Prostokątny, okrągły, puszysty czy z niskim runem? Dopasowany do kolorystyki i stylu całej aranżacji, czy może wręcz przeciwnie – niech wyróżnia się na tle całego wnętrza. Z naturalnego włosia czy raczej sztucznego? Podpowiadamy, jaki dywan najlepiej sprawdzi się w domu.
Kiedyś dominowały tureckie, wzorzyste dywany. Później przez kilkanaście następnych lat, na podłogach dywanów nie było wcale. Teraz wróciły i stały się nieodłącznym elementem dekoracyjnym polskich domów. Możemy przebierać w kształtach, materiałach i rozmiarach.
Aby dywan spełniał funkcję zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną, musimy skupić się na kilku istotnych elementach. Ważny jest materiał, z którego został wykonany, kształt, rozmiar oraz kolorystyka.
Dywany puszyste tworzą miłą i przytulną atmosferę. Z kolei dywany z tzw. plecionki lub te o niskim runie są bardziej praktyczne, bo łatwiej zadbać o ich czystość.
Odpowiednio dobrana kolorystyka dywanu, wpływa na charakter wystroju. Kolorowe ożywiają monotonne wnętrza, a jasne je optycznie powiększają. Duże poprawiają estetykę i zapewniają komfort, małe jednak łatwiej wyczyścić. W prostych i minimalistycznych aranżacjach możemy zastosować dywany wzorzyste, w tych bardziej strojnych, dywany w jednym kolorze.
Dywany z naturalnego włosia czy raczej coś sztucznego
Dywany mogą być ze sztucznego albo naturalnego włosia. Te drugie najczęściej wyprodukowane są z włókien bawełnianych, wełnianych, rzadziej – jedwabnych. Te z wełny są grube, miękkie i sprężyste, a dzięki temu się nie odkształcają. Bawełniane są cieńsze niż te wełniane, dlatego szybciej się wydeptują. Ponadto czasem się mechacą. Największą zaletą dywanów jedwabnych natomiast, jest ich wytrzymałość pomimo, że są lekkie i delikatniejsze od tych z bawełny.
Wśród dywanów ze sztucznego włosia na dużą uwagę zasługują te wykonane z polipropylenu. Charakteryzuje je szorstka i chropowata powierzchnia, ale dzięki temu są odporne na wytarcie i ścieranie. Są sprężyste i nie zmieniają kształtu pod ciężarem. Ich największą zaletą jest to, że sprawdzają się domach alergików, ponieważ w odróżnieniu od dywanów z naturalnego włosia nie uczulają. Innym rodzajem dywanów ze sztucznego włosia są dywany poliamidowe czyli nylonowe. Również nie uczulają, ale w dotyku są miękkie, a jednocześnie wytrzymałe na uszkodzenia.
Do grupy dywanów z włosiem sztucznym należą również dywany akrylowe i z wiskozy. Akrylowe charakteryzuje miękkość i dłuższy włos. Ponadto są odporne na uszkodzenia i trzymają ciepło. Dywany z wiskozy natomiast są lekkie, odporne i wytrzymałe, ale nie miękkie, a w dodatku są śliskie w dotyku.
Ostatnio coraz częściej w domach spotyka się dywany sizalowe, czyli tzw. sznurkowe. Mogą być one wykonane z materiałów naturalnych albo sztucznych. Mają gęsty splot, a dzięki temu są bardzo wytrzymałe.
Gęstość i waga dywanu wpływa na jego trwałość
O gęstości dywanu decyduje ilość włosia na jednym metrze kwadratowym dywanu. Przeważnie mieści się to w granicach od 100 tysięcy do około 500 tysięcy. Przykładowo: wełniane dywany mają gęstość od 250 tysięcy do 550 tysięcy. Natomiast gęstość dywanów sztucznych może wynosić nawet milion.
Istotna jest również waga dywanu. Im jest on cięższy, tym będzie trwalszy. Ciężar dywanu oblicza się w liczbie gramów przypadających na metr kwadratowy. Trzeba jednak pamiętać, że długość włosia wpływa na wagę dywanu i nie zawsze jest tak, że lżejszy dywan o krótkim włosiu jest gorszy niż ten cięższy, o długim włosiu.
Błędy popełniane przy wyborze dywanu
Najczęściej popełnianym błędem przy wyborze dywanu, jest wybieranie zbyt małego albo zbyt dużego względem wielkości pomieszczenia. W przypadku dywanu zbyt małego, pomniejszamy optycznie wielkość pokoju.
Zawsze musimy pozostawić kilka również centymetrów od ściany, bo za duży i napięty dywan będzie się wyginał, a jego końce będą się zawijały. Warto również o dywanie pomyśleć zanim zaczniemy projektować wystrój wnętrza, bo dzięki temu będziemy mieli spójną kompozycję.
-
-
Fot. Dekoria