntowanie za pomocą odpowiedniej farby. Najlepiej zastosować farbę akrylową przeznaczoną do tej techniki, która dostępna jest w sklepach z artykułami dla plastyków, ale można też do tego celu wykorzystać zwykłą emulsję do malowania wnętrz. Farba może mieć dowolny kolor, który powinien być wcześniej uwzględniony w projekcie.

Dla zwiększenia przyczepności, przedmiot pokrywamy dwiema warstwami farby akrylowej. Kiedy wyschnie pierwsza warstwa, nakładamy drugą prostopadle do pociągnięć pierwszej.

Przygotowanie wzorów

Zanim przystąpimy do działania, dobrze jest wcześniej precyzyjnie zaplanować ułożenie wybranego motywu.

Do zdobienia metodą decoupage można wykorzystać gotowe szablony, ale najczęściej używa się cienkich bibułkowych papierowych serwetek, które dostępne są w przeróżnych kolorach i wzorach, a jednocześnie nie sprawiają kłopotów przy naklejaniu i dalszej obróbce. Można też naklejać np. własne zdjęcia albo obrazki z papieru. Wymaga to jednak położenia grubszej warstwy lakieru tak, by w efekcie końcowym uzyskać gładką powierzchnię.

W przypadku serwetek, wybrany wzór najpierw wycinamy lub wydzieramy, a później rozdzielamy serwetkę na cienkie warstwy i tę wierzchnią, z wybranym motywem naklejamy na wybrany przedmiot. Do klejenia możemy użyć specjalnego preparatu przeznaczonego do prac metodą decoupage albo rozcieńczonego wodą Wikolu.

Pamiętajmy przy tym, by klej nanosić delikatnie i dokładnie, tak, aby nie rozerwać wybranego motywu. Gdy wyschnie – lakierujemy oklejony przedmiot.

Lakierowanie

Na końcu na nasze dzieło nakładamy kilka, a czasem nawet kilkanaście warstw lakieru, do momentu uzyskania gładkiej powierzchni. Przed nałożeniem kolejnej warstwy, można wyschniętą warstwę lakieru delikatnie przeszlifować, drobnym papierem ściernym.

Jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu „postarzenia" przedmiotów, by widoczne były spękania i rysy, trzeba kupić specjalny lakier, tworzący warstwę nieregularnych spękań na przedmiocie.a

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy