Reklama

Dom

Izolacja akustyczna budynków i elementów budowlanych

Opracowała: Idalia Stochla
Dodano: 17.10.2018
41601_bud
Share
Udostępnij

Przepisy obowiązującego prawa precyzyjnie określają wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej dla konkretnych elementów i przegród budynków. Konkretne wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej budynków i elementów budowlanych określa norma PN-B-02151-3:2015-10, różnicując je w zależności od rodzaju obiektu. Poruszanie się w gąszczu oznaczeń i wartości może sprawiać problemy nawet doświadczonym fachowcom. Dlatego aby przyspieszyć proces oceny izolacyjności akustycznej od dźwięków uderzeniowych projektowanego lub istniejącego budynku można posłużyć się specjalnym oprogramowaniem.

 

Według różnych badań od 80 do 90% naszego życia spędzamy w pomieszczeniach. Na jakość mających w nich miejsce pracy czy wypoczynku mają wpływ różne czynniki, a jednym z kluczowych jest narażenie na hałas. O tym, że jest on szkodliwy dla ludzkiego zdrowia, nie trzeba nikogo przekonywać. Nie dziwi więc, że ochrona przed hałasem została w polskim prawie budowlanym wymieniona jako jedno z 7 wymagań podstawowych dotyczących obiektów budowlanych.

Cisza chroniona przepisami

Przepisy obowiązującego prawa precyzyjnie określają wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej dla konkretnych elementów i przegród budynków. I tak dla ścian zewnętrznych, stropodachów, ścian wewnętrznych, okien w przegrodach zewnętrznych i wewnętrznych oraz drzwi w przegrodach wewnętrznych stosuje się wymagania dotyczące izolacyjności od dźwięków powietrznych. Z kolei dla podestów i biegów klatek schodowych w obrębie lokali mieszkalnych obowiązują wymagania dotyczące dźwięków uderzeniowych. W przypadku zaś stropów i podłóg uwzględnić należy zarówno izolacyjność od dźwięków powietrznych jak i uderzeniowych.

Norma PN-B-02151-3:2015-10

Konkretne wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej budynków i elementów budowlanych określa norma PN-B-02151-3:2015-10, różnicując je w zależności od rodzaju obiektu. Poruszanie się w gąszczu oznaczeń i wartości może sprawiać problemy nawet doświadczonym fachowcom. Dlatego aby przyspieszyć proces oceny izolacyjności akustycznej od dźwięków uderzeniowych projektowanego lub istniejącego budynku można posłużyć się specjalnym oprogramowaniem.  Aplikacja Baumit AKUSTIK wykorzystuje m.in. dane dotyczące stropu oraz poszczególnych warstw podłogi, a także przenoszenia bocznego dźwięków, pozwalając określić prognozowaną izolacyjność akustyczną dla podanego układu podłogi.

Zrzut ekranu programu, służącego do określenia wartości izolacyjności akustycznej od dźwięków uderzeniowych. Fot.materiał prasowy

Komfort, który się opłaca

Przykładając dużą wagę do izolacyjności akustycznej nie można zapomnieć o tym, że nawet najlepszy projekt wymaga realizacji na odpowiednim poziomie.  W tym kontekście należy pamiętać o kilku newralgicznych miejscach, takich jak np. połączenia ścian ze stropem czy realizacja właściwego odcięcia biegu ciągów komunikacyjnych, co zapobiega przenoszeniu drgań w inne miejsca budynku.

Zaleca się stosowanie odpowiedniej izolacji w miejscach przechodzenia pionów instalacyjnych przez stropy kolejnych kondygnacji. Należy również dbać o dokładne ułożenie zaprawy między poszczególnymi elementami ścian – braki i szczeliny mogą powodować zmniejszenie izolacyjności akustycznej przegrody- podkreśla Tomasz Dzierwa z firmy Baumit.

Kwestiom związanym z izolacyjnością akustyczną z pewnością warto poświęcić uwagę zarówno na etapie projektowania nowych obiektów, jak i modernizacji tych już istniejących. Wykorzystując dostępne narzędzia można uzyskać bardzo dobre efekty, podnosząc standard budynków. A to opłaca się wszystkim, bo w akustycznie komfortowych pomieszczeniach lepiej się żyje, wypoczywa i pracuje.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy