Wszystkie decyzje podejmowane w kuchni wymagają dokładnego przemyślenia. Nie chodzi tutaj tylko o odpowiedni dobór składników czy przypraw. Te najważniejsze zapadają dużo wcześniej – już na etapie planowania pomieszczenia. Po sprawdzony przepis na udaną kuchnię warto udać się do Punktu Planowania IKEA w Rzeszowie. Specjaliści szwedzkiej marki nie tylko doradzą najlepsze rozwiązania i układ mebli. Rzucą też trochę światła na… oświetlenie.
Przy urządzaniu kuchni kwestia oświetlenia często schodzi na drugi plan. To błąd, ponieważ dobrze dobrane światło ma wpływ nie tylko na wizualną atrakcyjność pomieszczenia. Przede wszystkim poprawia komfort naszej pracy i ułatwia wykonywanie codziennych czynności.
– W kwestii projektowania kuchennego oświetlenia najlepiej sprawdza się podążanie od ogółu do szczegółu. Pierwszy krok stanowi wyznaczenie w pomieszczeniu stref oświetlenia. W standardowej kuchni możemy wyróżnić strefę przygotowania żywności i gotowania, strefę przechowywania oraz strefę spożywania posiłków ze stołem lub wyspą – mówi Martyna Kawala, Specjalistka ds. Projektowania Wnętrz w IKEA Kraków.
Oświetlenie główne i barwa światła
Na początek warto rzucić trochę światła na kwestię źródła oświetlenia generalnego. Głównym jego zadaniem jest rozjaśnienie całego pomieszczenia w sposób równomierny. W tym przypadku najlepszym wyborem jest duża lampa, której klosz przepuszcza światło równomiernie lub kilka mniejszych reflektorów. Warte przemyślenia jest też dostosowanie barwy oświetlenia do funkcji, jaką ma spełniać, a także do naszych indywidualnych preferencji. Zimne światło będzie lepsze do pracy, natomiast ciepłe pełni jest bardziej nastrojowe. Wygodnym i coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest inteligentne oświetlenie. Można je bezprzewodowo włączać i wyłączać, przyciemniać oraz zmieniać temperaturę i kolor światła z dowolnego miejsca w domu. Dostępne w IKEA zestawy Smart Lighting zawierają wszystko, co potrzeba do zamontowania w domu sterowanego bezprzewodowo oświetlenia. Z kolei inteligentne oświetlenie zintegrowane zostało zaprojektowane tak, aby pasowało do szafek kuchennych.
Strefy gotowania i spożywania posiłków
Ważnym składnikiem w przepisie na dobrą kuchnię jest też oświetlenie strefy spożywania posiłków. Nad stołem lub wyspą kuchenną sprawdzi się lampa wisząca, która jednocześnie będzie pełnić funkcję dekoracyjną. Pamiętajmy jednak o odpowiednim natężeniu światła.
– Lampa nad stołem powinna dawać światło kierunkowe bądź punktowe o niezbyt wielkiej mocy, aby nie raziło w oczy. Dobrze sprawdzi się np. nieprzezroczysty klosz, odpowiednio dobrany do kształtu stołu – mówi Martyna Kawala, Specjalistka ds. Projektowania Wnętrz w IKEA Kraków.
Niemniej ważne jest oświetlenie blatów, na których przyrządzamy posiłki. Bardzo często gotując, przysłaniamy swoim ciałem główne źródła światła w pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem będzie więc oświetlenie w postaci energooszczędnych LEDów przymocowanych do spodów szafek wiszących. Światło nad blatem powinno być odpowiednio mocne – aby ułatwić nam przygotowywanie jedzenia i ciepłe – aby produkty zachowały naturalny wygląd. Ostatnią, często niesłusznie pomijaną kwestią, jest doświetlenie szafek wiszących i szuflad. Oświetlenie zawieszone nad szafkami lub ukryte w ich wnętrzu tworzy nastrój, zwiększa funkcjonalność i podkreśla zabudowę kuchni.
Projektanci IKEA rzucą światło na Twoją kuchnię w Rzeszowie
W doborze oświetlenia pomogą specjaliści IKEA w Rzeszowie. W Studiu Planowania IKEA Rzeszów w Millenium Hall doradzą najlepsze rozwiązania i przygotują projekt 3D pomieszczenia, uwzględniający rozmieszczenie mebli i AGD oraz oświetlenia. Zobaczyć można tu też wzory frontów kuchennych i wybrane meble. Warto dodać, że IKEA ma w Rzeszowie własne ekipy świadczące usługi montażowe i instalacyjne, a koszt transportu mebli na Podkarpacie jest atrakcyjny cenowo. Klient płaci tyle samo, co za dostawę na terenie Krakowa. Na spotkanie z doradcą można umówić się poprzez formularz na stronie IKEA.pl.