Reklama

Dom

Technologia budowy domu a koszt. Poradnik doboru odpowiedniego projektu

Materiał Partnera
Dodano: 19.10.2020
51875_technologia_budowy_domu_a_koszt._poradnik_doboru_odpowiedniego_projektu-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Przed inwestorami chcącymi wybudować swoją własną nieruchomość, zawsze pojawiało się mnóstwo ważnych lub pilnych kwestii koniecznych do rozstrzygnięcia. Wiążą się one z budżetem, czasem realizacji oraz przyszłymi właściwościami budynku. Sprawdzamy, która technologia budowy domu sprawdzi się w polskich realiach w nadchodzącym, 2021 roku.
 
Solidne ściany – tradycyjna technologia murowana
Większość nowych, polskich nieruchomości, jest wykonywana właśnie w technologii murowanej. Decydując się na nią o wiele łatwiej o ekipę budowlaną i fachowców doskonale znających się na temacie. Pracownia projektowa – DomoweKlimaty.pl jest idealnym odzwierciedleniem tego trendu, patrząc od strony przygotowania planów. Przeważającą część swoich konstrukcji architekci już na papierze przeliczają specjalnie dla technologii murowanej. Koszt samej budowy nie jest jednak najniższy, ani też jej wykonanie najszybsze – to drugie oczywiście ze względu na konieczność schnięcia i sezonowania niektórych warstw przed możliwością wprowadzenia się.

 
Nowoczesność – technologia modułowa
Szturmem na polski rynek wdziera się technologia modułowa. Jej największą przewagą w stosunku do tradycyjnej jest mocno przewidywalna jakość samej konstrukcji. Prefabrykaty składa się na działce nawet w kilka dni – na YouTube można napotkać setki filmów obrazujących ten proces. Problemem pozostaje słaby wybór wśród wykonawców i ich napięte terminy, a także ograniczona liczba samych projektów. Bardzo często za indywidualnie stworzoną konstrukcję modułową trzeba zapłacić więcej niż za gotowy dom w technologii murowanej.

Lekko i szybko – technologia szkieletowa
Trzecią z popularnych w kraju nad Wisłą metod budowy domu jest technologia szkieletowa. Domy stawia się szybko, w wielu przypadkach są one bardzo tanie. Kluczowe pozostają dwie kwestie: odnalezienie świetnej ekipy budowlanej z doświadczeniem oraz wykorzystanie sprawdzonego dostawcy drewna. To właśnie od tego naturalnego budulca zależy bowiem jakość i ostateczna cena za przygotowanie nieruchomości do stanu surowego zamkniętego.
 

 
Z góralskim zacięciem – domy z bali
Drogie, piękne i modne pozostają również domy z bali. Nie można ich jednak stawiać wszędzie – z pewnością nie nadają się na działkę w centrum Łodzi, Warszawy czy Katowic. Poza miastem, szczególnie na obszarach wiejskich, pasują natomiast jak ulał. Warto mieć jednak świadomość, że na spełnienie tego marzenia trzeba przygotować najwięcej pieniędzy.
 
 
Która technologia budowy domu jest najtańsza?
Biorąc pod uwagę nieruchomości o podobnym standardzie wykończenia i metrażu, poszczególne systemy budowy można uporządkować w następujący sposób, począwszy od najtańszego:
technologia szkieletowa,
domy modułowe,
klasyczna technologia murowana,
domy z bali.
 
Biorąc pod uwagę polskie realia i możliwości rynkowe, w 2021 roku wciąż najrozsądniejszym wyborem wydaje się tradycyjny sposób stawiania domu. Decydując się na niego, inwestor ma najszerszy wybór materiałów, dobry dostęp do fachowców i mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Sam budynek powinien być również odpowiednio trwały i przystosowany do polskich warunków klimatycznych.
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy