Reklama

Dom

Farby do zadań specjalnych

Anna Matusz-Gap
Dodano: 25.02.2016
24998_201
Share
Udostępnij
Farby nie służą już tylko to zmiany koloru, czy odświeżenia ścian. Coraz częściej decydujemy się na farby funkcjonalne, o specjalnym przeznaczeniu. Odporne na ścieranie i brud nie są już nowością, dziś można kupić również farby zapachowe, magnetyczne i tworzące powłokę jak na szkolnej tablicy. Często tak pomalowane ściany są już wystarczającym elementem dekoracyjnym, nadającym wnętrzu niebanalnego charakteru.
 
Producenci farb prześcigają się w coraz to nowszych pomysłach i wymyślają innowacyjne rozwiązania technologiczne. Teraz już nie tylko kolor może ozdobić i ukształtować naszą przestrzeń. Dodatki zawarte w farbach specjalnych, tworzą strukturę imitującą np. beton, trawertyn, metal czy drewno.

Po ścianie jak po tablicy
 
Często zdarza się, że inwencja twórcza waszej pociechy ma przełożenie na ścianie? Znając zastosowanie i właściwości nowych rodzajów farb, nie musimy się już tym przejmować. Przykładem może być farba tablicowa, która tworzy powierzchnię niczym na szkolnej tablicy, umożliwiając malowanie i pisanie po niej kredą. Nasz maluch z pewnością ucieszy się, że może spokojnie malować po ścianie, bez obawy przed niezadowoleniem rodziców. Aby zetrzeć lub zmienić zapisaną treść, wystarczy użyć wilgotnej ściereczki lub gąbki. Farba ta może okazać się również przydatna dla dorosłych, jako tablica do notowania spotkań, zadań czy ważnych dat. Jej zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do pokoju, doskonale sprawdzi się także w kuchni. Można nią pomalować np. ścianę pomiędzy górną i dolną zabudową, tworząc tym samym tablicę z przepisami, sentencjami lub listą zakupów. Farbą tą można pomalować nie tylko ściany, ale także inne powierzchnie, które byłyby idealnym miejscem na notatnik, np. stół, fronty meblowe czy drzwi. Farba tablicowa charakteryzuje się dobrą przyczepnością do podłoża oraz wysoką odpornością na wodę i ścieranie. Należy jednak pamiętać, że aby uzyskać zamierzony efekt, ścianę należy pomalować minimum dwukrotnie.
 
Magnetyczna ściana
 
Oprócz efektu tablicy, można także stworzyć efekt magnetycznej ściany, gdzie tak, jak na lodówce da się przyczepiać karteczki, notatki, pocztówki czy magnesy. Gdy brak nam w domu miejsca na nowe rysunki naszych pociech, ściana pomalowana farbą magnetyczną stworzy do tego odpowiedni kącik. Tak, jak w przypadku farby tablicowej, można nią pomalować także inne elementy wnętrza np. meble. Po nałożeniu jej na daną powierzchnię, należy pomalować ją wybranym kolorem farby akrylowej lub lateksowej. Efekt magnesu osiąga się poprzez zawarte w farbie cząsteczki żelaza i tylko przy pomalowaniu danej powierzchni 2- lub 3-krotnie.
 
Pachnąca farba, czy to możliwe?
 
Podczas malowania oraz po jego zakończeniu bardzo często przeszkadza nam unoszący się w pomieszczeniach zapach farby. Kilka dni musimy wietrzyć pomieszczenie, aby móc bezpiecznie w nim przebywać. Można tego uniknąć dzięki farbie wydzielającej substancje zapachowe i neutralizującej nieprzyjemne zapachy. Zawarte w niej substancje rozkładają się pod wpływem światła i po prostu ładnie pachną, umilając czas malowania. Dodatkowo, farba ta przeciwdziała osiadaniu różnych zapachów np. dymu papierosowego na ścianach. Jednak posiada też wadę – miły zapach utrzymuje się jedynie w trakcie malowania i kilka dni po jego zakończeniu.
 
Farba oczyszczająca powietrze
 
Szkodliwe dla organizmu związki znajdują się nie tylko w otoczeniu fabryk, ale także wewnątrz zwykłych budynków mieszkalnych, a nawet w przedmiotach, z którymi mamy styczność na co dzień. Powodują one m. in. zapalenia błony śluzowej nosa, astmy czy alergie. Dlatego coraz częściej, głównie w pomieszczeniach biurowych, szkołach i szpitalach, stosuje się innowacyjne farby oczyszczające powietrze ze szkodliwych związków. Redukują one szkodliwe substancje w powietrzu, a ich główny składnik wychwytuje i niszczy wszystkie aldehydy, w tym formaldehyd (CH2O), obecne w powietrzu i wchodzące w kontakt z farbą. W przypadku, gdy pomalujemy nią cztery ściany w naszym domu, osiągniemy redukcję ok. 60 proc. formaldehydu, a jeśli dodatkowo pokryjemy nią sufit – już 80 proc. W rezultacie wyraźnie poprawia się jakość powietrza w danym pomieszczeniu.

Drugie życie starych mebli
 
Postarzane meble stają się coraz bardziej popularne. Wielu z nas ma w domu lub w piwnicy krzesło, stolik czy komódkę nie pierwszej młodości, które nadają się jeszcze do użytku, jednak ich wygląd już nie zachwyca. Malowanie farbami kredowymi może z powrotem zmienić je w modne meble. Służą one do artystycznego malowania, dekorowania lub postarzania mebli zarówno nowych, jak i starych. Farby kredowe dają ogromne możliwości, których na pewno nie zapewnią nam zwykłe farby akrylowe. „Kredówki” dzięki swojej strukturze pozwalają na tworzenie oryginalnych przecierek i postarzeń mebli, a za każdym razem osiągamy niepowtarzalne i wyjątkowe rezultaty. Efekt końcowy wykonania takiego przedmiotu w całości zależy od nas, od naszej fantazji i kreatywności. Przed przystąpieniem do stylizacji tymi farbami nie musimy usuwać z danej powierzchni starych warstw farby i lakieru, intensywnie szlifować jej, ani stosować specjalnych gruntów. Wystarczy ją oczyścić, odtłuścić, zmatowić papierem ściernym i można rozpocząć malowanie. Można nimi pokryć różnego rodzaju meble, ławeczki, krzesła, stoły, ławy, komody, szafki i szafeczki, witryny, łóżka, półki, kuferki, pudełka, szkatułki, figurki, litery przestrzenne, ramy, lampy, przedmioty dekoracyjne i wiele innych.
 
Farb dekoracyjnych i tych o specjalnym przeznaczeniu nie wykorzystujemy do pokrycia wszystkich czterech ścian, gdyż efekt mógłby być przytłaczający. Najlepiej pokryć nimi wybraną ścianę lub element wnętrza, który chcemy zaakcentować i dodać mu charakteru. Oprócz ciekawego efektu wykończenia, farby te posiadają także inne zalety. Niektóre z nich dzięki swojej strukturze, nie wymagają idealnie gładkiego podłoża, można nawet powiedzieć, że niwelują jego nierówności. Także ich nakładanie jest łatwiejsze i mniej pracochłonne niż w przypadku np. tynków dekoracyjnych. Farby kreatywne pozwalają również zbudować we wnętrzu odpowiedni klimat, ocieplić je lub optycznie powiększyć.
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy