Jak poprawnie wykonać bruzdowanie pod instalacje, jeśli nie udało się wcześniej umieścić kabli w warstwie tynku? Trzeba pamiętać o tym, że inaczej wykonuje się je w ścianach z betonu komórkowego, a inaczej w ścianach z silikatów. Ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie fragmentów muru.
Instalację alarmową, internetową czy telewizyjną tworzy się z kabli tak cienkich, że bez problemu można przymocować je na ścianach, a następnie pokryć warstwą tynku. Również przewody instalacji elektrycznej najlepiej umieścić jest w warstwie tynku. Jeżeli jednak z jakichś powodów jest to niemożliwe, przygotować trzeba płytkie bruzdy.
Bruzdowanie – gdzie umieścić rury i przewody?
Nie należy umieszczać kabli w pustych kanałach powstałych z połączenia drążeń bloczków silikatowych. Może to pogorszyć izolacyjność akustyczną ścian z uwagi na zjawiska rezonansowe.
– Do zamocowania wewnątrz ściany gniazd i puszek pod łączniki elektryczne potrzebne będą otwory. Pamiętać należy, że ich rozmieszczenie nie może być przypadkowe nie tylko ze względów funkcjonalnych. Pod uwagę trzeba wziąć to, że wszelkie otwory w murze mogą wpłynąć na obniżenie parametrów izolacyjności akustycznej nawet tak dobrze chroniącej przed hałasem przegrody, jaką jest ściana silikatowa – wyjaśnia Robert Janiak, Product Manager firmy H+H Polska. – Oczywiście pojedynczy element nie pogorszy znacząco izolacyjności akustycznej, ważne jest jednak, by gniazda nie były zlokalizowane zbyt blisko siebie. W przypadku umieszczenia ich po obu stronach ściany, powinny być rozlokowane asymetrycznie. Ze względu na akustykę, istotne jest też to, gdzie umieścimy rury instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Bruzdowanie – jak poprawnie je wykonać
Najłatwiejsze zadanie mają ci, którzy muszą przygotować bruzdy w ścianach z betonu komórkowego. Ze względu na jednolitą, porowatą strukturę tego materiału, bardzo łatwo poddaje się on obróbce.
– Nie potrzebujemy nawet narzędzi elektrycznych, wystarczy użyć ręcznego rylca. W silikatach natomiast bruzdy instalacyjne najlepiej wyciąć przy pomocy elektrycznej bruzdownicy. Unikajmy wykuwania, zwłaszcza w przegrodach cieńszych niż 18 cm – tłumaczy Robert Janiak. W trakcie bruzdowania należy pilnować, aby nie odsłonić drążeń bloczków silikatowych. Pamiętajmy też, aby bruzdy były jak najpłytsze, a otwory dobrze dopasowane do wymiarów puszek elektrycznych. Wszelkie puste przestrzenie po ułożeniu przewodów oraz założeniu osprzętu trzeba starannie wypełnić pianką izolacyjną lub zaprawą murarską.
Nie powinno się tynkować takich miejsc zbyt wcześnie, przed dostatecznym związaniem i wyschnięciem zaprawy. Dobrze jest zabezpieczyć te fragmenty muru siatką z włókna szklanego lub propylenowego, dzięki czemu ograniczymy ryzyko powstawania rys.
Przygotowane w ten sposób miejsca na instalacje pozwolą sprawnie ją rozlokować i skutecznie zamaskować. Co więcej prace te nie powinny wpłynąć na jakość akustyki w pomieszczeniach.