Malowanie ścian wydaje się często być prostym zadaniem. Gdy jednak mamy do pomalowania dużą powierzchnię – praca może być dość uciążliwa. Malowanie za pomocą pędzli i wałków jest męczące, zajmuje dużo czasu, a na domiar złego – nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Agregaty malarskie to urządzenia, które mogą znacznie ułatwić malowanie – zobacz, co warto o nich wiedzieć!
Agregaty malarskie – co to jest i dlaczego warto?
Agregaty działają na podobnej zasadzie, jak
pistolety malarskie.
Umożliwiają malowanie w sposób natryskowy – z wykorzystaniem pompy oraz silnika, które połączone są z dyszą podającą farbę. W agregatach malarskich możemy znaleźć dwa rodzaje pomp – pompy membranowe oraz pompy tłokowe.
Korzystanie z agregatów do malowania to prosty i skuteczny sposób na optymalizację pracy. Przede wszystkim – umożliwiają jej wykonanie o wiele sprawniej. Malowanie jest znacznie dokładniejsze – nie powstają nierówności i smugi, które tak często psują cały efekt. Przyczynia się to także do tego, że na ogół po malowaniu agregatem malarskim nie są konieczne żadne poprawki – co zdecydowanie oszczędza nasz czas. Za pomocą malowania natryskowego można dostać się do wszystkich trudno dostępnych miejsc – zakątków, do których trudno dotrzeć zamoczonym w farbie wałkiem lub pędzlem. Wreszcie – korzystając z agregatu malarskiego, zużywamy mniej farby, niż malując w sposób tradycyjny, a więc oszczędzamy pieniądze.
Agregat malarski – tłokowy czy membranowy?
Budowa agregatu malarskiego ma duże znaczenie – wpływa na sposób funkcjonowania urządzenia, a w rezultacie – na jego właściwości. W agregatach membranowych farba jest rozprowadzana poprzez wykonaną z elastycznego materiału membranę – jest ona wprawiana w ruch dzięki pracy silnika lub za pomocą elektromagnesu. Takie urządzenia dobrze sprawdzają się w warunkach domowych, do okazjonalnego użytku. Nie mają jednak bardzo wysokiej efektywności i wydajności. Jeśli więc zależy nam na sprzęcie, którego będziemy mogli używać regularnie, lepiej wybrać agregat tłokowy – w którym farba rozpylana jest dzięki systemowi tłoków. Takie urządzenia mają o wiele większą wydajność, a także – znacznie szerszy zakres możliwych zastosowań.
Warto pamiętać, że agregaty malarskie różnią się między sobą również wielkościami dysz. Należy dobrać je do rodzaju farby, której planujemy używać.
Agregat malarski – kiedy jest potrzebny?
Na rynku znajdziemy wiele modeli agregatów malarskich. Choć różnią się one od siebie parametrami, wszystkie mogą nam zagwarantować pracę bardziej efektywną, niż tą wykonywaną za pomocą pędzla lub wałka. Kiedy szczególnie warto sięgnąć po agregat malarski?
Agregaty malarskie przydadzą się szczególnie osobom, które zajmują się remontami i pracami wykończeniowymi zawodowo. Dzięki takiej inwestycji, możliwe stanie się malowanie w krótkim czasie naprawdę dużych powierzchni – zarówno wewnątrz budynków, jak i na ich elewacjach. Agregaty malarskie nadają się także do bielenia ścian i sufitów, pomieszczeń gospodarczych, magazynów i innych. Można wykorzystać je również do renowacji dachu wykonanego z blachodachówki, gdy trzeba pokryć go specjalnym preparatem.
To nie wszystko – agregaty malarskie są naprawdę wszechstronne! Nadają się do nakładania na ściany lekkiej szpachli, specjalistycznych preparatów i hydroizolacji. Te urządzenia doskonale sprawdzą się zarówno podczas regularnego użytkowania, jak i podczas jednorazowego zastosowania. J
eśli chcemy skorzystać z agregatu jedynie raz, nie opłaca się go kupować – w takiej sytuacji warto rozważyć wynajem agregatów malarskich.
Agregat malarski jest urządzeniem, które może znacznie ułatwić nam prace malarskie. Korzystanie z niego to oszczędność czasu i wysiłku, ale również pieniędzy – gdyż dzięki efektywnemu malowaniu bez poprawek zużyjemy znacznie mniej farby. Chcąc skorzystać z agregatu malarskiego jednorazowo, możemy zamiast go kupować – zdecydować się na wynajęcie urządzenia. Jeśli zaś malujemy ściany i inne powierzchnie regularnie – zakup z pewnością szybko się zwróci.