Reklama

Dom

Grzanie na zimno. Sekrety indukcji

Artykuł sponsorowany
Dodano: 05.03.2015
18260_14509602_xxl-Resizer-1500Q100
Share
Udostępnij
Szybko, sprawnie, energooszczędnie i bezpiecznie. Któż z nas nie chciałby w ten sposób gotować w kuchni? Obecnie jest to możliwe i realne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystko za sprawą płyt indukcyjnych.
 
Najlepsza z najlepszych
 
Fenomen płyty indukcyjnej polega na zastosowanej w niej technologii grzania. Pod powierzchnią płyty umieszczone są cewki indukcyjne, które w chwili ustawienia na płycie garnka wykonanego ze stali ferromagnetycznej, zaczynają wytwarzać zmienne pole elektromagnetyczne. To z kolei emituje ciepło, ale jedynie w miejscu styku garnka z płytą. Innymi słowy, ogrzewane jest tylko dno naczynia, a nie cała powierzchnia pola grzejnego. W ten sposób wyeliminowane są straty ciepła, jakie powstają podczas gotowania na płytach innego typu. Gotowanie jest więc nie tylko bardziej energooszczędne, ale też zajmuje mniej czasu. W długim rozrachunku opłaca się więc zainwestować w płytę indukcyjną, mimo iż jest nieco droższa od kuchenek starszego typu. Szybko jednak odczujemy oszczędność energii w niższych rachunkach za prąd.
 
Indukcja ma też sporo innych zalet: od bezpieczeństwa (nie poparzymy dłoni dotykając płyty – podczas pracy jest zimna, nagrzewa się jedynie od dna garnka), przez komfort użytkowania, na łatwości w utrzymaniu czystości kończąc.
 
Funkcjonalna inteligentka 
 
Producenci płyt indukcyjnych zadbali o to, by ich funkcjonalność w maksymalny sposób ułatwiała codzienne życie w kuchni. Na płycie tego typu można nie tylko szybko ugotować obiad. Standardem są już takie funkcje jak system rozpoznawana obecności i wielkości garnka, czy tzw. Booster. Pozwala on zwiększyć moc pola grzewczego (podobnie jak w tradycyjnych płytach elektrycznych) i w ekspresowym tempie doprowadzić np. wodę do wrzenia. W zależności od modelu, w tę funkcję mogą być wyposażone wszystkie lub wybrane (z reguły największe) pola grzewcze. Dzięki funkcji Timer możemy zaprogramować działanie i automatyczne wyłączenie się określonych pól grzewczych. Z kolei systemy sensorów będą czuwać nad procesem gotowania i w odpowiednim momencie zmniejszą temperaturę lub poinformują nas, że olej na patelni, którą właśnie ustawiliśmy na płycie, ma odpowiednią temperaturę do smażenia. To tylko niektóre z licznych udogodnień, w jakie wyposażają swe produkty czołowi producenci. Przed zakupem konkretnego modelu, warto zastanowić się jednak, które funkcje będą nam szczególnie potrzebne, a które okażą się zbędne. W ten sposób wybierzemy produkt w maksymalny sposób spełniający nasze oczekiwania.
 
Gwarancja bezpieczeństwa
 
Kuchnia to pomieszczenie, w którym najłatwiej o niebezpieczny wypadek, szczególnie jeśli mamy małe dzieci. Zwiększone bezpieczeństwo z pewnością zawdzięczać można płycie indukcyjnej! I to nie tylko ze względu na fakt, że nie nagrzewa się ona podczas swej pracy, co eliminuje ryzyko poparzenia małych, ciekawskich rączek. Najnowsze płyty wyposażone są też w systemy zabezpieczające przed niekontrolowanym włączeniem płyty przez dziecko oraz opcje blokady ustawień. Pozwala to na gotowanie wg ściśle ustalonych parametrów, bez obaw, że dziecko np. zwiększy moc pracującego pola grzewczego. Ponadto niektóre modele posiadają specjalne wyłączniki, których zadaniem jest wyłączyć urządzenie po określonym czasie, co wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale i komfort użytkowania płyty.
 
Co jeszcze warto wiedzieć?
 
W zależności od modelu płyty mogą mieć rożne typy sterowania. Z reguły jest ono sensorowe, ale w modelach wyższej klasy jest ono płynne i odbywa się za pomocą elektronicznego suwaka (tzw. slidera). Można również spotkać płyty z kolorowymi wyświetlaczami LCD, które w sposób graficzny obrazują funkcje i stan pracy urządzenia.
 
Pola grzewcze mogą mieć rożne wielkości i kształty (od okrągłych, przez eliptyczne, prostokątne, na nietypowych, przyjmujących kształt np. woka kończąc).
Płyty dostępne są w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, by w maksymalny sposób wpisać się w stylistykę każdej, nawet najbardziej nietypowej kuchni. Najbardziej popularne to kwadratowe i prostokątne płyty w kolorze czarnym, ale spotkać można też białe urządzenia.
 
Do gotowania na płycie indukcyjnej trzeba używać naczyń i garnków wykonanych ze stali ferromagnetycznej, najlepiej z plaskim dnem, bez ostrych krawędzi. To gwarancja najlepszych efektów grzewczych.
 
Na rynku można już spotkać tzw. płyty bezstrefowe, z tak dużą ilością cewek indukcyjnych, że nie ma znaczenia, w którym miejscu urządzenia stawiamy garnek.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy