Reklama

Dom

Sposób na ściankę działową – silikaty i beton komórkowy

Biznesistyl.pl
Dodano: 14.04.2020
50526_sciana
Share
Udostępnij
Z silikatów i z betonu komórkowego można wybudować ściany działowe. Ich zaletą są korzystne parametry związane z tłumieniem dźwięku. Stopień trudności prac wcale nie jest wysoki i taką ścianę można sprawnie i szybo wybudować.
 
Choć ściany działowe nie odgrywają istotnej roli w statyce budynku, mają do spełnienia inne ważne zadania. Przede wszystkim wydzielają pomieszczenia, a co za tym idzie – powinny stanowić nie tylko barierę wizualną, ale też skutecznie chronić przed rozprzestrzenieniem się dźwięków. Hałas dobiegający z sąsiednich pomieszczeń mógłby bowiem znacznie obniżyć komfort mieszkańców domu czy pracowników biura. Co więcej, powinny być wytrzymałe oraz umożliwiać bezproblemowe mocowanie mebli czy innych przedmiotów.

Ciche i mocne ściany z silikatów
 
Bloczki wapienno-piaskowe słyną z walorów akustycznych. Dzięki dużej gęstości i znacznej masie, trudno wprawić je w drgania i stanowią doskonałą barierę dla dźwięków.
 
Z tego względu nawet cienkie ściany, o grubości zaledwie 8 lub 12 cm, będą skutecznie chroniły przed hałasem.
 
Przykładowo, w ofercie H+H Polska dostępne są też specjalne bloczki akustyczne H+H Silikat A12, które można wykorzystać w miejscach szczególnie narażonych na niechciane odgłosy, np. w sypialni sąsiadującej z łazienką. Ważną cechą ścian działowych z silikatów będzie też ich duża wytrzymałość na obciążenia. Bez trudu zamontujemy na nich szafki kuchenne, półki w spiżarni czy duży telewizor. Murowanie jest łatwe i szybkie. Gładka powierzchnia pozwala na bezpośrednie pokrycie jedynie warstwą gładzi, bez konieczności wcześniejszego niwelowania znacznych nierówności zaprawą wyrównującą. A w pomieszczeniach gospodarczych czy piwnicznych możemy pozostawić ściany silikatowe nieotynkowane przy zachowaniu dobrego efektu wizualnego. To znaczne ułatwienie na etapie wykańczania wnętrz.
 
Błyskawiczne tempo prac z betonem komórkowym
 
Beton komórkowy (także dostępny w ramach Systemu Budowy H+H) również świetnie nadaje się do wznoszenia ścianek działowych. Podobnie jak silikaty, tworzy równą i gładką powierzchnię. Jest łatwy w obróbce, może być cięty przy użyciu ręcznej piły widiowej. Stanowi więc doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie ściana działowa ma mieć nietypowy kształt.
 
Dzięki porowatej strukturze, beton komórkowy jest wyjątkowo lekki. Możemy zatem bez problemu stosować elementy o dużych gabarytach, co nie tylko zmniejsza zużycie zaprawy, ale przede wszystkim bardzo przyspiesza prace.
 
Ciekawym produktem, stworzonym właśnie z myślą o szybkim wznoszeniu przegród wewnętrznych, są H+H Panele Tempo o wymiarach 600 x 500 mm. Do zbudowania 1 m2 ściany wystarczy zaledwie 3,3 szt. W zależności od grubości, jeden panel waży od 15 do 17,3 kg, może więc być bez trudu przenoszony ręcznie. Taka ściana działowa stanowi znacznie mniejsze obciążenie dla konstrukcji niż wzniesiona z innych materiałów murowych. Dwie gęstości (500 i 600 kg/m3) pozwalają dopasować wytrzymałość i izolacyjność akustyczną przegrody do wymagań danego pomieszczenia.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy