Geometryczne kształty, kontrastowe kolory i aranżacyjna oszczędność – to trzy wyznaczniki, które można uznać za podstawę nowocześnie urządzonego wnętrza. Ważna jest jednak, również jego funkcjonalność. Jaką rolę w realizacji obu tych celów ogrywa modułowy osprzęt elektryczny? Podpowiadamy jak wybierać łączniki, gniazda przedłużacze, przewody przyłączeniowe, wtyczki, puszki oraz inne akcesoria elektroinstalacyjne.
Nowoczesne wnętrza to nie tylko odpowiednio dobrane kolory i współgrające ze sobą meble oraz dodatki. Tego typu aranżacje zakładają również wydzielenie w obrębie pomieszczenia stref przeznaczonych pod konkretne funkcje użytkowe. Salon zwykle podzielony jest na część rekreacyjną i telewizyjną, kuchnia – na jadalną i przeznaczoną do gotowania, a w pokoju dziecięcym – wyodrębnić można kącik do zabawy, miejsce do nauki i spania. Taka koncepcja przestrzeni wymaga jednak odpowiednio rozplanowanej instalacji elektrycznej i zapewnienie w pomieszczeniach optymalnej liczby gniazd wtykowych.
– Podczas urządzania wnętrza w nowoczesnym stylu istotne jest, zapewnienie mieszkańcom łatwego dostępu do wszystkich niezbędnych elementów osprzętu elektrycznego – mówi Tomasz Niedziela, ekspert firmy Ospel. – W pomieszczeniu musi być nie tylko wystarczająca liczba gniazd, ale muszą też one być dobrze rozplanowane. W innym przypadku podłączenie niezbędnego sprzętu czy też ustawienie dodatkowych źródeł światła będzie niemożliwe.
Sprawdzonym sposobem na osiągnięcie oczekiwanego efektu jest wybór osprzętu w wariancie modułowym. Możliwość zamontowania różnych elementów w jednej ramce wielokrotnej nie tylko przekłada się na brak aranżacyjnego chaosu, ale również na zwiększenie funkcjonalności przestrzeni.
– Modułowe serie osprzętu elektrycznego pozwalają w prosty i wygodny sposób dopasować instalację do potrzeb domowników i wymogów konkretnego wnętrza – wyjaśnia ekspert z firmy Ospel. – Dla przykładu nad kuchennym blatem warto zamontować kilka gniazd wtykowych, aby łatwo podłączyć wszelkie niezbędne urządzenia AGD. W salonie z kolei, dobrze jest w jednym miejscu zainstalować gniazda antenowe, głośnikowe i komputerowe, tworząc w ten sposób w domowe centrum rozrywki.
Jak dopasować osprzęt elektroniczny do wystroju wnętrza?
W nowoczesnych wnętrzach królują szkło, metal i drewno. Z surowców tych wykonywane są meble, pojawiają się one także w elementach dekoracyjnych i dodatkach. Mają również odbicie w kolorystyce ścian i podłóg, dlatego w pomieszczeniach zwykle dominują biele i szarości, czasem przełamane czernią lub jednym, intensywniejszym odcieniem. – Dobierając osprzęt elektryczny do nowoczesnego wnętrza należy wziąć pod uwagę, że tego typu aranżacje cechuje kompozycyjna spójność – tłumaczy Tomasz Niedziela. – Chodzi tutaj zarówno o kolorystykę, jak i formę poszczególnych elementów. Dobrym pomysłem będzie wybór modeli prostych lub też przełamanych delikatnymi krzywiznami. Tego typu produkty nie tylko mają ciekawą, geometryczną formę, ale również wyróżniają się interesującą kolorystyką.
– Z kolei osobom, którym nowoczesność kojarzy się przede wszystkim z metalem i błyszczącymi powierzchniami, do gustu powinien przypaść osprzęt wykonany ze stali inox oraz ramki aluminiowe – podpowiada Tomasz Niedziela, ekspert firmy Ospel. – Dostępne są również ramki w kolorze szczotkowanego aluminium, szczotkowanej satyny i szczotkowanego antracytu.
Chociaż dekoratorzy wnętrz są zgodni, że w nowoczesnych aranżacjach nie może zabraknąć metalicznych akcentów to warto pamiętać, że w omawianą stylistykę znakomicie wpisuje się także szkło i intensywne dodatki kolorystyczne. Osprzęt elektryczny jest z pewnością tym elementem wyposażenia, który pomoże wprowadzić do pomieszczenia mocniejsze akcenty. -Rozwiązaniem, które stanowi absolutny hit, jeśli chodzi o elementy osprzętu elektrycznego, są ramki wykonane ze szkła – dodaje ekspert z firmy Ospel. – Zamontowanie gniazd i łączników w szklanej ramce np. o barwie limonki, śliwki czy mocnej czerni to aranżacyjny pomysł, który na pewno sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu.