Dobrej jakości, solidnie osadzone drzwi wejściowe, to niezbędny element wyposażenia domu. Przekonujemy się o tym zwłaszcza wtedy, kiedy na zewnątrz temperatura spada poniżej zera, a przez nieszczelne drzwi wpada zimne powietrze. By tego uniknąć, musimy zadbać o ich odpowiedni montaż. Podpowiadamy, jak go wykonać.
Drzwi wejściowe stanowią pewnego rodzaju wizytówkę domu, ale co ważniejsze, są barierą przed niechcianymi gośćmi lub chłodem. Dlatego tak istotne jest, aby były szczelne i trwałe.
– Dobrej jakości, solidnie osadzone drzwi wejściowe są w domu niezbędne – podkreśla Tomasz Mazurkiewicz, specjalista z firmy Den Braven. – Od tego zależy zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort cieplny domowników. Niestety, nawet niewielki błąd popełniony w trakcie osadzania drzwi zewnętrznych, może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci mostków cieplnych czy trudności z ich otwieraniem i zamykaniem. I choć na pierwszy rzut oka możemy tego nie zauważyć, szybko odczujemy nieszczelności czy obniżony komfort ich obsługi – dodaje specjalista produktu firmy Den Braven.
Prawidłowo osadzona ościeżnica to podstawa
Montaż drzwi zewnętrznych, nie należy do wyjątkowo trudnych zadań. Ważna jest jednak staranność i precyzja na każdym etapie oraz stosowanie się do wskazówek producenta drzwi. Istotny jest również dobór odpowiednich produktów wykorzystywanych do osadzenia ościeżnicy.
– Jednym ze sposobów ustabilizowania ościeżnicy, jest zastosowanie poliuretanowej piany montażowej, przy pomocy której wypełniamy wszelkie szczeliny – wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz. – Przy wyborze piany należy jednak wziąć pod uwagę fakt umiejscowienia drzwi zewnętrznych. Z racji tego, że nie zawsze prace monterskie udaje się wykonać przed nadejściem chłodnych dni, należy wybierać te produkty, które zachowują swoje właściwości nawet przy niskich temperaturach. To półsztywne pianki poliuretanowe, które dzięki swoim właściwościom pozwalają na solidne uszczelnienie, nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych i z powodzeniem można je stosować w ujemnych temperaturach nawet do -10°C. Wykonane przy ich pomocy wypełnienie zachowa stabilność wymiarową, sprężystość, a dzięki niskiemu stopniowi rozprężania nie wypaczy profili.
Najtrudniejsza część prac związanych z montażem drzwi dotyczy prawidłowego osadzenia ościeżnicy. – Właściwe umiejscowienie ościeżnicy w świetle otworu często decyduje o tym, jak otwierać i zamykać będą się drzwi – tłumaczy ekspert Den Braven. – Aby skrzydło lekko się domykało, nie ocierało się o futrynę czy podłogę, a także zatrzymywało się stabilnie w pozycji otwartej, należy je precyzyjnie ustawić w pionie i poziomie.
Jeśli uda nam się odpowiednio wypoziomować ościeżnicę ważne jest, by unieruchomić ją w tej pozycji przy pomocy drewnianych klinów do czasu zamontowania kołków rozporowych oraz wypełnienia szczelin pianą montażową. Po utwardzeniu piany przy pomocy ostrego noża usuwamy wystające fragmenty piany.