Reklama

Biznes

Pomysł na sanatorium w Birczy. Ciekawy projekt studentki politechniki

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 16.03.2021
52888_2._wizualizacja_sanatorium_w_birczy_edyta_wysocka
Share
Udostępnij
Piękny krajobraz, czyste powietrze, wody geotermalne – Bircza na Pogórzu Przemyskim mogłaby pełnić rolę sanatorium. Pomysł rozwinęła Edyta Wysocka, studentka studiów pierwszego stopnia kierunku architektura na Politechnice Rzeszowskiej. W pracy dyplomowej inżynierskiej wykonanej pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Marka Gosztyły stworzyła projekt architektoniczny sanatorium w Birczy.
 
Autorka projektu starała się w projekcie wykorzystać dobra naturalne – słońce, wodę oraz zieleń – i tak połączyć je z architekturą, aby całość odpowiadała potrzebom przepracowanych ludzi. Opracowała więc zespól budynków, służących odnowie i poprawie stanu zdrowia człowieka. 
 
„Temat wynikł z obserwacji potrzeb ludzi, problemu związanego ze starzejącym się społeczeństwem oraz chęci podniesienia kondycji psychicznej i fizycznej człowieka. Przez warunki materialne Polacy zmuszeni są do podejmowania ciężkiej i wielogodzinnej, często fizycznej pracy. Polaków najczęściej dotykają problemy zdrowotne spowodowane wysiłkiem fizycznym, ale również presja społeczeństwa, która przyczynia się do problemów psychicznych. W związku ze zmęczeniem i przepracowaniem pojawiają się również problemy z regeneracją, koniecznością przyspieszonego odpoczynku, radzenia sobie ze stresem, wypaleniem zawodowym czy depresją”, mówi Edyta Wysocka. 
 
Projekt sanatorium w Birczy. Autor: Edyta Wysocka.
 
Autorka projektu wybrała Birczę, niewielką, liczącą niecałe 7 tys. mieszkańców gminę, położoną w województwie podkarpackim, na Pogórzu Przemyskim, charakteryzującą się bogactwem przyrodniczym: pięknym krajobrazem, czystym powietrzem, wodami geotermalnymi. 
 
To wciąż niewykorzystane zasoby, chociaż o budowie basenów termalnych w Birczy, które miały być pierwszym tego typu kompleksem na Podkarpaciu, mówi się już od wielu lat. Projekt studentki, w którym basenu odgrywają istotną rolę, przypomina tamte pomysły.
 
Projekt sanatorium w Birczy. Autor: Edyta Wysocka.
 
Projekt składa się z dwóch segmentów połączonych ze sobą komunikacją. Zaprojektowany został pięciokondygnacyjny budynek złożony z jednej kondygnacji nadziemnej oraz trzech kondygnacji znajdujących się poniżej poziomu 0. Stworzono plan funkcjonalno-przestrzenny zawierający: hol główny, administrację, przestrzeń pod usługi, kawiarnię z czytelnią, parking podziemny, rehabilitację, bibliotekę, zabiegi balneologiczne, spa, pływalnię zarówno krytą, jak i na zewnątrz budynku, małą przychodnię, strefę mieszkaniową, restaurację, strefę klubową oraz część techniczną obiektu. Druga część to budynek hotelowy z małymi usługami, m.in. sklep, salon fryzjerski.
 
Projekt sanatorium w Birczy. Autor: Edyta Wysocka.
 
Studentka wykonała inwentaryzację fotograficzną działki oraz otoczenia, w jakim jest zlokalizowane sanatorium, przeanalizowała i wykorzystała dostępną literaturę, wyselekcjonowała przykłady obiektów architektonicznych stanowiące inspirację do projektowanego budynku, dokonała analizy miejscowości, w której zlokalizowana jest działka. Projekt architektoniczny sanatorium w Birczy oparto na analizach, rysunkach architektonicznych oraz wizualizacjach zrealizowanych za pomocą nowoczesnych programów komputerowych. Opisowa część pracy objaśnia czynniki wpływające na wybór tematu, lokalizację wraz z analizą zieleni, funkcji, wysokości, komunikacji, gęstości zaludnienia, uwzględniono inspiracje projektowe, metodykę pracy oraz opis projektowanego sanatorium. Wykonano zagospodarowanie terenu, przekroje poziome i pionowe oraz elewacje, utworzono wizualizację całego obiektu wraz z otoczeniem.
 
Projekt sanatorium w Birczy. Autor: Edyta Wysocka.
 
W końcowych etapach pracy wybrano materiały oraz detale projektowe. Praca stanowi istotny element rozszerzający ośrodki uzdrowiskowe w Polsce, który wyróżnia harmonijne wpasowanie się pod względem architektonicznym w otoczenie, nie degradując dóbr naturalnych. Istotnymi motywami w trakcie realizacji były człowiek, natura oraz architektura. Praca została przekazana wójtowi gminy Bircza, ponieważ może być pomocna przy opracowywaniu koncepcji architektonicznej i programowej uzdrowiska w Birczy.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy