Reklama

Dom

Meble wypoczynkowe

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 22.11.2012
409_wypoczynkowe
Share
Udostępnij
W każdym wnętrzu, niezależnie od gustów właścicieli i zamożności ich portfeli, znajduje się mebel, na którym można odpocząć po ciężkim dniu pracy czy wygodnie poczytać gazetę. Meble wypoczynkowe spełniają bowiem najważniejszą funkcję, jakiej oczekuje domownik – pozwalają na odrobinę relaksu i wyciszenia. Obecnie są najintensywniej eksploatowanymi elementami wyposażenia wnętrz.

Najpierw styl, potem meble

 
Bogactwo meblarskich fasonów, wzorów, modeli i kolorów sygnowanych nazwiskami najlepszych projektantów przyprawia o mętlik w głowie podczas zakupów. Dlatego przy ich wyborze powinniśmy się kierować konsekwencją, a przede wszystkim stylem wnętrz.  – Na samym początku ustalmy kolorystykę całości, czy wnętrze ma być jasne, bez zdecydowanych kontrastów kolorystycznych, czy też stawiamy na odważne nasycone kolory w połączeniu z jednym kolorem dominującym. Jeśli ustalimy swój stosunek do kwestii kolorystycznej, odnieśliśmy połowę sukcesu – radzi Barbara Kułak-Steciak z Pracowni projektowania i aranżacji wnętrz Viva Design w Rzeszowie.

Dzięki coraz bogatszej ofercie producentów mebli wypoczynkowych nie ma problemu z dopasowaniem odpowiedniego modelu do wybranej stylizacji. Poprzez owo dopasowanie należy rozumieć wybór odpowiedniej bryły (np. dla wnętrz minimalistycznych – formy proste, oszczędne w detale; dla stylizowanych na retro – bryły bardziej ozdobne, cięższe), materiałów konstrukcyjnych i obić oraz kolorystyki wykończeń.

Komfort przede wszystkim

 
– Konieczne jest także przewidzenie docelowej funkcji każdego z wybieranych mebli oraz częstotliwości ich użytkowania. Jeśli dana osoba lubi spędzać długie wieczory przed telewizorem, warto pomyśleć o rozkładanej funkcji sofy w salonie lub dokupić wygodną, dostawianą pufę umożliwiającą wyłożenie nóg.  Jeżeli dany mebel będzie użytkowany często, musi być przede wszystkim komfortowy – dodaje Elżbieta Hap-Susik z pracowni Interium Projekt w Rzeszowie. – Dobór kształtu, rodzaju i rozmiaru danego mebla musi być dostosowany do wielkości i warunków ogólnych pomieszczenia oraz do potrzeb domowników. Do mniejszych wnętrz powinno się dobierać tylko niezbędne elementy, aby nie przytłoczyć przestrzeni nadmiarem mebli. Na większych powierzchniach można sobie pozwolić na ekspozycję bardziej okazałych modeli, jak również dodatkowych mebli o mniejszym znaczeniu użytkowym.

Rozmiar ma znaczenie

 
Kolejną kwestią jest rozmiar mebli. W przypadku łóżek oraz rozkładanych mebli dziennych kluczowa jest powierzchnia spania, która w dużej mierze warunkuje zdrowy i wygodny sen. Bardzo istotny jest też dobór rodzaju materaca, dopasowanego do potrzeb użytkownika. Natomiast przy meblach dziennych ważna jest szerokość i głębokość siedziska. Warto też przewidzieć, kto i jak często będzie owe meble użytkował, aby nie wybrać mebli np. zbyt wąskich, z których dana osoba nie będzie mogła komfortowo korzystać.
 
Wiele mebli wypoczynkowych projektowanych jest tak, by łączyć różne funkcje. – Poprzez dodanie ukrytych schowków mamy pod ręką barek, rozkładane drewniane nakładki mogą stać się w jednej chwili stolikiem kawowym. Niekiedy, aby wykorzystać duże przestrzenie pleców kanapy, producenci oferują dodatkowe elementy jak dostawiane konsole, wbudowane półki. Wykorzystywane podświetlenia kanap światłami LED sprawiają, że mebel staje się wyspą zaspokajającą wszystkie nasze potrzeby – przyznaje Barbara Kułak-Steciak.

Luksus i nowoczesność
 
Skrajnie luksusowe pomieszczenia wymagają, zarówno od właścicieli, jak i projektantów, nieco więcej uwagi. – W ekskluzywnym apartamencie lub domu powinny znaleźć się meble wysokiej jakości, które oprócz spełniania swoich podstawowych funkcji, będą elementami dekoracyjnymi. Meble powinny zachwycać użytecznością i komfortem, ale także piękną, dopasowaną do wnętrz formą i nienagannym wykończeniem. Bardzo istotna jest kwestia detali, które decydują o prawdziwej klasie mebla.
 
Jakie meble godne są współczesnych luksusowych wnętrz? – W strefie audiowizualnej proponuję rozłożyste, głębokie sofy, które zapewnią wysoki komfort siedzenia. Wspaniałym rozwiązaniem są meble modułowe, które możemy dowolnie zestawiać z podnóżkami czy stolikami. Do dużych przestrzeni najlepiej sprawdzą się narożniki ustawione na środku, w otoczeniu ciekawych stolików oraz dodatków, np. stojącej lampy. W strefie kominkowej nie może zabraknąć foteli w stylu bergere, czyli wygodnego wyściełanego fotela z pełnym, nieco cofniętym oparciem i luźno położoną poduszką na niskim, szerokim siedzeniu,  w wydaniu klasycznym bądź w nowoczesnym – wylicza projektantka VIva Design. – Inną propozycją może być postawienie prostopadle do ściany kominkowej dwóch szezlongów, meridienne (odmiana szezlonga z oparciem) lub duchesse brisée (odmiana szezlonga składająca się z krzesła i długiego podnóżka).

Barok, rokoko, eko

 
W nadchodzącym sezonie producenci mebli postawili sobie za cel wygodę, przytulność oraz oczywiście ekologię. Jak mówią projektanci, do lamusa odchodzą surowe formy, twarde i ostre kształty. Ma być miękko, miękko i bardzo wygodnie. Swój renesans przeżywają dawne meble i to te naprawdę dawne. Styl regencji, baroku, rokoko, ponadczasowe meble chippendale… – Mają dominować wspaniałe miękkie tkaniny, pikowania, blask. Sofy będą nas otulać mnóstwem poduszek, kusić blaskiem kryształów. Stare sprawdzone formy mebli projektanci ubierają w nowoczesne tkaniny oraz dodatki. Kolorystyka meble pozostaje dowolna, tak samo wybór tkaniny, bo do łask wracają dawne żakardy, jedwabie, aksamity. Poszukując mebli wypoczynkowych odważmy się na łamanie konwenansów i odrobinę szaleństwa – dodaje Barbara Kułak-Steciak.

Z kolei Elżbieta Hap-Susik zauważa, że od kilku lat prym wiodą formy  minimalistyczne i wiele wskazuje na to, iż ten trend utrzyma się jeszcze przez jakiś czas. Widywane na targach i wystawach na całym świecie propozycje wciąż chętnie odwołują się do tej stylistyki. Nie oznacza to jednak przestoju, czy powtarzalności, ponieważ baza, jaką jest minimalizm chętnie przyjmuje modyfikacje na polu kolorystyki i rozwiązań bryłowych oraz przemyślane połączenia z elementami innych nurtów.

Pod względem obić, popularne są obecnie tkaniny i materiały modyfikowane, które tworzone są z myślą o jak najwyższej trwałości na zabrudzenia i wytarcia. Są praktyczne, a także dają niemal nieograniczoną możliwość doboru wzorów, struktur i kolorów. Niezmiennym powodzeniem cieszą się także skóry naturalne i ekologiczne w różnych wybarwieniach. Odważniejszym nurtem są inicjatywy niezależnych współczesnych projektantów mebli (np. Maximo Riera, Marcel Wanders), którzy tworzą niepowtarzalne wzory mebli dla koneserów. W tej kategorii można mówić o połączeniu sztuki i użyteczności.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy