Reklama

Dom

Jak zminimalizować ryzyko pracy na wysokości

Urszula Gawrysiak, Dyrektor Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
Dodano: 11.09.2024
AdobeStock_206944343
AdobeStock_206944343
Share
Udostępnij

Zapewnienie bezpieczeństwa przy pracach na wysokości jest podstawowym zadaniem organizatora prac na budowie. Od kompetencji, wiedzy i zaangażowania inżynierów budownictwa, kierowników budów i kierowników robót zależy, czy projekt zostanie zrealizowany bezpiecznie i równocześnie zgodnie z harmonogramem.

Należy podkreślić, że to właśnie praca na wysokości jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej ryzykownych zadań podczas realizacji inwestycji. Właśnie dlatego tak bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie kierujących pracami na budowie do rzetelnego planowania i nadzorowania tego typu prac.

Mogłoby się wydawać, że organizacja bezpiecznej pracy na wysokości jest trudna. Jeśli jednak podejdziemy do tego zadania z zaangażowaniem i starannością, osiągniemy pożądane efekty. Kluczem do sukcesu jest wcześniejsze zaplanowanie oraz konsekwentne egzekwowanie zasad bezpiecznej pracy. Planowanie powinno obejmować nie tylko wybór odpowiednich narzędzi i sprzętu zabezpieczającego, ale także szkolenia dla pracowników, którzy będą wykonywać te prace.

Dlaczego planowanie jest tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że pozwala przewidzieć potencjalne zagrożenia i wyeliminować je jeszcze przed rozpoczęciem prac. Dokumentem, który jasno określa bezpieczny sposób wykonywania pracy, jest Instrukcja Bezpiecznego Wykonywania Robót. W dobrze opracowanym dokumencie znajdziemy również informacje o właściwym sprzęcie i wyposażeniu, a także o niezbędnych środkach ochrony indywidualnej i zbiorowej.

Instrukcja Bezpiecznego Wykonywania Robót uwzględnia specyfikę danego projektu, w tym jego unikalne warunki i wymagania. Korzystając z tego dokumentu można przygotować pracę w taki sposób, aby pracownikom nie zabrakło niezbędnych materiałów czy też narzędzi. Zastosowanie się do wytycznych zawartych w IBWR spowoduje, że praca będzie zrealizowana profesjonalnie, bez podejmowania zbędnego ryzyka czy stosowania niebezpiecznych, tymczasowych rozwiązań.

Jednak nawet najlepszy plan nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli nie będzie przestrzegany. Właśnie dlatego tak bardzo istotne jest konsekwentne egzekwowanie przestrzegania zasad bezpieczeństwa. I to jest właśnie zadanie dla kierowników budów i robót, którzy muszą regularnie kontrolować, czy pracownicy stosują się do wytycznych i czy korzystają z odpowiednich środków ochrony. Wszelkie odstępstwa od wymagań powinny być przez nich natychmiast zauważone i skorygowane.

Dużym wsparciem dla inżynierów budownictwa i kierowników budów jest baza wiedzy zamieszczona na stronie internetowej Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, (https://www.porozumieniedlabezpieczenstwa.pl/baza-wiedzy/wytyczne). Znajdują się tam wytyczne oraz materiały edukacyjne, które są wręcz nieocenioną pomocą w planowaniu i nadzorowaniu prac na wysokości. Strona jest źródłem wiedzy, które pozwala na bieżąco aktualizować informacje o najnowszych standardach bezpieczeństwa oraz najlepszych praktykach w branży budowlanej.

Opracowanie zawiera schematy oraz szczegółowe wyjaśnienia, które pozwalają na zaplanowanie prac krok po kroku. Nie stanowią one zamkniętego katalogu rozwiązań, jednak można tam znaleźć wskazówki dotyczące typowych sytuacji, z jakimi spotykamy się na budowie. Poniżej przykładowa ilustracja, która pokazuje, w jaki sposób zaplanować czynności związane ze zmianą konfiguracji zabezpieczeń zbiorowych, wynikające z postępu prac.

Gorąco zachęcamy wszystkich inżynierów budownictwa, kierowników budów oraz kierowników robót do regularnego odwiedzania strony Porozumienia. To baza wiedzy i platforma wymiany doświadczeń. Do wykorzystania jest wiele rozwiązań wypracowanych i sprawdzonych na budowach sygnatariuszy Porozumienia.

Na problem zapewnienia warunków bezpiecznej pracy patrzymy nie tylko jak na obowiązek kierowników budów czy robót. Widzimy w tym również inwestycję w zdrowie Waszych pracowników, a w konsekwencji – sukces całego projektu budowlanego.

Źródło: Podkarpacka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy