Reklama

Dom

Szalunki ścienne ramowe i uniwersalność systemowa

Materiał Partnera
Dodano: 23.04.2020
50605_szalunki_scienne_ramowe_i_uniwersalnosc_systemowa
Share
Udostępnij
Współczesne systemy szalunków ramowych ściennych spajają ze sobą atuty różnego rodzaju materiałów, wysoki poziom wydajności i bezpieczeństwa. W związku z tym są w stanie spełnić nawet najbardziej surowe kryteria, jeśli chodzi o normy i wymagania konsumentów.

Prace związane z szalunkami wymagają poświęcenia dużej ilości czasu. Jeśli wliczyć w to również wydatki związane z wynajmem sprzętu, kwestie montażu i demontażu oraz coraz ostrzejsze wymagania, a także jakość powierzchni formowanych elementów, nie należy dziwić się temu, że ludzie zajmujący się realizacją inwestycji poszukują najkorzystniejszych cenowo systemów szalunkowych. Za wspomniany system uważa się zestaw elementów w postaci gotowych paneli stalowych lub aluminiowych wypełnionych sklejką szalunkową, elementów łącznikowych, naroży oraz podpór, które w połączenie umożliwiają zamknięcie zbrojenia i nadanie oczekiwanego kształtu mieszance betonowej. Wyróżniamy systemy szalunków ramowych drobnowymiarowe oraz wielkowymiarowe. Pierwsze z nich montowane są ręcznie, drugie zaś, w zależności od rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane. Stalowe wymagają użycia żurawia, w przypadku zaś aluminiowych wystarczy udział kilku pracowników.

 

Do grona najistotniejszych elementów każdego deskowania wielkowymiarowego należą płyty uniwersalne, znane też jako płyta szalunkowa V2. Cechą wyróżniającą je od tradycyjnych modeli jest szyna metalowa z rzędami posiadającymi dodatkowe otwory rozmieszczone co 5 cm. Dzięki temu można je kotwić we właściwie dowolnym miejscu. Wykorzystywane są w pracach między innymi przy:
słupach prostokątnych oraz kwadratowych,
uskokach ścian,
narożach zewnętrznych,
szalunków czołowych.

Warto wspomnieć o tym, że można je stosować w charakterze zwykłych elementów szalunków posiadających tę samą szerokość. Głównymi częściami deskowania wielkowymiarowego są narożniki zewnętrzne oraz wewnętrzne. Chcąc prostokątnie ukształtować naroże zewnętrze, stosuje się płytę uniwersalną, ewentualnie narożnik zewnętrzny. Jeśli płyta uniwersalna zostanie wykorzystana w momencie, gdy kąt wynosi 90o, nie trzeba wówczas używać elementów uzupełniających dla ścian o różnej grubości.

Podsumowanie
Współczesne systemy szalunków ściennych cechują się niezwykłą wszechstronnością. Wystarczy zatem mieć dostęp do sprawdzonego asortymentu tego typu od uczciwego sprzedawcy, aby móc cieszyć się realizacją planowanej inwestycji na najwyższym poziomie.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy