Reklama

Dom

Ile kosztuje kominek z modną obudową

Ewelina Czyżewska
Dodano: 07.11.2016
30019_Untitled-1
Share
Udostępnij

Budowa kominka będzie kosztować od 12 tys. zł w górę. Cena zależy od ceny wkładu kominkowego i ceny obudowy. Jeśli mowa o tej drugiej, na topie są dwa modne trendy – obudowa z wielkogabarytowych kafli lub bardzo minimalistyczna, ograniczona w zasadzie do ramki wokół szyby kominka.

– Obecnie wyróżnić można dwa nurty modowe w wykańczaniu obudowy kominków. Minimalistyczny, w którym obudowa składa się z niewielkiej ilości elementów wykończeniowych. Wokół pieca najczęściej pojawia się tylko kamienna lub stalowa ramka, a reszta jest biała, gładka lub nakładany jest na to jakiś ciekawy tynk, np. beton architektoniczny czy stiuk – mówi Marcin Deręgowski, projektant kominków i pieców kaflowych z firmy ART-A w Rzeszowie. – Drugi typ to obudowy wykonane z wielkogabarytowych kafli ceramicznych. – Są one bardzo popularne, ponieważ możemy wykorzystać tu kolory, które nie wstępują w naturze, czyli takie, których nie uzyskamy na marmurze czy granicie. Mogą być to kolory piaskowe, biele lub szarości. Popularne są również tzw. spieki kwarcowe, które są mieszaniną różnego typu kamieni naturalnych i pigmentów ceramicznych.  Mają one jednolitą strukturę i wizualnie zbliżone są do elementów kaflowych lub do płytek ceramicznych.

Coraz częściej występują również wykończenia ze stali nierdzewnej, lakobelu i granitów, w których zmieniona jest struktura. Są to np. granity płomieniowane lub szczotkowane, czyli już nie są to granity błyszczące, tylko satynowe.

Obudowa ciepła czy zimna?

– W nowoczesnych bryłach kominków rozróżnić można dwie różne konstrukcje obudowy – wylicza Marcin Deręgowski. – Tradycyjna obudowa zimna i obudowa ciepła. Obudowa zimna zbudowana jest z pustaka i obłożona ściankami z karton gipsu. W takiej obudowie komora spalania jest izolowana, a powietrze zasysane z wewnątrz pokoju wchodzi kratką dolną, opływa cały piec, ogrzewa się i wychodzi na zewnątrz gratką górną. Do takiej obudowy możemy doklejać elementy z kamienia.

Obudowa ciepła zbudowana jest z płyt szamotowych. – Dzięki temu równomiernie się ogrzewa do górnej wysokości pieca i bardzo wolno oddaje energię – wyjaśnia specjalista z firmy ART-A w Rzeszowie. – Do tego typu obudowy, często do wkładów kominkowych dokładamy masę kumulacyjną, która sprawia, że po zakończeniu palenia w kominku, obudowa jest ciepła jeszcze przez kilka godzin.

Elementem wykończeniowym obudowy ciepłej może być tynk rustykalny lub gładź, ale mogą to być również materiały ceramiczne takie jak kafle wielkogabarytowe, lub po prostu tradycyjne kafle ceramiczne. Może być to również stal nierdzewna.

Obcowanie z ogniem – element estetyki i przyjemności

Kolejną bardzo ważną sprawą, jest wygląd i wizja ognia. – Dzięki nowoczesnym technologiom wkładów kominkowych, możemy pokazać piękno palącego się drewna, bez uwidaczniania elementów tego wkładu, w tym ram, przesuwnic czy luftów powietrza – mówi Marcin Deręgowski. – Najbardziej popularne są te, które mają szeroką wizję ognia, potocznie nazywane akwariami czy panoramami. Front wkładu stanowi sama szyba, przez co,  wyglądem kominek przypomina dawne kominki otwarte. W tym przypadku należy jednak  pamiętać, że aby tego typu kominek spełniał swoją funkcję, a jednocześnie prezentował się okazale, drewno należy rozkładać po całej szerokości pieca.

Koszt budowy kominka

Koszt budowy kominka z wkładem stalowo-szamotowym i szybą przesuwaną do góry – z dziesięcioletnią gwarancją, to minimum dwanaście tysięcy złotych. Nieco droższe są kominki kumulacyjne z obudową ciepłą, których minimalny koszt wykonania zaczyna się od kwoty piętnastu tysięcy złotych. Cena obudowy z masą kumulacyjną waha się między 18 – 20  tysiącami złotych.  Ten koszt uzależniony jest od skomplikowania bryły, ilości masy kumulacyjnej i ciepłej zabudowy. Wszystkie te kwoty wzrastają przy wyborze droższych materiałów wykończeniowych. Modne kafle wielkogabarytowe, podobnie jak kamienne elementy z marmuru czy granitu sporo kosztują. Tak więc wykonanie kominka może kosztować nawet 50-60 tys. zł.

Zatem koszty budowy kominka nie są małe, ale zawsze wkłady kominkowe czy piecowe powinny być dobrej, znanej marki. Dzięki temu posłużą nam długo i  możemy mieć pewność, że za dziesięć i więcej lat, dostępne będą do nich zużywalne części zamienne. Zdarza się bowiem, że  kierowani atrakcyjną cenowo ofertą, wybieramy nieznane marki, a później mamy problem, nie tylko z dostępnością części, ale z samym serwisowaniem, zwłaszcza w okresie pogwarancyjnym.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy