Kiedyś niezbędne w łazience, dziś spotykane niemalże w każdym pomieszczeniu domu. Lustro bowiem jest jednym z tych elementów wyposażenia wnętrz, które oprócz standardowej funkcji, pełni rolę pomocniczą w kształtowaniu wyglądu przestrzeni. Niektóre doświetlają wnętrza, inne je optycznie powiększają. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie lustra.
Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż wybór odpowiedniego lustra. Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest. Lustro musi pasować kształtem, wielkością, stylistyką wykonania oraz kolorem szkła do pomieszczenia, w którym będzie wisiało. A żeby do tego wszystkiego w pełni i wygodnie można było z niego korzystać, ważne jest również jego umiejscowienie oraz pozycja, w której będzie ustawione.
Istotny jest kolor szkła w lustrze
O tym, że lustra mogą mieć różny kolor, a ten z kolei wpływ na lustrzane odbicie, najłatwiej przekonać się w sklepowych przymierzalniach. W jednych wyglądamy naturalnie, w innych trochę bladzi lub przesadnie opaleni. Jest to spowodowane tym, że niektóre z nich wykonane są ze szkła barwionego. Mogą być lustra bezbarwne (srebrne) lub brązowe, grafitowe, złote, niebieskie, zielone i białe. Te wykonane ze szkła bezbarwnego (srebrne), mają z reguły wyższy współczynnik odbicia od tych zrobionych ze szkła barwionego. Oddają też w pełni prawdziwy wizerunek. Natomiast zwierciadła barwione lepiej sprawdzają się jako dekoracja wnętrz. Czasem główna powierzchnia lustra wykonana jest ze szkła srebrnego, a dodatkowe elementy ozdobne ze szkła barwionego. Ten typ lustra, często stosowany jest jako dekoracja ścienna zamiast obrazu.
Oprócz koloru szkła w lustrze, ważny jest również jego kształt, wielkość oraz elementy ozdobne lustra. Warto je dopasować do wielkości i przeznaczenia pomieszczenia, w którym będzie się znajdowało. Istotne jest również to, co ma być widoczne w lustrze i jak dużo ma uchwycić. Dużą rolę więc odgrywa jego położenie – poziome lub pionowe. Przykładowo, jeśli lustro ma wisieć w sypialni nad łóżkiem, lepiej wybrać takie, które można powiesić w pozycji poziomej. Umiejscowione w ten sposób optycznie powiększy jej przestrzeń.
Jeśli jednak zależy nam na uchwyceniu sylwetki całego ciała, wówczas najlepsze będzie duże lustro ustawione lub powieszone w pozycji pionowej. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest lustro zamontowane w drzwiach szafy. Jeśli jednak chcemy lustrem dodatkowo podkreślić wygląd naszej sypialni, możemy pomyśleć o lustrze wolnostojącym lub opartym o ścianę.
Rama pasująca do stylistyki przestrzeni, a może lepiej bez ramy?
Rama lustra spełnia głównie rolę dekoracyjną, dlatego w tym przypadku liczy się przede wszystkim to, czy lustro będzie pasowało do stylistyki wnętrza, w którym je chcemy powiesić. W nowoczesnych i jasnych, lepiej prezentują się minimalistyczne ramy, w jednym kolorze. Coraz chętniej, wykorzystywane są również duże lustra bez ram, dzięki którym przestrzeń wydaje się większa i bardziej uporządkowana. U bardziej odważnych, dobrze sprawdzi się zestawienie na zasadzie kontrastu. Do prostych, często białych mebli, idealnie pasuje również lustro w bogato rzeźbionej, złotej ramie.
Kolejnym ważnym czynnikiem, który powinien decydować o wyborze lustra, to perspektywa, która odbija się w lustrze. Jeśli lustro ma być elementem doświetlającym wnętrze, ustawmy je wobec okna lub innego źródła światła. W ten sposób, szkło odbije promienie słoneczne lub świetlne i dodatkowo rozjaśni wnętrze.
Ale uwaga! Ustawienie lustra może optycznie powiększać i doświetlać pomieszczenie, ale również je optycznie zagracać. Dlatego ważne jest to, co ustawimy po drugiej stronie pomieszczenia.
Lustro do łazienki
Najwięcej czasu należy jednak poświęcić na wybór lustra do łazienki. Jego wielkość, kształt i sposób oświetlenia tafli, mają ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądała nasza łazienka i czy będzie nam w niej wygodnie wykonywać codzienne czynności.
W łazience duże znaczenie ma przede wszystkim wielkość – zarówno pomieszczenia, jak i lustra. Duże lustra łazienkowe, świetnie sprawdzają się w łazienkach, które pozbawione są okien, pod warunkiem jednak, że nie są to pomieszczenia małe. W niewielkich wnętrzach duża lustrzana tafla, która odbija światło kinkietów i górnego oświetlenia, może zdominować wystrój i stanowić mocny dysonans. Jeśli zależy nam na tym, aby uzyskać efekt głębi w małym pomieszczeniu, możemy zastosować dwa lustra, umieszczone na przeciwległych ścianach. Problemem może być jednak efekt wielokrotnego odbicia, który nie każdemu odpowiada.
Gdy już dopasujemy wielkość lustra, warto się zastanowić nad jego kształtem i ramą. Do wyboru są nie tylko tradycyjne, prostokątne lustra, ale także kwadratowe, owalne, a nawet asymetryczne czy w kształcie łezki lub fali. Jeśli zdecydujemy się na niestandardowe rozwiązanie, zwróćmy uwagę, czy tafla jest na tyle szeroka, że będziemy mogli się w niej wygodnie przejrzeć. Ponadto, do łazienki najlepiej wybierać lustra z płaską ramą lub bez, ponieważ, jeśli rama jest zbyt wypukła, może zasłaniać lub odbijać światło.
Ciekawostką, coraz częściej stosowaną, jest wypełnienie lustrem weneckim jednej ze ścian. Lustra te, przepuszczają światło w jedną stronę w większym stopniu niż w stronę przeciwną, przez co sprawiają wrażenie zwykłej szyby z jednej i zwierciadła z drugiej strony.