Zamek do drzwi jest jednym z głównych elementów zapewniających bezpieczeństwo. Tylko dobrze dobrany model może uchronić przed ewentualnym włamaniem. Nie bez powodu inne typy zamków montuje się do drzwi wejściowych a inne do wewnętrznych.
Rodzaje zamków
Jednym z najważniejszych podziałów zamków do drzwi jest sposób montażu:
-
Zamek wpuszczany – montuje się go wewnątrz drzwi i można go zamykać jedynie na zatrzask lub zasuwę (na klucz prosty, z blokadą, na klucz płaski).
-
Zamek wielopunktowy – jeden klucz uruchamia kilka zasuw. Podstawowa wersja zawiera trzy zasuwy lub (bolce antywyważeniowe), a model wysokiej klasy – 6-8 bolców rozmieszczonych na całym obwodzie.
-
Zamek wierzchni – montuje się go na powierzchni, a zasuwa wchodzi w blokadę przykręconą do ościeżnicy.
-
Zamek oszczędnościowy – wykorzystuje się go w drzwiach biurowych i hotelowych. Nie posiada zasuwy, jedynie zapadkę uruchamianą obrotową klamką.
Bezpieczny zamek tedee – co to za model?
Zamek tedee jest nowatorskim rozwiązaniem, dzięki któremu możesz otwierać drzwi zdalnie. Zamek jest sterowany za pomocą urządzenia mobilnego – smartfona, tabletu z systemem iOS lub Android i Apple Watcha. Akumulator w zamku jest bardzo wytrzymały. Jedno ładowanie zapewnia pracę przez 6 miesięcy. System informuje o stanie baterii odpowiednio wcześniej. Akumulator ładuje się zaledwie kilka godzin. Bezpieczny zamek tedee to świetna alternatywa dla tradycyjnych zamków do drzwi. Dzięki niemu nie musimy pamiętać o kluczach, bo mamy je zawsze przy sobie w urządzeniu mobilnym!
Na to zwróć uwagę przy zakupie zamka
Kluczową rolą zewnętrznego zamka do drzwi jest ochrona przed włamaniem. Stopień zabezpieczenia zależy od liczby bolców obrotowego bębenka wkładki cylindrycznej – im więcej bolców, tym trudniej otworzyć drzwi, bez oryginalnego klucza.
-
5 bolców – standard
-
6 bolców (i więcej) – wyższy poziom bezpieczeństwa
-
6 bolców (i więcej) + zabezpieczenia antywłamaniowe – wysoki poziom zabezpieczenia
Producenci stosują jeszcze dodatkowe zabezpieczenia np. wysokiej klasy blaszki lub element rotacyjne chroniący przed przewierceniem zamka. Montują również mechanizmy uniemożliwiające wyczucie położenia bolców blokujących bębenek.