Stworzenie oazy spokoju, prywatnej strefy, do której nie mają dostępu obcy jest istotnym celem jaki powinniśmy postawić sobie urządzając sypialnię. Sypialnia to miejsce, gdzie celebruje się sen, intymność, dyskrecję i prywatność, dlatego jej wystrój powinien podkreślać to co najważniejsze dla jej właścicieli. Jak w takim razie powinniśmy urządzać nasze sypialnie?
Sypialnia jest totalnym przeciwieństwem salonu. Nie zaprasza się tutaj gości, dlatego jej aranżacja powinna odzwierciedlać upodobania właścicieli, gdyż oni spędzają w sypialni najwięcej czasu. Nie bez znaczenia jest jej umiejscowienie w planie domu oraz charakter mebli, które będą towarzyszyć nam podczas błogiego snu.
Dodaje energii, pozytywnie nastraja
Sypialnia ze względu na swoją funkcję, jako miejsce wypoczynku i relaksu, powinna być tak zaplanowana i urządzona, by w nocy dawała nam maksymalne ukojenie, rano natomiast dodawała energii i pozytywnie nastrajała. – Jeżeli mamy duży dom, zadbajmy, aby usytuowana była w przestrzeni oddalonej nieco od salonu czy kuchni, najlepiej w wyodrębnionej części domu, na poddaszu. Pozwoli to na odzyskanie równowagi i spokoju po dniu pełnym zajęć i obowiązków. Umiejscowienie sypialni jest bardzo indywidualną kwestią i ściśle odzwierciedla rytm naszego zegara biologicznego – tłumaczy Ewa Ambroziewicz, design manager salonów Kler.
Sypialnia położona od wschodu będzie dobrym rozwiązaniem dla ludzi lubiących wstawać o poranku, natomiast usytuowana od strony zachodniej, to lepsze rozwiązanie dla „nocnych marków”.
Sypialnia, garderoba, łazienka i telewizor w drzwiach szafy
Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie sypialni z łazienką i garderobą, lub też usytuowanie jej pomiędzy tymi pomieszczeniami. Takie umieszczenie sypialni jest bardzo funkcjonalne. Architekci polecają nawet sypialnię z trojgiem drzwi. Jedne wejściowe, drugie prowadzące do łazienki, trzecie do garderoby. Drzwi duże i przeszklone dodadzą sypialni odrobinę luksusu i nieszablonowego charakteru. – Praktyczna sypialnia powinna być połączona bezpośrednio z garderobą, która
w zależności od wielkości domu czy mieszkania przyjmuję formę osobnego pomieszczenia bądź zabudowy wnękowej. Wnętrze garderoby czy szafy powinno być funkcjonalnie zaprojektowane pod indywidualne potrzeby mieszkańców, a drzwi współgrać z sypialnią. Obecnie dostępne są także szafy z telewizorem w drzwiach, który po wyłączeniu staje się niewidoczny – tłumaczy Grzegorz Zgórski, manager salonu BOZ Design w Rzeszowie.
Łóżko w roli glównej
Wygląd i styl sypialni zależy zarówno od całościowego charakteru domu czy mieszkania jak i upodobań właściciela. Sypialnią oczywiście rządzi łóżko z odpowiednim materacem i stelażem. Łóżko odgrywa w niej zdecydowanie pierwszoplanową rolę.
– Łóżko jako najważniejszy element w sypialni nie może być banalne, dlatego bardzo ciekawą i podobającą się klientom propozycją jest wykończone skórą łóżko „ZERO” o podstawie koła – przyznaje Grzegorz Zgórski – Niezależnie od tego czy będzie to łóżko klasyczne mocno pikowane w skórzanej oprawie czy nowoczesne, koniecznie powinno być wyposażone w wygodny, wysokiej klasy materac oraz odpowiednio dobrany stelażem, od których tak naprawdę zależy nasz sen.
Monochromatyczność wnętrza
Pomysłów na urządzenie sypialni jest tyle, ilu jest właścicieli. Indywidualną sprawą jest także jej kolorystyka. Panuje w niej duża swoboda, więc wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki. Dlatego spotykamy na ścianach zarówno agresywne nasycone kolory, jak i delikatne pastele.
– Kombinacje kolorystyczne tych barw wyznaczają kierunki, które mogą opierać się na kontrastach, a także jednolitych, niemal ascetycznych aranżacjach. Potrzeby wynikające z indywidualnych preferencji dyktują nam niepowtarzalne rozwiązania – zaznacza Ewa Ambroziewicz. – Pamiętajmy jednak, że sypialnia powinna być wyposażona tylko w niezbędne meble i przedmioty, by atmosfera wygody i spokoju nie została zmącona przez niepotrzebny chaos i ciasnotę. Klienci szukający niebanalnych rozwiązań, ergonomicznych kształtów, ceniący sobie połączenie wygody i nietuzinkowego wzornictwa nie powinni mieć problemu ze znalezieniem odpowiednich mebli.
– KLER ma do dyspozycji całą gamę łóżek oraz mebli uzupełniających (materaców, szaf, stolików nocnych, komód oraz dodatków: lamp, dywanów, luster i dekoracji) o przeróżnej stylistyce, formie, funkcji i barwie. Korzystając z naszej oferty można zaaranżować zarówno stylizowane wnętrze, jak i na wskroś współczesne. Proponujemy pełne aranżacje, zapewniamy komfort oraz praktyczne rozwiązania. Słuchamy potrzeb klienta i dopasowujemy jego pragnienia do naszej bogatej oferty. Wspólnie z nim tworzymy wnętrza przyjazne dla relaksu – dodaje Ewa Ambroziewicz.
Im mniej, tym lepiej
Projektując wystrój sypialni, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, żeby zajmowała dość dużą przestrzeń. Wówczas komfort snu jest zupełnie inny. Przestrzeń możemy powiększyć także poprzez duże okna zakryte transparentnymi firanami oraz roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi.