Materiał wykonania ściany w dużej mierze determinuje wybór rodzaju kołków do montażu obrazów na ścianie i jej dopuszczalne obciążenie. W przypadku ściany z pustaków ceramicznych, które charakteryzują się budową z pustymi przestrzeniami, istotną kwestią jest odpowiedni sposób montażu kołka.
Jak wiercić w ścianie z pustaków ceramicznych?
Ściany z pustaków ceramicznych mają dość specyficzną budowę. Ich struktura składa się z pustych przestrzeni powietrznych i twardych ścianek, które nadają elementom ceramicznym doskonałe parametry użytkowe. Montaż w ścianach z pustaków ceramicznych powinien zostać wykonany przy pomocy specjalnych elementów montażowych i w odpowiedni sposób. W razie jakichkolwiek niepewności przed wieszaniem dekoracji ściennych warto zasięgnąć informacji u producenta materiałów budowlanych, z których stawiane były ściany wewnętrzne domu, np. https://www.wienerberger.pl/produkty/pustaki-ceramiczne-i-akcesoria-porotherm/warto-wiedziec/montaz-w-scianach-porotherm.
Jeśli w celu zawieszenia obrazu lub innej dekoracji na ścianie z pustaków chcesz wywiercić otwór, pamiętaj o konieczności wyłączenia udaru. Zapominając o tym, możesz uszkodzić strukturę pustaka. Wybierając kołki, trzeba zwrócić uwagę, by były przeznaczone do ścian ceramicznych.
Montaż w ścianach z pustaków � jakie kołki wybrać?
Wybór kołków rozporowych do montażu obrazów na ścianach zależy od rodzaju ściany i zakładanego obciążenia. Kołki rozporowe są dostępne w wielu długościach, grubościach i kształtach. Do pustaków o strukturze pustych przestrzeni zalecanym rozwiązaniem są uniwersalne kołki rozporowe. Dekoracje o małym i średnim obciążeniu można z powodzeniem montować na plastikowych kołkach rozporowych, które są bardzo proste w montażu. Natomiast do wieszania dużych obciążeń, np. uchwytu na telewizor, który będzie mocno obciążony, warto wybierać kotwy chemiczne.