Reklama

Dom

Kredyt na budowę domu – czy teraz będzie trudniej go uzyskać? Sprawdzamy

Materiał Partnera
Dodano: 08.11.2022
68750_zdjecie-resizer-750q75
Share
Udostępnij

Budowa domu to marzenie, które wymaga dużych nakładów finansowych i ciężkiej pracy. Jednak wizja własnego podwórka i pięknego wnętrza, które będzie dokładnie takie, jak tego chcemy sprawia, że szukamy sposobu na zrealizowanie tego celu. Jako, że cały proces to ogromna inwestycja, często sięga się po kredyt na budowę domu. Czy obecnie są one trudno dostępne czy banki otwierają się na nowych klientów? Sprawdźmy to!

Rynek nieruchomości jak szalony…

Trzeba przyznać, że obecnie rynek nieruchomości szaleje, a ceny za mieszkania osiągają horrendalnie wysokie kwoty! Niekiedy cena za 3-pokojowe lokum w centrum miasta może osiągnąć dokładnie taką samą cenę jak zakup działki za miastem i stworzenie domu od zera do stanu deweloperskiego. Kuszące? Jak najbardziej!

Jednakże finansowanie takiego przedsięwzięcia to prawdziwe wyzwanie, dlatego wspomagamy się pomocą ze strony banku. Czy jest możliwy kredyt na budowę domu i zakup działki? Jakie warunki obecnie stawiają banki, ile wynosi wkład własny oraz czy przy podnoszeniu stóp procentowych, jest to opłacalne?

Kredyt hipoteczny czy kredyt budowlano-hipoteczny?

Na rynku bankowym dostępnych jest wiele rozwiązań – od kredytów gotówkowych, po hipoteczne i budowlano-hipoteczne. Te dwa ostatnie są w zasadzie tym samym, ale różnicą jest przedmiot zainteresowania. Kredyt hipoteczny jest rozwiązaniem przy budownictwie mieszkaniowym, natomiast budowlano-hipoteczny pod zakup działki i postawienie domu.

Banki akceptują takie finansowanie przy:

  • domach murowanych,
  • domach z bali,
  • domach z prefabrykatów,
  • domach szkieletowych.

Kredyt na dom – warunki i formalności

Jakie są warunki uzyskania kredytu na dom? Każdy bank będzie mieć swoje, jednak wiele z nich jest tożsamych, niezależnie od instytucji finansowej. Przede wszystkim klient musi posiadać zdolność kredytową, która jest wyliczana na podstawie wielu czynników jak pensja, stałe wydatki, liczba osób na utrzymaniu. Z reguły wysokość raty (uwzględniającej wszystkie aktualne opłaty i stopy procentowe) nie powinna być wyższa niż połowa dochodów gospodarstwa domowego – właśnie takie ważne informacje o kredycie na budowę domu znajdziesz na BlogKredytowy.pl.

Na cenę kredytu hipotecznego wpływa nie tylko sam kapitał, ale i opłaty dodatkowe które są zależne od banku, jak i ustaleń banku centralnego. Prowizja i opłaty dodatkowe (np. rzeczoznawcy) oraz wysokość stóp będą finalnie wpływać na ogólną kwotę zadłużenia i samej comiesięcznej raty.

Czy wkład własny jest wymagany?

Każdy kredyt hipoteczny wymaga tzw. wkładu własnego. Z reguły banki wymagają 20% kwoty inwestycji, jednakże są pewne wyjątki. Można znaleźć oferty z wkładem własnym na poziomie 10% lub liczonym na podstawie np. prawa do działki. Nie tylko wartość działki, ale także projekt budowlany, przyłącza czy zaczęta budowa (np. same fundamenty) również mogą być zaliczone, jako wymagany wkład. Wystarczy tylko przedstawić faktury.

Kredyt na budowę domu a kosztorys

Starając się o kredyt na budowę domu, wnioskujący musi przedstawić szereg dokumentów. Zaczynając od tych udowadniających zdolność kredytową (umowę o pracę, prowadząc działalność – KPiR lub inny dokument podatkowy wraz z zaświadczeniem o niezaleganiu opłat do US czy ZUS), po prawa własności działki, projekty czy kosztorys budowlany.

Kosztorys powinien być przygotowany przez kredytobiorcę na wzorze dokumentu z banku. Ważne jest, aby był on poświadczony przez kierownika budowy lub rzeczoznawcę. Taki kosztorys powinien obejmować całkowity koszt postawienia domu, aby bank ocenił realność projektu oraz ustalił wysokość wypłacanych transz oraz ich terminy. Co prawda w obecnych czasach, gdy ceny zmieniają się z miesiąca na miesiąc, oszacowanie kosztów może być trudne i powodować duże rozbieżności. Jedno jednak jest pewne – banki przy obecnych stopach procentowych chętnie udzielają kredytów hipotecznych, zwalniając wnioskujących z szeregu różnych opłat (w tym swojej prowizji).


Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy