Reklama

Dom

Na klej czy na click, jaki sposób montażu paneli podłogowych wybrać

Redakcja
Dodano: 24.10.2022
68367_winyl
Share
Udostępnij
Nowoczesne winylowe panele podłogowe mogą być montowane zarówno przy użyciu kleju, jak i metodą bezklejową. Każdy ze sposobów ma zalety, a technikę warto dostosować do specyfiki pomieszczenia.
 
Panele winylowe mogą być montowane z klejem lub bez. Także na istniejącej już podłodze. Takie wersje montażu są dostępne np. w kolekcji wineo 400.
 
Winylowa podłoga klejona to rozwiązanie dedykowane do pomieszczeń o dużym metrażu oraz takich, w których niepożądane jest zachowanie listew dylatacyjnych. Mogą to być m.in. lokale o przeznaczeniu komercyjnym, takie jak przestrzenie biurowe, sklepy czy restauracje oraz domowe pralnie, piwnice czy łazienki. Z kolei montaż na click umożliwia samodzielny montaż wykładziny oraz zdemontowanie jej i wygodne przeniesienie, np. w przypadku przeprowadzki.

Montaż paneli winylowych na klej

Przy montażu elastycznej podłogi winylowej pierwszym etapem jest oczyszczenie i wyrównanie podłoża oraz aklimatyzacja materiałów. Temperatura powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić od 18°C do 26°C, temperatura podłogi – 15°C do 25°C, a wilgotność względna powietrza w przedziale 55-65 %. Odpowiednie warunki powinny być utrzymane przez co najmniej 72 godziny przed, w trakcie i po klejeniu wykładziny. Po równomiernym nałożeniu kleju na przygotowane wcześniej podłoże, poszczególne elementy należy układać szczelnie i bez naprężeń, a następnie dociskać na całej powierzchni za pomocą wałka lub płytki dociskowej. W kolejnym etapie trzeba równomiernie i powoli rozwalcować wykładzinę za pomocą walca segmentowego. W obszarze krawędzi zaleca się użycie ręcznej rolki dociskowej.

Montaż na click i w wariancie Multi-Layer

Podłogi takie jak np. wineo 400 na click mogą być układane w sposób pływający na różnych rodzajach powierzchni, takich jak jastrychy, deski drewniane, płyty wiórowe, PCV, wykładziny z tworzyw sztucznych oraz podłogi kamienne, ceramiczne i marmurowe.
 
Krótsze krawędzie paneli należy skierować w stronę głównego źródła światła w pomieszczeniu, układając je od lewej do prawej strony pomieszczenia. Minimalna szerokość dylatacji przy ścianach to 10 mm, dotyczy to również odległości od stałych elementów w pomieszczeniu, takich jak rury, ościeżnice czy elementy zabudowy. Warto pamiętać, że szczeliny dylatacyjnej nie można wypełniać silikonem ani kablami elektrycznymi.

Podłogi wineo 400 w wersji Multi-Layer na click mają 9 milimetrów wysokości, co zapewnia lepsze wyrównanie niewielkich niedoskonałości podłoża i sprawia, że są to panele dedykowane do pomieszczeń wymagających renowacji. Bezklejowy montaż na click pozwala na szybkie przeprowadzenie metamorfozy wnętrza.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy