Reklama

Lifestyle

Łukasiewicz w konkursie architektonicznym. Głosujemy!

Alina Bosak
Dodano: 28.11.2022
69381_66192_lukasiewicz
Share
Udostępnij
Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” zostało nominowane do nagrody za najlepszą architekturę w konkursie Property Design Awards 2023. O zwycięstwie zdecydują głosy internautów. Można je oddawać do 18 grudnia.
 
Inspirowana kształtami sterowca, helisy DNA i orbity bryła Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, którą zaprojektował prof. Marcin Furtak, właściciel Pracowni Projektowej F11 w Krakowie, zdobyła uznanie komisji konkursowej Property Design Awards 2023 i trafiła do piątki najpiękniejszych obiektów publicznych wybudowanych w tym roku w Polsce. 
 
Doceniono, że budynek jest zaprojektowany w formie wymykającej się szablonowym rozwiązaniom, futurystycznej bryły. „Zgodnie z założeniami autora forma inspirowana jest z jednej strony przestrzenią powietrzną, kosmiczną, gwiazdami, i niebem, a z drugiej strony tradycją regionu i zmysłem inżynierskim”, czytamy na stronie konkursu. Do 18 grudnia trwa głosowanie internautów, w którym Podkarpacie i Wojewódzki Dom Kultury, odpowiadający za tę inwestycję, ma szansę na statuetkę. 
 
Podkarpackie Centrum Nauki znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Lotniczego Jasionka. Na 6500 m2 obiektu realizowana będzie wyjątkowa w skali kraju oferta programowa, powiązana z inteligentnymi specjalizacjami województwa podkarpackiego – lotnictwem, kosmonautyką, informatyką oraz jakością życia. Obecnie trwa instalacja ekspozycji. Dla publiczności „Łukasiewicz” zostanie otwarty w pierwszym kwartale przyszłego roku. 
 
Być może wcześniej, 26 stycznia 2023 r. podczas finał plebiscytu na wydarzeniu 4 Design Days odbierze statuetkę autorstwa artysty Oskara Zięty, za najlepszą architekturę?

Wraz z podkarpackim „Łukasiewiczem” walczą o nią: Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej "Kumak" – expo w Urwitałcie (inwestor: Uniwersytet Warszawski, projekt: Kwadratura); Orientarium w Łodzi (inwestor: Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi, projekt: ArC2 Fabryka Projektowa); Rozbudowa budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu-Zdroju o salę koncertową wraz z zagospodarowaniem terenu (inwestor: PSM Jastrzębie Zdrój, projekt: SLAS Architekci) oraz Wydział Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW (inwestor: Uniwersytet Warszawski, projekt: Kuryłowicz & Associates).
 
Organizatorem konkursu jest Grupa PTWP, wydawca serwisów poświęconych architekturze oraz organizator 4 Design Days – największej konferencji o architekturze i designie w Polsce.
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy