Reklama

Dom

Jak przygotować projekt hali produkcyjnej. Poznaj najważniejsze etapy

Materiał Partnera
Dodano: 10.01.2020
49004_planning-3536758_960_720
Share
Udostępnij
Jeśli inwestycja ma się zwrócić, musi zostać zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy nasz wkład finansowy jest równie wysoki, jak oczekiwania odnośnie przyszłych zysków. W przypadku hal produkcyjnych kluczowe jest przygotowanie dokładnego projektu.

Hala produkcyjna, czyli co projektujesz?
Osoba niezorientowana w branży budowlanej może dojść do niesłusznego wniosku, że wszystkie hale są do siebie bardzo podobne. W rzeczywistości jednak różnią się między sobą. Najważniejszy wpływ na różnice w projektach i rodzaju zastosowanej konstrukcji ma przeznaczenie hali.
Na inne elementy należy położyć nacisk, przygotowując projekt hali produkcyjnej, mającej wytwarzać lub przetwarzać produkty, a na inne w hali magazynowej. W każdej z nich inne kwestie są priorytetami, dlatego nawet podstawowe aspekty, jak powierzchnia i wysokość powinna być dostosowana do przeznaczenia obiektu.

Lokalizacja hali, czyli gdzie budować?
Bardzo ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, przystępując do projektowania hali produkcyjnej, jest jej lokalizacja. Umiejscowienie hali produkcyjnej ma niezwykle duże znaczenie w codziennym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Projektant powinien więc uwzględnić zarówno możliwości budowy obiektu ze względu na warunki geologiczne, a także te związane z sąsiedztwem przyszłego obiektu produkcyjnego.

Technologia budowy hali produkcyjnej, czyli jak?
Niezwykle ważnym etapem projektowania hali produkcyjnej jest podjęcie decyzji o wyborze technologii budowy. Wyboru rodzaju konstrukcji warto dokonać po przemyśleniu poniższych kwestii:
jakie będzie (docelowe) przeznaczenie hali?
na jakim terenie i w jakim otoczeniu będzie funkcjonowała?
co będzie produkowane w hali i jakie będzie jej „obciążenie ogniowe”?
czy będzie ona w przyszłości rozbudowywana?

Do budowy hali produkcyjnej powinien zostać wybrany optymalny rodzaj konstrukcji, wraz z odpowiednią izolacją oraz systemem oświetlenia, ogrzewania i wentylacji.
Pierwszą z możliwości jest hala o konstrukcji stalowej. Bardzo często za tym rozwiązaniem przemawia szybkość budowy i „lekkość” samej konstrukcji. Podczas projektowania hali produkcyjnej można również zdecydować się na budynek o konstrukcji mieszanej, inaczej nazywanej hybrydową, która zakłada połączenie elementów żelbetowych oraz stalowych. Hybrydę stosuje w halach, które muszą spełniać podwyższone wymogi ochrony przeciwpożarowej ze względu na swą specyfikę.
Pozostaje jeszcze wariant hali żelbetowej i hali murowanej, rzadziej stosowane w przypadku wielkopowierzchniowych hal przemysłowych.

Termin budowy hali, czyli kiedy?
W przypadku hal stalowych pora roku, w której odbywa się proces budowy, nie ma większego znaczenia dla trwałości konstrukcji. To pytanie jest uzasadnione np. w przypadku hal murowanych, gdzie niektórych prac nie można przeprowadzać w niskich temperaturach.

Wykonawca, czyli kto i za ile zbuduje halę?
Wybór generalnego wykonawcy zależy oczywiście wyłącznie od inwestora. Jednak każdy, kto lokuje pieniądze w tak duże przedsięwzięcie, jest świadomy, jak wiele będzie zależeć od umiejętności firmy wykonawczej. Tym bardziej, że w inwestycjach tego rodzaju wszystko musi zostać perfekcyjnie zgrane w czasie – w końcu halę produkcyjną stawia się z założeniem, że będzie przynosić regularne profity przez wiele lat.
Wniosek jest więc prosty – każda nieprzemyślana „oszczędność” w tej materii prędzej czy później da o sobie znać. Wybierając wykonawcę hali, warto zwrócić się o pomoc do doświadczonych firm o ugruntowanej pozycji w branży, takich jak na przykład łódzka firma Ocmer, na stronie której znajdziesz wiele wartościowych informacji na temat kompleksowego tworzenia hal produkcyjnych.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy