Reklama

Dom

Jak wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny lub gotówkowy?

Materiał Partnera
Dodano: 16.02.2022
60030_foto-resizer-750
Share
Udostępnij
Decyzja podjęta, chcesz kupić mieszkanie albo sfinansować wymarzoną podróż wakacyjną. Teraz potrzebujesz kredytu hipotecznego lub gotówkowego (w zależności od wybranego celu), bo wiesz, że z własnych oszczędności nie sfinansujesz swoich planów. Kluczowe w staraniach o kredyt jest poprawne wypełnienie wniosku. Jak to zrobić? Sprawdź już teraz!

Jakie informacje należy podać we wniosku o kredyt?

Przy wypełnianiu wniosku o udzielenie kredytu zostaniesz poproszony o wypełnienie rubryk związanych z:
danymi osobowymi (imię i nazwisko, adres zameldowania i zamieszkania, PESEL, seria i numer dowodu osobistego),
sytuacją rodzinną (ile osób znajduje się na utrzymaniu wnioskodawcy),
wysokością i celem kredytu, formą spłaty i rodzajem oprocentowania (stałe lub zmienne),
sytuacją zarobkową (weryfikacja zdolności kredytowej),
podaniem numeru konta bankowego, na które mają zostać przelane środki.

Pamiętaj, że wszystkie informacje muszą być udzielone zgodnie ze stanem rzeczywistym. Kłamanie w jakimkolwiek zakresie jest traktowane jako oszustwo kredytowe i podlega karze grzywny lub ograniczenia/pozbawienia wolności do lat dwóch. Bank zawsze szczegółowo weryfikuje poprawność danych i ich prawdziwość, więc lepiej nie ryzykować.

Ważne jest również dokładne wypełnienie wniosku. Każde pole, które tego wymaga, musi zostać wypełnione, aby formularz został uznany za kompletny. Zwróć również uwagę na dołączenie wszystkich wymaganych przez bank załączników.

Jak wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny?

Formularz wniosku o kredyt hipoteczny jest zazwyczaj bardzo szczegółowy. Bank musi poznać m.in. koszt inwestycji oraz wartość nieruchomości, na którą zaciągane jest zobowiązanie. Nie zapomnij o dokładnym przemyśleniu formy spłaty. Zastanów się, czy wnioskujesz o kredyt ze stałymi, czy z malejącymi ratami. Ważną kwestią jest także określenie wkładu własnego. Musi być on co najmniej takiej wartości, jakiej wymaga od Ciebie bank (zazwyczaj 20% ceny nieruchomości).

Ze szczegółami wnioskowania o kredyt hipoteczny zapoznasz się na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/jak-wypelnic-wniosek-o-kredyt/. Pamiętaj, że zobowiązanie zaciągnięte pod zastaw nieruchomości wymaga przeanalizowania wszystkich za i przeciw. Warto również dokładnie sprawdzić wszelkie informacje na temat tego, co może obniżyć koszty związane ze spłatą kredytu.

Jak wnioskować o kredyt gotówkowy?

Z uwagi na zazwyczaj niższą kwotę zobowiązania wniosek o kredyt gotówkowy jest znacznie prostszy do wypełnienia. Niemniej trzeba skupić się na poprawnym wpisaniu wszystkich informacji. W tym przypadku szczególne znaczenie ma forma Twojego zatrudnienia. Jeśli nie pracujesz, nie możesz liczyć na otrzymanie kredytu gotówkowego. Bank musi mieć pewność, że posiadasz stałe źródło dochodów, które umożliwi Ci spłatę zaciągniętego zobowiązania. Może to być umowa o pracę, zlecenie, emerytura lub renta.

Jak przygotować się do wnioskowania o kredyt?

Zanim przejdziesz do wypełniania wniosku kredytowego, weź pod uwagę następujące kwestie:
Ustal, jakiego rodzaju kredytu potrzebujesz (hipoteczny na zakup nieruchomości czy gotówkowy na dowolny cel).
Zbadaj i porównaj różne kredyty online.
Sprawdź, czy posiadasz odpowiednią zdolność kredytową do uzyskania potrzebnej kwoty (czy comiesięczny koszt spłaty zobowiązania i bieżące wydatki nie przekroczą Twoich możliwości finansowych).
Zbierz potrzebne dokumenty.

Co zrobić, gdy wniosek o kredyt został odrzucony?

Jeśli po złożeniu wniosku otrzymałeś odmowę kredytowania, spróbuj poznać powód takiej decyzji. Najczęściej chodzi o:
zbyt wysoką kwotę kredytu w stosunku do możliwości finansowych wnioskodawcy lub zabezpieczenia majątkowego,
brak odpowiedniej zdolności kredytowej,
brak stałych dochodów,
niekompletne wypełnienie wniosku lub niedostarczenie wszystkich wymaganych dokumentów,
zatajenie informacji np. o ciężkiej chorobie wnioskodawcy.

Niektóre z tych sytuacji można szybko rozwiązać, kontaktując się z przedstawicielem banku, który wskaże drogę właściwego postępowania.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy