W sypialni śpimy i odpoczywamy po intensywnym dniu w pracy. Stanowi ona najbardziej prywatną ze wszystkich części domu. Olbrzymią rolę w budowaniu nastroju w sypialni odgrywa odpowiednio dobrane oświetlenie.
Jakie lampy powinny trafić do sypialni? Jak zbudować funkcjonalny i efektowny system oświetleniowy? O tym wszystkim przeczytacie w dalszej części tekstu.
Oświetlenie w sypialni – różne lampy, różne funkcje
To jak wygląda oświetlenie w sypialni, w dużej mierze zależy od tego, do czego dane pomieszczenie tak naprawdę ma być wykorzystywane. Jeśli bowiem używa się go wyłącznie do nocnego wypoczynku, można zrezygnować z niektórych typów opraw na rzecz delikatnego i nastrojowego oświetlenia głównego i dekoracyjnych lamp, dających rozproszone światło boczne.
Jeśli jednak sypialnia służy równocześnie za pokój do pracy lub garderobę z toaletką, może się pojawić konieczność zainstalowania innych lamp, dających światło o większym natężeniu, które pozwoli na wykonywanie bardziej precyzyjnych zadań wzrokowych, jak dopracowywanie makijażu lub dobieranie elementów stroju.
Rodzaje opraw oświetleniowych do sypialni – co może się przydać?
Jakie lampy mogą pojawiać się w sypialni? Podstawą są oczywiście modele sufitowe i wiszące. To one pozwalają na bezpieczne przemieszczanie się we wnętrzu oraz wykonywanie prostych czynności, do których nie potrzeba mocnego światła zadaniowego.
Oprócz nich w sypialniach niezbędne są lampki nocne, umieszczone symetrycznie po obu stronach łóżka. Gwarantują wystarczającą ilość światła do czytania przed snem, a także pozwalają na swobodne przemieszczanie się w nocy, bez konieczności uruchamiania głównej lampy.
Jakie lampy mogą się jeszcze przydać? Jeżeli w sypialni powstał kąciki do rekreacji z fotelem i stolikiem, dobrym pomysłem jest wzbogacenie go o lampę podłogową stojącą, która zapewnia odpowiedni poziom oświetlenia tej części pomieszczenia.
Jako oświetlenie dekoracyjne w sypialni skandynawskiej można wykorzystać dyskretne taśmy LED, służące do podświetlenia mebli, sufitu, a w razie potrzeby nawet ścian i podłóg.
Lampy skandynawskie – czym się wyróżniają?
Aranżacje skandynawskie cieszą się olbrzymią popularnością. Do takich wnętrz powinny trafiać oczywiście odpowiednie lampy. Czym wyróżniają się oprawy skandynawskie? To przede wszystkim produkty o skrajnie prostej konstrukcji i designie, jak choćby lampy nowoczesne od Azzardo. Mają ascetyczną formę, a jako osłony źródeł światła stosuje się kuliste klosze, bądź abażury oparte na podstawowych bryłach geometrycznych (sześciany, prostopadłościany, walce).
Do produkcji lamp skandynawskich chętnie wykorzystuje się naturalne surowce. Niejedna oprawa jest zrobiona z surowego drewna, o widocznym rysunku słojów. Niekiedy sięga się też po kamienne podstawy, zwłaszcza przy dużych lampach podłogowych.
Skandynawskie abażury wykonuje się z lnu lub bawełny i utrzymuje w stonowanych, jednolitych odcieniach, czasami tylko przełamanych geometrycznymi printami.
Zwrot w stronę nowoczesności – lampy skandynawskie zdalnie sterowane
Lampy skandynawskie to jednak nie tylko tradycyjne konstrukcje. W ich przypadku często prosty, ponadczasowy design łączy się z nowoczesnymi technologiami. Oprawy w stylu skandynawskim da się bowiem niejednokrotnie połączyć z energooszczędnymi źródłami światła LED.
Wiele modeli wpisuje się ponadto w praktyczne systemy inteligentnego oświetlenia domu, w których sterowanie lampami odbywa się za pośrednictwem centralnego panelu dotykowego lub mobilnej aplikacji na telefon. W ten sposób obniża się wysokość rachunków za oświetlenie, poprawia komfort świetlny oraz tworzy znacznie bezpieczniejszą przestrzeń dla wszystkich domowników.
Skandynawskie oświetlenie do modnej sypialni
Stylowe lampy skandynawskie stanowią idealne uzupełnienie nowoczesnych sypialni. Chętnie używa się ich oczywiście w aranżacjach utrzymanych w całości w tym samym stylu. Oprócz tego, tak uniwersalny design pozwala wykorzystać praktyczne produkty w większości modnych obecnie wnętrz. Dzięki nim tworzy się piękne i funkcjonalne miejsce do wypoczynku w sypialni o każdej porze dnia i nocy.