Reklama

Dom

Spółdzielnia w Łańcucie inwestuje w wiatraki i inteligentne systemy. Ma być taniej

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 29.01.2021
52596_sm_lancut_wyszynskiego_20190211_130113
Share
Udostępnij
Odnawialne źródła energii, termomodernizacja, inteligentne rozwiązania rodem ze Szwecji – Spółdzielnia Mieszkaniowa w Łańcucie dzięki nowatorskim systemom obniża koszty zużycie energii. Do tej pory o 14 proc., a po instalacji turbin wiatrowych ma być jeszcze taniej.
 
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Łańcucie zarządza kilkudziesięcioma budynkami, zamieszkałymi przez niemal 1/4 mieszkańców miasta. Duża część mieszkańców, to osoby w wieku emerytalnym, dla których każda oszczędność jest ważna. Dlatego spółdzielnia w ostatnich latach dużo zainwestowała w energooszczędne rozwiązania i planuje kolejne. Stosuje nie tylko powszechne docieplanie budynków, ale również inteligentne systemy optymalizacji zużycia energii. Daje to spore oszczędności.
 
– Udało nam się pozyskać dofinansowanie na ocieplenie trzech budynków, w standardach dla roku 2023. Zastosowaliśmy również fotowoltaikę, z której zasilane są wspólne części budynków, czyli oświetlenie wejść, piwnic i pomieszczeń korytarzowych. – wymienia prezes spółdzielni Andrzej Micke.
 
W dwóch z zarządzanych przez spółdzielnię budynkach zainstalowano innowacyjny system Egain. To szwedzka technologia, która korzystając z parametrów temperatury zewnętrznej w inteligentny sposób pozwala zoptymalizować zużycie energii cieplnej, a tym samym obniżyć koszty ogrzewania. System monitoruje prognozowane zmiany pogodowe i z wyprzedzeniem dostosowuje poziom grzania do zapowiadanych warunków atmosferycznych. Z tego rozwiązania w kilkunastu krajach Europy korzysta ponad 350 tysięcy mieszkań. 
 
– Oszczędność w budynkach wielorodzinnych, gdzie zastosowano ten system wyniosła w jednym sezonie 17 tys. zł, co stanowi obniżenie kosztów ogrzewania dla danego okresu o 14%. To dość obiecujący wynik. Skłaniam się więc, żeby w innych budynkach również go wprowadzać. Natomiast warunkiem koniecznym jest, aby te budynki były maksymalnie docieplone, by osiągnąć jak największą efektywność – dodaje prezes Micke.
 
Spółdzielnia planuje również zainstalowanie turbin wiatrowych na 33 budynkach. 
 
– Byliśmy jednym z ponad 160 podmiotów, którym udało się uzyskać dofinansowanie do OZE, ale tylko my zdecydowaliśmy się na turbiny – mówi prezes spółdzielni. – Z tego co wiem, jesteśmy pierwsi na Podkarpaciu, więc chętnie podzielę się informacjami z wszystkimi zainteresowanymi tego typu oszczędnościami. Natomiast część energii planujemy przeznaczyć również na zasilanie pomieszczeń w łańcuckim liceum. Chcemy połączyć działalność dla spółdzielni z działalnością na rzecz pozostałej części lokalnej społeczności.
 
Fundusze na te inwestycje spółdzielnia pozyskuje m.in. z programu pilotażowego prowadzonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.
 
– Dla inwestycji w wiatraki otrzymaliśmy z tego programu dofinansowanie w wysokości 85%. Tym samym wystarczyło mieć zaledwie 15% wkładu z funduszu remontowego spółdzielni. Tym samym, wydatek nie był aż tak wielki, choć sama inwestycja opiewała na kwotę przekraczającą milion złotych. Najważniejsze jednak, że daje perspektywę na oszczędzenie w przyszłości. Podobnie docieplenie budynków. Jeśli chodzi o szwedzki system zarządzania ogrzewaniem Egain, koszty te pokryliśmy z funduszu remontowego. Dzięki zainwestowanym w taki sposób środkom w następnych latach płacimy jednak znacząco mniej za ogrzewanie. Staramy się jak największą część działań finansować z dotacji, ale wiemy też, że zainwestowane środki własne przyniosą oszczędności w długofalowej perspektywie.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy