Reklama

Dom

Akwarystyka dla początkujących

Materiał Partnera
Dodano: 08.11.2021
57512_zdj1-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Decyzję o założeniu akwarium zwykle podejmujemy dla naszych pociech. Opieka nad rybami uczy dzieci odpowiedzialności i wrażliwości oraz umożliwia obcowanie z kawałkiem przyrody zamkniętym w szkle. Jednak cały proces kupowania i uruchamiania akwarium to zadanie dla dorosłych. Poznanie teorii akwarystyki bardzo nam w tym pomoże, pozwoli bowiem uniknąć wielu błędów, które mogą spowodować śmierć naszych ryb.
 

Jakiego wyposażenia potrzebujemy? 

W sklepach akwarystycznych, biurach i u znajomych widujemy akwaria naprawdę piękne, bogate w kolorowe rośliny, z wymyślnymi wystrojami. Takie zbiorniki wymagają zarówno sporych inwestycji w sprzęt akwarystyczny, jak i czasu, który trzeba im poświęcić, by wyglądały zawsze pięknie. A jak wiadomo, czasu zwykle nam brakuje. Niewielkim nakładem pracy możemy jednak stworzyć w domu piękne akwarium, wystarczy posłuchać rad specjalistów i przeczytać niniejszy artykuł.
 

Gdzie postawimy nasze akwarium?

Światło słoneczne padające na zbiornik często przyczynia się do powstawania glonów na szybach. Dlatego nasz mały podwodny świat powinien stać z dala od okna. Należy też uwzględnić to, że akwarium o pojemności 72 l waży po zalaniu i dołożeniu podłoża i dekoracji nawet 100 kg, musi mieć więc dobrą podstawę. Najlepiej sprawdzają się przeznaczone pod akwaria specjalnie wzmacniane szafki.
 

Jakie duże powinno być akwarium?

To już kwestia naszych upodobań, ale warto pamiętać, że większe akwarium jest łatwiejsze w obsłudze. Początkującym polecam zbiorniki co najmniej 54-litrowe. Jeżeli tylko możemy sobie na to pozwolić, kupmy większe, 72-litrowe czy nawet 100-litrowe. Ale również nanoakwaria „na jedna rybkę” mogą być prawdziwą ozdobą, potrzebują jednak więcej uwagi niż te o większej pojemności.
 

Szkło, czyli jaki zbiornik?

Możemy wybrać akwarium o przedniej szybie profilowanej lub prostej, ze szkła typu float lub optiwhite (wyjątkowej przezroczystości). To kwestia gustu i budżetu. Zarówno w sklepach akwarystycznych stacjonarnych, jak i wysyłkowych mamy do wyboru gotowe zestawy akwariowe. Zwykle zawierają kompletne wyposażenie akwarystyczne i nie musimy dokupować do nich dodatkowych filtrów czy lampek. Możemy także wybrać akwarium tylko z pokrywą, a pozostałe akcesoria zamówić osobno. Wszystko do akwarium kupisz online, bez wychodzenia z domu, w sklepie akwarystycznym https://trzmiel.com.pl
 

Czy pokrywa jest konieczna?

Pokrywa pełni kilka funkcji. Uniemożliwia rybom wyskakiwanie poza akwarium, zapobiega też nadmiernemu parowaniu wody. W pokrywie jest również miejsce na oświetlenie. Obecnie najpopularniejsze są lampy LED, które zapewniają oświetlenie odpowiednie dla roślin i ładnie podkreślają kolory naszych ryb. Co również istotne, są energooszczędne i mają długą żywotność.
 

Podstawowe wyposażenie akwarystyczne

Filtr do akwarium
Filtr do akwarium należy wybrać taki, by jego deklarowany przepływ był 5-, 8-krotnością pojemności naszego akwarium. Oznacza to, że do akwarium 54-litrowego wybieramy filtr o przepływie co najmniej 400 l na godzinę (l/h). Pamiętajmy o tym, że filtr musi pracować cały czas. Zapewnia on nie tylko oczyszczanie wody, ale także ją napowietrza. Ryby oddychają tlenem rozpuszczonym w wodzie, zbyt słabe napowietrzanie wody wywołuje przyduchę, która może uśmiercić naszych ulubieńców.
 
Filtry dają nam możliwość zadbania zarówno o filtrację mechaniczną, jak i biologiczną. Filtracja mechaniczna to po prostu zbieranie resztek jedzenia czy innych zanieczyszczeń za pomocą wkładów znajdujących się w filtrze. Filtrację biologiczną zapewniają szczepy pożytecznych bakterii oczyszczających wodę z toksyn. Chętnie osiedlają się one na porowatej ceramice służącej jako medium filtracyjne. Odpowiednia ilość flory bakteryjnej usuwa z wody szkodliwy amoniak NH4 pochodzący z produktów przemiany materii ryb i przekształca go w azotany NO3, wykorzystywane przez rośliny jako nawóz. Nawet jeśli w akwarium nie mamy roślin, azotany nie są tak szkodliwe jak amoniak i rzadko prowadzą do zatruć u ryb.
 
W niewielkim akwarium możemy z powodzeniem zastosować wygodny filtr kaskadowy. Jeżeli jednak nie chcemy docinać pokrywy pod taki filtr, wybierzmy filtr wewnętrzny lub kubełkowy.
 

Grzałka akwarystyczna

Większość popularnych ryb akwariowych wymaga temperatury 24-26 stopni. Nabywając wyposażenie akwarystyczne, dobrze jest zadbać o dobrą grzałkę z termostatem. Urządzenie dobieramy na zasadzie: jaka pojemność akwarium, taka moc grzałki. Do akwarium 54-litrowego będzie to 50 W, a do 100-litrowego 100 W itd. Jeżeli akwarium ma stać w chłodnym miejscu i grzałka ma podnosić temperaturę wody o więcej niż 3-4 stopnie, warto wybrać model o większej mocy. Zwróćmy uwagę na to, czy termostat, który automatycznie uruchamia i wyłącza grzałkę, ma możliwość ustawienia wybranej temperatury.
 

Podłoże i dekoracje do akwarium

W sklepie akwarystycznym możemy kupić wiele różnych podłoży. Zakładanie akwarium na ziemi ogrodowej czy podłożu aktywnym polecam jednak wyłącznie co najmniej średnio zaawansowanym akwarystom. Na początek najlepiej wybrać żwirek o gradacji 2–4 mm. To, czy zastosujemy ceramiczny żwirek, czy naturalne piaski, jest kwestią naszego gustu. Zadbajmy jedynie o to, by podłoże nie zmieniało parametrów wody. Unikamy bazaltu i dolomitu czy marmuru, które mogą podnosić twardość wody. Nie wszystkie zwierzęta wodne dobrze się czują na białym podłożu. Jeżeli chcemy używać żwirku w bardzo jasnych kolorach, warto zadbać o ciemne dekoracje. Zbyt jasne podłoże często stresuje ryby czy krewetki i szukają one kryjówek, zamiast cieszyć nasze oczy feerią barw.
 
Popularyzowana obecnie akwarystyka naturalna zaleca stosowanie do dekoracji akwarium elementów pochodzenia naturalnego, takich jak korzenie i kamienie. W sklepach dostępne są już gotowe do użycia piękne korzenie red moor, savanna, mangrowce i wiele innych. Godne polecenia są również sprawdzone w akwarystyce kamienie: dragon stone, scenery stone czy serpentynit. W tym przypadku unikajmy piaskowców, marmurów i innych białych kamieni podnoszących twardość wody. Z tego samego powodu nie stosujemy muszli.
 

Zamki, figurki, plastikowe rośliny stosowane w akwarystyce

Wyposażenie akwarium w korzenie i rośliny pozwala nam zamaskować grzałkę i filtr. Zdecydowanie odradzam stosowania plastikowych roślin. W sklepach akwarystycznych czy od znajomych akwarystów możemy nabyć wiele pięknych, mało wymagających roślin naturalnych. Rośliny to ważna część każdego ekosystemu, odpowiadająca za utrzymanie go w dobrej kondycji. Rośliny „żywią się” bowiem między innymi dwutlenkiem węgla, azotem i fosforem, które dostają się do wody jako finalny produkt przemiany materii ryb. Tym samym oczyszczają akwarium i zapobiegają kumulacji szkodliwych substancji. Plastikowe rośliny i inne sztuczne ozdoby nie pełnią takiej funkcji, a jednocześnie zajmują miejsce w zbiorniku. Możemy sobie pozwolić na ceramiczny zamek czy innego rodzaju ozdobną kryjówkę, jednak wszystko z umiarem. Dużo lepszym rozwiązaniem są naturalne korzenie, które wzbogacają wodę o dobroczynne garbniki i pozwalają naszym rybkom czuć się jak w domu. Układając kompozycję, zadbajmy o to, by pozostawić rybom dość wolnej przestrzeni do pływania.
 
Czy mamy już wszystko, co nam potrzebne do akwarystyki? Dodatkowe wyposażenie niezbędne do startu i obsługi akwarium przedstawię poniżej.
 
 
Pozostałe wyposażenie do akwarystyki

Tło do akwarium

Chociaż tło w akwarium nie jest niezbędne, bardzo poprawia estetykę. Możemy zastosować neutralne czarne lub białe tło albo specjalną fototapetę. Warto pamiętać, by przykleić je na zewnątrz tylnej szyby przed zalaniem akwarium.
W sklepach akwarystycznych można też nabyć efektowne i bardzo ciekawe tła strukturalne, które są piękną ozdobą zbiornika. Są wodoodporne i montujemy je wewnątrz akwarium.
 

Mata pod akwarium

Pamiętajmy, że nasze akwarium jest wykonane ze szkła, które nie powinno stykać się bezpośrednio z blatem stolika. Mata polietylenowa chroni dno akwarium przed nierównościami blatu, zmniejsza ryzyko uszkodzenia i zarysowania zarówno szkła, jak i mebla.
 

Termometr akwarystyczny

Nawet gdy mamy grzałkę z termostatem, przyda nam się termometr umożliwiający stałą kontrolę temperatury wody. Wybór tego typu urządzeń jest ogromny.
 

Odmulacz

Odmulacz to rodzaj odkurzacza. To urządzenie ułatwiające oczyszczanie podłoża i podmianę wody. Odmulacz ułatwi nam cotygodniowe sprzątanie naszego akwarium, pomoże szybko pozbyć się zalegających resztek i zanieczyszczeń z dna.
 

Preparaty akwarystyczne

Uzdatniacz wody

Woda wodociągowa może zawierać miedź, ołów, cynk i inne metale ciężkie szkodliwe dla zwierząt wodnych. Jest także często dezynfekowana chlorem czy chloraminą, które skutecznie eliminują patogeny, ale są również śmiertelnym zagrożeniem dla populacji pożytecznych bakterii. Użycie odpowiedniego uzdatniacza wody rozwiązuje ten problem i niweluje ryzyko zatrucia ryb. Zarówno przy zakładaniu akwarium, jak i podmianach wody przy użyciu wody kranowej należy używać uzdatniacza, który usuwa wszelkie związki szkodliwe dla organizmów wodnych.
 

Akwarystyczne biostartery

Biostartery to preparaty zawierające wyselekcjonowane szczepy bakterii. Szybko aktywują cykl azotowy w akwarium, wspomagają procesy samooczyszczania i utrzymanie równowagi biologicznej. Redukują zanieczyszczenia takie jak muł. Są absolutnie niezbędne do aktywizacji biologicznej nowo zakładanego akwarium. Używa się ich również regularnie w już działających zbiornikach podczas podmian wody, aby uzupełnić zamieszkującą akwarium florę bakteryjną.
 
Gdy mamy już wszystko do akwarium, możemy rozpocząć proces zakładania naszego zbiornika. Jak krok po kroku założyć i zagospodarować nasze akwarium, dowiemy się od polecanych specjalistów w sklepach akwarystycznych z wyposażeniem do akwarium. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ im więcej czasu damy zbiornikowi na stabilizację, czyli rozwinięcie pożytecznej flory bakteryjnej przed wpuszczeniem ryb, tym lepiej. Zakłada się, że na zamknięcie cyklu azotowego potrzebne są co najmniej dwa tygodnie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy