Reklama

Dom

System rynnowy – dachy płaskie, skośne i bez okapu

Opracowała: Idalia Stochla
Dodano: 07.06.2018
39642_750
Share
Udostępnij
Dach – nie tylko definiuje wizualnie bryłę ale i ochrania ją przed czynnikami atmosferycznymi. Aby należycie spełniał swoje zadanie, należy dobrać do niego odpowiedni system orynnowania. Efektywne odprowadzanie wody opadowej z powierzchni dachów płaskich i skośnych wymaga zastosowania różniących się od siebie systemów rynnowych. Warto postawić na funkcjonalność, estetykę i trwałość.

Efektywne odprowadzanie wody opadowej z powierzchni dachów płaskich i skośnych wymaga zastosowania różniących się od siebie systemów rynnowych. Warto postawić na funkcjonalność, estetykę i trwałość.

Dachy płaskie

Montaż systemu odprowadzającego wodę z tego typu dachów mógł stanowić dla dekarzy nie lada wyzwanie. Woda z płaskiego dachu powinna zostać usunięta natychmiast, aby nie narażać konstrukcji budynku na dodatkowy ciężar czy trudne do usunięcia zawilgocenia. Kompleksowy system Galeco DACHY PŁASKIE to propozycja zestawu przystosowanego do zamontowania z modnymi kwadratowymi rurami spustowymi na zewnątrz elewacji lub z rurami PVC przeznaczonymi do montowania w warstwie ocieplenia budynku. Jedynym widocznym elementem systemu jest wpust montowany w dolnej części attyki lub w powierzchni dachu. Wpusty, w formie prostej lub skośnej,  zabezpieczane są koszami żwirowymi. Gwarantuje to zachowanie drożności systemu, który może być w łatwy sposób zamontowany także na dachu z niewielką warstwą termoizolacyjną. Zestawy dają możliwość tworzenia różnych konfiguracji z elementów dedykowanych dla danego typu dachu płaskiego oraz jego pokrycia.

Fot.materiał prasowy

Dachy skośne

Nieodłącznym elementem systemu odwodnienia połaci dwu- lub czterospadowych, a także innych skośnych konstrukcji dachu jest rynna. Wybierając system odprowadzania wody należy zadbać o to, aby wielkość rynien i rur spustowych była adekwatna do powierzchni dachu. Dostępne są już na rynku systemy PVC2 i STAL2 o kwadratowym przekroju i głębokim profilu.  Charakteryzuje je większa niż w elementach półokrągłych powierzchnia. Dzięki temu zapewniają znacznie większą przepustowość i wydajność w grawitacyjnym odprowadzaniu wody.System odwodnienia STALto przede wszystkim jakość, wytrzymałość i estetyka. Kwadratowe systemy rynnowe są coraz chętniej wybierane przez inwestorów nie tylko ze względu na ich zalety użytkowe. Minimalistyczny, geometryczny kształt rynien stanowi idealne wykończenie nowoczesnej bryły budynków. Producent oferuje także dedykowane specjalnie do tego systemu haki doczołowe oraz możliwość wyboru łatwej w montażu maskownicy. Wybór stalowego systemu odprowadzania wody to długoterminowa inwestycja.

Niezawodność w trudnych warunkach – system PVC2

Do  produkcji systemu PVC2 używany jest nieplastyfikowany polichlorek winylu. To trwały materiał, który odpowiednio zamontowany pozwala na uzyskanie pewnej konstrukcji odpornej na działanie warunków atmosferycznych. Materiał  jest także w pełni odporny na korozję. Idealnie sprawdzi się w warunkach dużej wilgotności i zasolenia powietrza – na przykład w klimacie nadmorskim. Rynny systemu PVC2 są odporne na działanie promieni UV, co chroni przed odbarwieniem materiału. Dzięki procesowi koekstruzji uzyskany został wysoki stopień połysku powierzchni. Pozwoli to cieszyć się idealnym wyglądem orynnowania przez długie lata.

Fot.materiał prasowy

Dachy bez okapu?

To wcale nie nowe rozwiązanie w krajobrazie architektury jednorodzinnej. Już przed laty powszechnie spotkać można było domy bez okapów; w których rynny podwieszano do krawędzi bądź mocowano na gzymsie. Nowoczesne techniki blacharskie pozwalają jednak sięgać po rozwiązania dla dachów bezokapowych, które będą niewidoczne, pozwolą zachowa czystą formę bryły budynku. Zastosowanie prostokątnych stalowych rynien i rur spustowych z tworzywa pvc  umożliwia wydajne odprowadzanie wody z dachu budynku. Ukrycie systemu w bryle budynku zapewnia całkowite bezpieczeństwo funkcjonowania. Łącznik doczołowy-dylatacyjny stosowany na styku rynien czy mufa uszczelkowa montowana na łączeniu rur przyczyniają się do niezawodnej szczelności. W przypadku pojawienia się przecieków woda odprowadzana jest poza warstwę ocieplenia budynku dzięki zamontowanemu pasowi podrynnowemu. Na trwałość systemu bezokapowego wpływają wysokiej jakości materiały wykorzystane do jego produkcji.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy