Reklama

Dom

Postarzane meble, czyli wnętrza w stylu shabby chic

Opracowała Ewelina Czyżewska
Dodano: 03.02.2017
31184_shabby
Share
Udostępnij

O charakterze wnętrza decydują meble oraz efektowne dodatki. Jak się okazuje, te najbardziej oryginalne możemy zrobić sami. Wystarczy trochę inspiracji oraz chwila wolnego czasu, by nadać wnętrzu charakter w stylu shabby chic. To połączenie elegancji i staroci od lat króluje na całym świecie.

Shabby chic, którego  autorką jest Rachel Ashwell, zrodził się w latach 80. i przebojem wdarł na salony całego świata. Jego założeniem jest odnawianie zużytych i starych mebli. Jest to jedna z ciekawszych inspiracji dla aranżacji wnętrza. Rachel, korzystając z popularności swego pomysłu, wydała poradniki aranżacyjne oraz założyła sklep w Kalifornii, w którym do dziś można nabyć wyposażenie w stylu shabby chic.

O co chodzi w stylu shabby chic

Shabby chic, to połączenie uroku starego stylu z nowoczesnym charakterem wnętrza. Jego znakiem rozpoznawczym są postarzane meble i dodatki, które możemy zrobić sami. Najlepiej wybierać meble, które noszą ślady upływu czasu, czyli są rzeczywiście stare. Dobrze jest, jeśli są naturalnie zużyte, a na ich powierzchni widoczne są różnego rodzaju przetarcia, pęknięcia czy nadszarpnięcia. Wystarczy trochę chęci, farba i sprzęt malarski niezbędny do renowacji mebli, by nadać takim meblom drugie życie.

– Czasem do odnowienia mebla, wystarczą środki odtłuszczające powierzchnię oraz bejca dekoracyjna do drewna, którą stosuje się na surowym, nielakierowanym drewnie – tłumaczy Dorota Turska, manager z firmy Dragon Poland, producenta chemii gospodarczej, budowlanej. – Bejca podkreśla strukturę słojów i skutecznie zabezpiecza powierzchnię. Może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, a dzięki temu, za pomocą jednego produktu możemy wykonać dekoracje i w domu, jak i w ogrodzie. Bejca dostępna jest w wielu kolorach.

Jak wykonać meble w stylu shabby chic

Do wykonania mebli w stylu shabby chic najlepiej nadają się meble drewniane, ponieważ najlepiej oddają klimat tego stylu, a co najważniejsze, łatwo wykonać na nich efekt postarzenia. Jeżeli mamy mebel już wcześniej pomalowany, możemy użyć matowej emalii akrylowej do ogólnego stosowania. Tworzy ona wytrzymałą powłokę i jest na tyle uniwersalna, że nadaje się do malowania elementów drewnianych i metalowych.

– Bez względu na to, czy będzie to komoda, szafa, stół czy toaletka, pierwszym krokiem jest przygotowanie powierzchni do malowania – tłumaczy Dorota Turska. – Najpierw należy usunąć stary lakier lub farbę, używając papieru ściernego. Można również wykorzystać zmywacz do farb i lakierów, który usuwa nawet do dziesięciu warstw, co ułatwi potem ścieranie papierem. Bezpośrednio przed malowaniem powierzchnię trzeba jeszcze odtłuścić, np. benzyną ekstrakcyjną.

Istotną zaletą shabby chic, jest to, że w odróżnieniu od tradycyjnego malowania, nie musimy się starać, bo wszelkie niedociągnięcia, zacieki, prześwity są nawet wskazane. Po całkowitym wyschnięciu wszystkich warstw, dla uzupełnienia efektu, wybrane partie przecieramy jeszcze papierem ściernym, by dodatkowo podkreślić „zużycie” mebla. Stopień przetarcia dobieramy wedle własnego uznania – subtelny lub bardzo mocny. Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie przedmiotu lakierem. Unikamy jednak tych o wysokim połysku.

W shabby chic dominuje biel

Ten kolor sprawia, że pomieszczenia stają się jaśniejsze, a dzięki temu wnętrze wydaje się świeże i eleganckie. Do malowania dodatków należy używać farb w pastelowych odcieniach, takich jak beż, róż, żółć, fiolet, niebieski i mięta. Kolorowe dodatki wzmacniają kompozycję, a dzięki nim pomieszczenie jest bardziej przytulne.

Jeśli nie chcemy całkowicie zmieniać umeblowania, a jedynie wprowadzić drobne zmiany, by wnętrze nabrało charakteru shabby chic, możemy ograniczyć się do ozdób i dodatków. Odpowiednio dobrane z pewnością będą kojarzyły się z minioną epoką. Mogą to być koronkowe obrusy, haftowane poszewki i serwety, postarzana ceramika oraz porcelanowe figurki.

Motywem dominującym róże oraz koronki

Dobieramy dodatki tak, by nadać wnętrzu sielski klimat, który sprawdzi się zarówno w domku na wsi, jak i w mieście. Obecnie wiele sklepów oferuje dodatki w stylu shabby chic, ale z powodzeniem znajdziemy je również na targach staroci czy w sklepach z antykami.

Urządzenie pomieszczenia w stylu shabby chic nie wymaga dużego nakładu finansowego, a jedynie wyobraźni i wiedzy, jak wykorzystać stare wyposażenie oraz produkty do renowacji dostępne na rynku. Pozwala to w pełni dowolnie aranżować przestrzeń i dobierać dodatki, a każda zmiana wystroju sprawi, że wnętrze nabierze oryginalnego charakteru i chętniej będziemy przebywać we własnym domu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy