Reklama

Dom

Tynki cementowo-wapienne sprawdzają się od stu lat

Materiały prasowe
Dodano: 22.08.2022
66151_3_7_narzucanie_tynku_maszynowego_agregatem_m
Share
Udostępnij
Jest znany i powszechnie stosowany od wielu lat podczas prac remontowo-budowlanych. Jego właściwości sprawiają, że pomimo dostępu do innych technologii, inwestorzy oraz wykonawcy chętnie wykańczają nimi ściany i sufity przed ich finalną dekoracją. Bo bez względu na to, czy decydujemy się je pomalować farbą, wykleić tapetą czy położyć na nich płytki, tynk cementowo-wapienny to zawsze świetny wybór. Dlaczego jest tak chętnie stosowany? Jakie są jego rodzaje i co mają one nam do zaoferowania? Już wyjaśniamy.
 
Tynki cementowo-wapienne są wykorzystywane w budownictwie od ponad wieku. Oznacza to, że zostały już przetestowane na tysiącach inwestycji, a to, że wciąż utrzymują się na topie wśród materiałów do wykańczania ścian i sufitów, to tylko dowód na to, że od lat pomyślnie zdają swój egzamin z eksploatacji. Rozwój technologii sprawił, że na przestrzeni lat zmieniło się ich oblicze na bardziej nowoczesne. Raczej nie przygotowuje się ich już własnoręcznie na budowie, na rynku są bowiem dostępne gotowe mieszanki do rozrobienia z wodą, które nie tylko ułatwiają pracę, lecz przede wszystkim gwarantują lepszą i stałą jakość oraz każdorazowo jednakowe, bardzo dobre parametry.

Dlaczego warto je stosować?

Powodów, dla który wykonawcy i inwestorzy cenią tynki cementowo-wapienne, jest co najmniej kilka. To za co są najbardziej cenione, to ich wytrzymałość. Do tego są wodoodporne i sprawdzają się w każdych warunkach. Mogą być stosowane na elewacjach (tynki zewnętrze) oraz w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego przeznaczenia i stopnia zawilgocenia, a więc nie tylko w salonie czy sypialni, lecz także w łazienkach, pralniach czy kuchniach. A że charakteryzuje je wysoka odporność na zarysowania i uderzenia, trudno je zastąpić w takich miejscach jak korytarze, klatki schodowe, pokoje dziecięce, garaże, piwnice, a więc wszędzie tam, gdzie łatwo o uszkodzenia. Dodatkowo ich naturalna porowatość przekłada się na wysoką przyczepność kolejnych warstw, dzięki czemu stanowią świetne podłoże pod malowaniem, klejenie płytek czy tapetowanie. Ale to nie wszystko. 
 
– Choć nie każdy ma tego świadomość, mineralne tynki cementowo-wapienne to jedno z bardziej przyjaznych dla naszego zdrowia rozwiązań budowlanych. Są paroprzepuszczalne, łatwo i szybko pochłaniają nadmiar wilgoci z powietrza, magazynują i oddają ją wówczas, kiedy w pomieszczeniu jest zbyt sucho. Regulują w ten sposób wilgotność powietrza w pomieszczeniach, utrzymując ją na zrównoważonym poziomie. Pomagają więc tworzyć we wnętrzach przyjazny mikroklimat, który pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców – dodaje Tomasz Jarzyna z Baumit Polska.

Rodzaje tynków cementowo-wapiennych

Biorąc pod uwagę miejsce przeznaczenia, tynki cementowo wapienne klasyfikuje się jako wewnętrze, przeznaczone do stosowania w budynkach oraz zewnętrze, umożliwiające zastosowanie również na elewacjach. 
 
Z kolei dzieląc tynki cementowo-wapienne ze względu na technikę nakładania materiału na ściany, możemy wyróżnić ręczne – do aplikacji przy użyciu łaty, pacy i kielni oraz maszynowe – narzucane za pomocą takich urządzeń jak agregaty tynkarskie. Te drugie są znacznie mniej praco- i czasochłonne, przez co stale zyskują zwolenników. Są doceniane szczególnie, gdy w grę wchodzi wykańczanie dużych metraży. I trudno się temu dziwić, gdy tę samą pracę można wykonać 3-4 razy szybciej.
 
Tradycyjne tynki cementowo-wapienne zapewniają trwały efekt wykończenia ścian i sufitów. ale warto również pamiętać, że oprócz standardowych rozwiązań, takich jak na przykład Baumit MPI 25, występują one w różnych odmianach. 
 
I tak, jeśli zależy nam na uzyskaniu drobnoziarnistej struktury powierzchni, postawmy na tynk cementowo-wapienny gładki (np. Baumit MPI Fine). Gdy natomiast priorytetem jest dla nas najwyższa wydajność, oczekiwania te spełni tynk lekki – np. Baumit MPI 25 L, który dzięki dużej ilości wypełniaczy wyróżnia się niskim ciężarem nasypowym, co przekłada się wprost na mniejsze zużyciem tynku w przeliczeniu na metr kwadratowy. Planując natomiast prace tynkarskie na elewacji, pamiętajmy, by sięgnąć po produkt do zastosowań zewnętrznych (np. Baumit MPA 35). 
 
Warto pamiętać – szczególnie wtedy, gdy zależy nam na sprawnym przeprowadzeniu prac – że do dyspozycji mamy również szybkowiążący tynk cementowo-wapienny (Baumit MPI 30 L Speed). Tynk oparty na takiej formule pozwala rozpocząć i ukończyć prace tynkarskie na przestrzeni kilku godzin. Jego zacieranie jest bowiem możliwe już po około dwóch, a nie jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań, po kilkunastu godzinach. I to niezależnie od grubości zastosowanej warstwy, chłonności podłoża czy panującej temperatury.
 
Na rynku jest dostępna szeroka oferta tynków cementowo-wapiennych. Bez względu na to, na jaki jego rodzaj postawimy, sięgajmy po sprawdzone produkty renomowanych marek, a przy ich stosowaniu przestrzegajmy zaleceń producenta. Jakość powierzchni będzie miała ogromny wpływ na końcowy efekt prac dekoracyjnych oraz jego trwałość.
 

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy