Reklama

Dom

Małe jest piękne. Mozaika na salonach

Opracowała: Idalia Stochla
Dodano: 07.09.2018
No image
Share
Udostępnij

Małe kolorowe kwadraciki dają nieograniczone możliwości wykańczania wnętrz i podłóg. Wychodzą poza standardowe ramy w aranżacji łazienek, powoli zadamawiając się także w salonie. Oferta mozaikowych kolekcji jest ogromna i takie też są potrzeby inwestorów. Co warto wiedzieć o mozaice? W jakich aranżacjach sprawdzi się najlepiej?

Mozaikowe dekoracje znane są już od czasów starożytnych. Wówczas, za sprawą wysokiej wartości i niezwykle wymagającej i czasochłonnej techniki układania, zdobiły domy jedynie najzamożniejszych. Dziś, są materiałem powszechnie znanym i cenionym, który zdecydowanie łatwiej się układa, gdyż występuje w formie płytek złożonych z kilku lub kilkunastu malutkich elementów. Warto postawić na kolekcje gresowe, które dostępne są w ciekawej kolorystyce oraz bogatym wzornictwie.

Łazienka – mozaikowe królestwo

Mozaika w łazience to już niemal klasyka. Zdobi zarówno ściany, jak i podłogi, pomagając wydzielić poszczególne strefy. Świetnie sprawdzi się użyta zarówno w całym pomieszczeniu, jak i na wybranym fragmencie ściany, towarzysząc kontrastowym wielkoformatowym płytkom. Projektując salon kąpielowy oparty na mozaice, warto sięgnąć po zróżnicowaną paletę kolorów. Monochromatyczne białe wnętrze z pewnością ożywi ścienny dekor w kilku odcieniach szarości.  Tę samą płytkę możemy także wykorzystać na większej płaszczyźnie, jako wytworne, pełne elegancji tło dla wolnostojącej wanny w nowoczesnym designie.

Fot. Cerrad

Kuchenne rewolucje

W ostatnich dekadach kuchenne aranżacje przeszły rewolucję – od niewielkich pomieszczeń, często bez dostępu do dziennego światła, z wszechobecnymi wzorzystymi płytkami, po komfortową i ze smakiem urządzoną przestrzeń, szeroko otwartą na jadalnię i salon. Taki awans w domowej hierarchii sprawił, że całkowicie zmieniło się podejście do projektowania nie tylko mebli i sprzętów kuchennych, ale i materiałów wykończeniowych. Ściany nad blatem coraz częściej zdobi urokliwa mozaika, która równie dobrze sprawdzi się na całej powierzchni kuchennej ściany. Możemy postawić na monochromatyczne elementy lub wybrać dwa warianty kolorystyczne, układając je – w ciągle modną – szachownicę.

 
Fot. Cerrad

Salon z mozaikowym akcentem

Mozaika w salonie? Dlaczego nie! Decydując się na takie rozwiązanie musimy jednak trzymać się zasady ‘mniej znaczy więcej’. Takie wykończenie z pewnością nie będzie się dobrze prezentowało na dużej powierzchni. W tym celu wybierajmy niewielkie płaszczyzny, np. obudowę kominka lub ścianę, na której zawieszony jest telewizor. Warto także pomyśleć o stylistycznym dopasowaniu mozaikowych elementów do pozostałych elementów wystroju, w tym okładzin podłogowych.

Fot. Cerrad

Choć najpopularniejszą formą mozaiki wciąż pozostaje niewielki kwadrat, to coraz śmielej we wnętrzach radzą sobie inne geometryczne, wyraziste wzory, np. heksagon.  Takie płytki  mogą z powodzeniem uzupełnić odważne łazienkowe aranżacje, nadając im dynamiczny charakter i wyjątkową energię. Mozaika, to obok wielkoformatowych płyt, jeden z ulubionych materiałów wykończeniowych projektantów. Jej niezwykle uniwersalny charakter sprawia, że odnajdzie się zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i przestrzeni urządzonej w klasycznym stylu. Nic dziwnego, że zaliczana jest to tegorocznych trendów aranżacyjnych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy