Reklama

Dom

Mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy – czy to się opłaca ?

Materiał Partnera
Dodano: 05.12.2019
48706_chart-4105121_960_720
Share
Udostępnij
W ostatnich latach najem krótkoterminowy jest coraz popularniejszy. Właściciele mieszkań zlokalizowanych w dużych miastach lub kurortach wypoczynkowych chętnie udostępniają je turystom. Jak wyróżnić swoją ofertę, by zapełnić terminarz? Ile można zarobić na wynajmie krótkoterminowym?

Prywatna kwatera zamiast hotelowego pokoju
Czym jest wynajem krótkoterminowy? Najem krótkoterminowy to przeciwieństwo najmu długoterminowego – najemca korzysta z mieszkania lub apartamentu przez kilka lub kilkanaście dni.
Dotychczas zyski z tej formy dodatkowego zarobku czerpali głównie właściciele nieruchomości położonych w kurortach. Teraz coraz więcej ogłoszeń o krótkoterminowym wynajmie mieszkań można znaleźć również w dużych miastach. Dobrym przykładem jest Warszawa – z raportu przygotowanego przez Emmerson Evaluation wynika, że nowe inwestycje powstają w pobliżu stref biurowych – na terenie Służewca i okolicy Ronda Daszyńskiego[1]. Również w dzielnicy Wawer można znaleźć coraz więcej mieszkań na sprzedaż pod wynajem krótkoterminowy – https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/warszawa/wawer/.

Kto korzysta z najmu krótkoterminowego?
Najmem krótkoterminowym szczególnie zainteresowani są turyści. Dla wielu z nich skorzystanie z pełni wyposażonego mieszkania prywatnego to doskonała alternatywa dla hotelowego standardu. Wraz ze wzrostem zainteresowania najmem krótkoterminowym właściciele nieruchomości oferują coraz lepszy standard oraz liczne udogodnienia. W rezultacie wynajęcie apartamentu w środku sezonu turystycznego jest porównywalne cenowo z zarezerwowaniem pokoju w dobrym hotelu.
Z najmu krótkoterminowego równie chętnie korzystają biznesmeni i pracownicy (stąd skoncentrowanie nowych inwestycji w okolicach stref biurowych). Ten trend widoczny jest jednak w największych miastach Polski.

Wynajem krótkoterminowy – formalności
Od strony formalnej wynajem krótkoterminowy nie jest szczególnie skomplikowany. Wielu właścicieli mieszkań spisuje umowę tylko wówczas, gdy klient nie zarezerwował mieszkania/apartamentu przez jeden z serwisów kojarzących wynajmujących z najemcami.
Znalezienie najemców nie jest większym problemem. Właściciele lokali, którzy chcą zarabiać na wynajmie krótkoterminowym, chętnie korzystają z serwisów typu Booking.com czy Airbnb. W ten sposób docierają do dużego grona potencjalnych klientów, a dodatkowo zabezpieczają się na wypadek, gdyby najemca nie chciał uregulować płatności – serwisy pobierają opłatę z góry.
Dobrą wiadomością dla wszystkich osób posiadających nieruchomość w centrum miasta lub w kurorcie turystycznym jest to, że do prowadzenia wynajmu krótkoterminowego nie jest potrzebna działalność gospodarcza. Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Ile można zarobić na wynajmie krótkoterminowym?
Stopa zwrotu z mieszkania wynajmowanego na doby jest wyższa w porównaniu do wynajmu długoterminowego. Potwierdzają to liczne raporty, np. z raportu „Rynek hotelarski w Polsce 2018” wynika, że stopa zwrotu z takich inwestycji kształtuje się na poziomie od 5 do 7 proc., czyli więcej niż w przypadku innych inwestycji alternatywnych[2]. To właśnie wyższe zyski są jednym z głównych powodów, dla których inwestorzy tak chętnie kupują mieszkania i apartamenty pod wynajem krótkoterminowy.
Ile może zarobić właściciel mieszkania udostępnianego na doby? Za wynajem 2-pokojowego mieszkania w Warszawie trzeba zapłacić ok. 200 zł za dobę. Miesięczny czynsz kosztuje średnio ok. 2400 zł. Jak łatwo policzyć, taką kwotę właściciel nieruchomości wynajmowanej turystom lub biznesmenom może uzyskać już po 12 dniach. Warto jednak uwzględnić, że nieruchomość nie będzie wynajęta przez cały miesiąc. Do tego dochodzą również bieżące wydatki – właściciel opłaca czynsz, media oraz reguluje pozostałe rachunki.

Standard mieszkania pod wynajem krótkoterminowy
Mieszkania oferowane pod wynajem krótkoterminowy to przede wszystkim nieruchomości o wysokim standardzie. By zmaksymalizować zyski, właściciele muszą postawić na jakość i udogodnienia. Lokale oferowane w tym segmencie to często apartamenty, do których przynależy miejsce parkingowe. Najemcy mogą skorzystać nie tylko z kuchni, ale również żelazka czy pralko-suszarki.
W przypadku condohoteli, czyli budynków wznoszonych z myślą o wynajmie krótkoterminowym, do dyspozycji właścicieli i najemców często oddawane są wspólne części rekreacyjne. Należą do nich jacuzzi, siłownia czy basen. Mimo że lokale w takich budynkach są droższe, ich kupno może się opłacać w dłuższej perspektywie – to szansa na wyższy zarobek.

Czy będą zmiany w wynajmie krótkoterminowym?
Nie da się nie zauważyć, że działalność prywatnych właścicieli mieszkań i apartamentów wpływa na funkcjonowanie i zyski hoteli. Z tego względu w Ministerstwie Sportu i Turystyki trwają zaawansowane prace legislacyjne. Ich celem jest stworzenie rejestru mieszkań/apartamentów wynajmowanych na doby – i co za tym idzie – ich większa kontrola. Czy to oznacza, że nie opłaca się inwestować w mieszkania pod taki najem?
Mimo zapowiadanych zmian włodarze miast, w których wynajem krótkoterminowy prężnie się rozwija, podkreślają, że nie dojdzie do likwidacji tego segmentu rynku. Jest on za bardzo zaawansowany i ceniony przez turystów.
 
[1] Emmerson-evaluation.pl, Rynek hoteli oraz condohotele w Polsce 2018 (odczyt z dnia 4.12.2019).
[2] Issuu.com, Rynek hotelarski w Polsce. Raport 2018 (odczyt z dnia 4.12.2019).
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy