Reklama

Dom

Kredyt hipoteczny na remont

Materiał Partnera
Dodano: 16.12.2020
52343_photo-1599619585752-c3edb42a414c-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Kredyt hipoteczny na remont jest możliwy, choć zazwyczaj o takim rodzaju finansowania myślimy wyłącznie w kontekście kupna domu lub mieszkania. Ze względu na niższe koszty kredytów tego typu jest to niezwykle korzystna opcja. Szczególnie dlatego, że koszt remontu potrafi dać wycisk naszemu domowemu budżetowi.

Koszt remontu może przyprawić o ból głowy

Remont potrafi być ekscytującą perspektywą. Ile można w końcu mieszkać w takich samych czterech ścianach, co przez kilka ostatnich lat? Początkową euforię z planowania zmian zabija często podliczenie kosztów. Te potrafią być ogromne i jeszcze niespodziewanie rosnąć. Nietrudno natknąć się na historie znajomych, którzy chcieli wprowadzić drobne poprawki w działaniu hydrauliki czy elektryki, a ze względu na ukryte wady kończyło się wymianą całej instalacji. Nie inaczej jest z prostymi pomysłami na odmalowanie ścian, wymianę podłogi czy zainstalowanie nowych drzwi. Tu trzeba coś zaszpachlować, tam opłacić fachowca? W ten sposób przyjemna myśl o metamorfozie zmienia się w perspektywę wydania nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jeszcze gorzej mają ci, którzy przeprowadzić muszą remont generalny. Łazienka, kuchnia, pokoje, a w przypadku domów także zewnętrzne przyległości ? jak nic kwota urosnąć może nawet do kilkudziesięciu tysięcy. Nie możemy jednak pozwolić, aby widmo ewentualnych kosztów przesłoniło chęć wniesienia zmian do naszego życia. Trzeba też pamiętać, że ignorowane problemy mają w zwyczaju nawarstwiać się. Odkładanie remontu sprawi tylko, że za kilka lat będziemy musieli wkładać w mieszkanie czy dom więcej i więcej. Na całe szczęście na rynku finansowym istnieją rozwiązania naszych dylematów, nierzadko dość zaskakujące.

Kredyt hipoteczny możesz zaciągnąć również na sam remont

Kiedy przychodzi nam na myśl kredyt hipoteczny, kolejnym skojarzeniem jest zazwyczaj kupno domu lub mieszkania. Chociaż faktycznie najczęściej zaciągamy takie zobowiązanie właśnie w tym celu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeznaczeniem pieniędzy było odnowienie już posiadanej przez nas nieruchomości. Czy banki udzielają finansowania na sam remont bez problemu? Praktyka zależy od konkretnej instytucji. Credit Agricole czy ING Bank Śląski oferują kredyt hipoteczny na remont jako oddzielny produkt, a Bank Millennium w przypadku przeznaczania takiego wsparcia wyłącznie na cele remontowe. Jakie warunki musimy spełnić, aby uzyskać taką pomoc?

  • Nieruchomość, która będzie remontowana, musi należeć do nas. To w końcu ona stanowi zabezpieczenie hipoteczne.
  • W zależności od wymagań banku oraz rodzaju nieruchomości powinniśmy dostarczyć takie dokumenty jak program użytkowy obiektu, wycena nieruchomości, numer księgi wieczystej, pozwolenie na prace remontowe.
  • Do naszych obowiązków należy także przedstawienie kosztorysu oraz planowanego harmonogramu remontu.
  • Nie unikniemy standardowych wymagań, takich jak pozytywna historia kredytowa, brak zadłużenia i negatywnych wpisów w bazach, a także regularne i stabilne dochody.
  • Zapewnić będziemy musieli także wkład własny, w większości przypadków odpowiadający 20%

Kiedy zwracamy się o kredyt hipoteczny na remont mieszkania lub domu, pracownik banku może nas namawiać na wzięcie kredytu gotówkowego. Zobowiązania tego typu są dla instytucji finansowych znacznie bardziej dochodowe. My wolimy jednak rozwiązanie bardziej gospodarne. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega oszczędność.

Czemu warto sfinansować remont domu lub mieszkania w ten właśnie sposób?

Kredyt hipoteczny jest zazwyczaj rozwiązaniem znacznie tańszym. Produkt ten został pomyślany jako wsparcie dla ludzi z żywotną potrzebą życiową, a nie wsparcie w realizowaniu mniej istotnych celów, takich jak wyjazd na wakacje czy kupno nowego telewizora. Z tego powodu koszty oraz zarobek banku ograniczone są ustawowo, podczas gdy w przypadku pożyczki gotówkowej czy kredytu konsumpcyjnego limity albo nie są tak restrykcyjne, albo zupełnie ich brak. Oprocentowanie niższe nawet o kilka procent to świetny argument, ale nie jedyny. Kredyt hipoteczny rozłożymy też na więcej rat. Takie zobowiązania spłaca się nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, co przekłada się na znacznie niższe kwoty regulowane każdego miesiąca. Pewność, że będziemy w stanie regularnie spłacać zadłużenie, jest nie do przecenienia! Warto jednak pamiętać, że nie w każdej sytuacji kredyt hipoteczny będzie korzystny. Znacznie dłuższa procedura oraz wymaganie wkładu własnego to poważne wady, jeśli remont musimy zrobić na cito. Dokładne omówienie scenariuszy, w których musimy pożyczać pieniądze na odnowienie domu lub mieszkanie, można znaleźć na stronie https://pozyczkaportal.pl/kredyt-remont-domu-mieszkania . Okazuje się, że w przypadku średniego remontu znacznie korzystniejszy może się okazać zwykły kredyt gotówkowy, a przy niewielkich wydatkach wystarczy nawet darmowa chwilówka!

Jakie koszty remontowe można opłacić kredytem hipotecznym?

Niezależnie od tego, czy szukamy wsparcia wyłącznie w kwestii remontu, czy może bierzemy kredyt hipoteczny na kupno mieszkania i jego wykończenie, musimy zdawać sobie sprawę, co dokładnie możemy w ten sposób sfinansować. O ile opłacimy koszt pracy fachowców oraz zakupu materiałów budowlanych, meble i wyposażenie pomieszczeń nie wchodzą zazwyczaj w zakres wydatków, co do których otrzymamy od banku wsparcie. Warto przy tym pamiętać, że kredyty mieszkaniowe mogą się od siebie różnić. Mieszane w rodzaju Kredytu Hipotecznego MIX od PKO BP dadzą nam pieniądze również na wydatki dodatkowe, takie jak zakup AGD do kuchni lub łazienki. Kosztów remontowych nie da się natomiast wpisać w nieco mniej powszechny, ale także spotykany kredyt na budowę domu. Dokładne informacje na temat różnic w różnych formach wsparcia budowlanego znajdują się pod adresem https://wodzislaw.com.pl/is,kredyt-na-budowe-domu-a-kredyt-hipoteczny—poznaj-najwazniejsze-roznice,270925,810014 Koniecznie zapoznajmy się z nimi przed podjęciem decyzji o finansowaniu zmian w nabywanej nieruchomości!

Kredyt hipoteczny na remont – podsumowanie

Podsumujmy, co warto wiedzieć w momencie, gdy poszukujemy finansowego wsparcia w przypadku remontu:

  • Kredyt hipoteczny weźmiemy również na sam remont, a nie tylko kupno mieszkania czy domu.
  • Zaletą tej formy finansowania jest mniejsze oprocentowanie oraz znacznie dłuższy okres spłaty.
  • Niestety, procedura przyznania takiego finansowania może przeciągnąć się do kilku miesięcy, potrzebny będzie również wkład własny.
  • Przy pomocy kredytu hipotecznego opłacimy też pracę fachowców.
  • Nie sfinansujemy w ten sposób zakupu sprzętów AGD/RTV oraz innego wyposażenia ruchomego.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy