Reklama

Dom

Formalności po zakupie nieruchomości – o czym należy pamiętać?

Materiał Partnera
Dodano: 01.04.2021
52997_zdj-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Znaleźliśmy wymarzony dom lub mieszkanie – i jesteśmy zdecydowani na daną ofertę. Po długich poszukiwaniach wystarczy, że podpiszemy akt notarialny i możemy cieszyć się nowym lokum. Obowiązki pojawiają się jednak również zaraz po kupnie nieruchomości. O jakich formalnościach po zakupie mieszkania powinniśmy pamiętać?

Co powinniśmy zrobić po zakupie mieszkania?
Bez względu na to, czy kupimy nieruchomość z rynku pierwotnego czy z wtórnego, musimy się liczyć z koniecznością dopełnienia kilku obowiązków. Dzięki zawarciu umowy w formie aktu notarialnego stajemy się właścicielami mieszkania czy domu i w związku z tym musimy pamiętać o kilku ważnych zadaniach.

Odbiór mieszkania
Stan nieruchomości przy odbiorze powinien być taki, jaki został ustalony przez strony w umowie. Kupujący i sprzedający mogą wypełnić protokół zdawczo-odbiorczy, który stanowi potwierdzenie tego, że nabywca zgadza się przejąć lokal, a sprzedający zrealizował ustalenia zawarte w umowie.

Jeśli wszystko przebiega bez komplikacji, wówczas dochodzi do przekazania kluczy do nieruchomości i od tej pory nabywca może rozpocząć remont czy też przeprowadzkę. Dobrą praktyką, szczególnie w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego, jest ustalenie, jakie elementy wyposażenia mieszkania są sprzedawane wraz z lokalem. Może się nam wydawać, że zbywca nie zdemontuje np. umywalki, a tymczasem może się tak stać. Warto mieć świadomość, jakie rzeczy zostaną w mieszkaniu.

Powiadomienie urzędu gminy
Kolejną formalnością po zakupie mieszkania jest poinformowanie odpowiedniego urzędu o tym, że zmienił się właściciel nieruchomości, a tym samym płatnik podatku. Mamy na to 14 dni od dnia zakupu lokalu. Maksymalna wysokość podatku od nieruchomości jest ustalana odgórnie i w 2021 roku w przypadku budynków mieszkalnych wynosi ona 85 gr za m2. Zatem, jeśli jesteśmy właścicielami lokalu, który ma 60 m2, to wówczas za rok zapłacimy 51 zł podatku.

Powiadomienie spółdzielni / wspólnoty
Kolejną formalnością po kupnie mieszkania jest kontakt się ze spółdzielnią. Należy poinformować spółdzielnię lub wspólnotę o nowym właścicielu oraz zgłosić, ile osób będzie korzystało z mieszkania. Dowiemy się też od razu, na jaki numer konta bankowego będziemy musieli przelewać należne opłaty. Często przy okazji zostanie nam również zaoferowana możliwość skorzystania z usług spółdzielni – np. z telewizji kablowej czy dostępu do Internetu.

Zawarcie umów z dostawcami mediów
Formalnością po zakupie mieszkania na rynku wtórnym jest cesja umów z dostawcami prądu czy gazu lub zawarcie nowych. Tego obowiązku najczęściej dopełnia już sam kupujący nieruchomość, ale wcześniej musi on spisać stan liczników, żeby nie płacić za usługi, z których to on korzysta. Warto porównać oferty poszczególnych dostawców usług i na tej podstawie wybrać najlepszą. To samo dotyczy Internetu czy telewizji. Nie należy z góry decydować się na wybór tej samej propozycji, z której korzystał sprzedający – być może nie jest ona już atrakcyjna na tle innych.

Ubezpieczenie mieszkania
Nieruchomość często stanowi cały dobytek naszego życia, dlatego powinniśmy zdecydować się na ubezpieczenie mieszkania z odpowiednio szerokim zakresem ochrony. Wprawdzie nie jest to naszym obowiązkiem, chociaż taki wymóg może nam postawić bank, jeśli pożyczamy od niego środki na inwestycję. Wówczas ta instytucja może od nas wymagać zawarcia umowy ubezpieczenia mieszkania pod kredyt, w przeciwnym wypadku odmówi nam finansowania albo zaoferuje dużo gorsze warunki.

Jak wybrać ofertę ubezpieczenia mieszkania? Możemy się zdecydować na podstawy wariant, który obejmuje wyłącznie mury i elementy stałe, ale dużo lepszą decyzją jest postawienie na szerszy zakres. Pamiętajmy, że wyposażenie nieruchomości może być warte kilkadziesiąt tysięcy lub więcej – możemy je stracić w wyniku kradzieży czy pożaru. W przypadku mieszkania możemy także zalać sąsiada – warto, żeby w takich przypadkach odszkodowanie wypłacił mu ubezpieczyciel, a nie my. Przyda się nam zatem posiadanie OC w życiu prywatnym. Z innymi dostępnymi rozszerzeniami można zapoznać się tutaj: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/. Im szerszą ochronę wybierzemy, tym mniejsze jest ryzyko, że poniesiemy straty finansowe.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy