Reklama

Dom

Zostań mistrzem majsterkowania

Opracowała Idalia Stochla
Dodano: 16.05.2018
38806_75m
Share
Udostępnij

Diabeł tkwi w szczegółach- czyli jakie parametry są kluczowe w przypadku wyboru elektronarzędzi? Każde z urządzeń ma zestaw cech, na które warto zwrócić uwagę – to one zadecydują czy droga do mistrzostwa majsterkowania będzie równa, czy wyboista?!

Wiertarka udarowa, szlifierka kątowa, wkrętarka, pilarka – już wiesz, co musisz kupić. Pora jeszcze ustalić, jakie parametry będą ważne dla realizacji Twojego planu.

Pytania podstawowe początkującego majsterkowicza?

Najważniejsze pytanie brzmi: jakim budżetem dysponujesz? To określ na początku, by sprzedawca od razu mógł Ci przedstawić konkretną propozycję. Ale istotne jest też to, co zamierzasz robić konkretnym narzędziem i do jakiego zakresu zadań ma być stosowana konkretna maszyn. Czy będą to prace dorywcze czy narzędzia zamierzasz wykorzystywać codziennie?  Czy będą to prace lekkie czy może planujesz remont mieszkania? To zdecydowanie determinuje wybór. Domowy majsterkowicz używa maszyny może kilkanaście godzin w roku.  Zawodowiec postawi zaś na dłuższą żywotność narzędzia, korzystając z niego nawet do kilku godzin dziennie.

Wszystko dla wygody

Powinieneś się zdecydować, czy urządzenie musi być bezwzględnie lekkie, bo tego wymaga specyfika Twojej pracy, czy waga nie ma znaczenia. Arcyważny  szczegół to również rodzaj zasilania: akumulatorowe czy 230 V? – Narzędzia akumulatorowe oznaczają wygodę użytkowania, ale w ich przypadku musimy wiedzieć, ile akumulatorów jest w zestawie (czy trzeba je dokupić osobno, by zapewnić sobie wygodę pracy) i jaka jest ich pojemność wyrażona w amperogodzinach (Ah) – wyższa oznacza możliwość dłuższej pracy – mówi Marcin Salata, ekspert technologii akumulatorowej narzędzi ogrodowych Greenworks.  

Kolejny praktyczny parametr to czas ładowania akumulatorów – dłuższy oznacza większe przerwy w posługiwaniu się urządzeniem. W przypadku maszyn zasilanych napięciem 230 V warto wiedzieć, jak długi mają przewód zasilający. To decyduje bowiem o tym, w jakiej odległości od punktu zasilania będziemy mogli ich używać.

Fot.materiał prasowy

Nieco drożej, o niebo skuteczniej

Sensownym jest też pytanie o to, czy urządzenie ma silnik szczotkowy czy bezszczotkowy. Ten drugi oznacza nieco większy wydatek, jednak ma kilka zalet: nie generuje tarcia, nie nagrzewa się więc tak bardzo, jak pierwszy. Dzięki temu na jednym zestawie akumulatorów pracuje wydajniej i dłużej, a jego elementy nie ulegają zużyciu.  Inna ważna kwestia dotyczy tego, czy nasze elektronarzędzie ma zasilanie akumulatorowe umożliwiające pracę w dwóch zakresach napięć. Przykładowo czy może pracować na akumulatorach 14,4 V oraz 18 V. To zapewnia większą elastyczność w kwestii zasilania kilku narzędzi jednym akumulatorem – dodaje Marcin Salata.

Dowiedz się też, czy silnik każdej z maszyn ma zabezpieczenia przed zakurzeniem i wilgocią, które skracałyby jego żywotność.

Diabeł tkwi w szczegółach

Kiedy to już udało się ustalić, możemy się zająć szczegółami, które pomogą się zdecydować na to, co najlepiej sprawdzi się w praktyce. Każde z urządzeń ma zestaw cech, na które warto zwrócić uwagę – to one zadecydują o tym, czy droga do mistrzostwa będzie równa, czy wyboista.

Jakie parametry są kluczowe w przypadku konkretnych elektronarzędzi?

Wiertarka udarowa:

  1. Moc silnika (W) – to ważny parametr, bo decyduje o tym, jakiej średnicy otwory możemy wiercić.
  2. Obroty silnika na minutę.
  3. Energia udaru (J) – istotna wiadomość, bo decyduje o tym, jak ciężkich prac można wykorzystać urządzenie.
  4. Częstotliwość udaru na minutę.
  5. Zakres maksymalnej średnicy wiercenia (czy jest dostosowana do wierteł SDS-Plus czy SDS-Max).
  6. Waga urządzenia.
  7. Czy ma funkcję podkuwania (jest przydatna np. do tworzenia w ścianie bruzd potrzebnych do ułożenia instalacji elektrycznej, skuwania starych kafelek np. w łazience).

 Szlifierka kątowa:

  1. Moc silnika (W).
  2. Regulacja obrotów lub jej brak.
  3. Zakres obrotów (minimalny i maksymalny).
  4. Mała czy duża (średnica tarczy: 115 mm, 125 mm, 180 mm, 230 mm).
  5. Płynny rozruch lub jego brak – trzeba to wiedzieć przy szlifierkach o dużej mocy – to informacja ważna dla bezpieczeństwa pracy.
  6. Podtrzymanie stałych obrotów pod obciążeniem.

Wkrętarka:

  1. Napięcie zasilania (10,8 V, 14,4 V, 18 V – dobieramy ten parametr w zależności od zakresu wykonywanych prac: im niższa jego wartość, tym lżejsze są zajęcia, do których jest przeznaczona maszyna).
  2. Pojemność akumulatorów (Ah) – im większa, tym narzędzie będzie pracować dłużej.
  3. Maksymalny moment obrotowy (Nm) – im wyższy, tym lepiej, bo oznacza możliwość cięższej pracy.
  4. Zakres obrotów na pierwszym i drugim biegu.
  5. Uchwyt wiertarski – jaki jest zakres mocowania wiertła.
  6. Maksymalna średnica wiercenia w drewnie i w stali.
  7. Stalowa, łożyskowana przekładnia.
  8. Stalowy uchwyt wiertarski ze szczękami z wlutowanymi węglikami wolframu.
  9. Podtrzymanie stałych obrotów pod obciążeniem.

 Pilarka:

  1. Moc silnika (W).
  2. Obroty silnika na minutę.
  3. Średnica tarczy.
  4. Regulacja głębokości cięcia.
  5. Głębokość cięcia w zakresach 45 i 90 stopni (im większa, tym lepiej, bo tym grubsze przedmioty będziemy mogli przeciąć).
  6. Jakość wykonania oraz sztywność stopy urządzenia (im większa, tym wygodnie się nią pracuje).

Na koniec została jeszcze jedna kwestia: jak wygląda obsługa pozakupowa, a więc:

  1. Jak długa jest gwarancja?
  2. Jaka jest dostępność części zamiennych i ich ceny (to szczególnie ważne po upływie gwarancji)?
  3. Czy występują jakieś wyłączenia z gwarancji?
  4. Jak dużo jest punktów serwisowych?

A kiedy już to wszystko ustalisz, kupuj sprzęt i stań się mistrzem majsterkowania!

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy