Reklama

Dom

Jak kurs franka zamienił marzenie Polaków w koszmar?

artykuł sponsorowany
Dodano: 16.06.2023
Finance trade price financial transfer technology, person economy investment payment foreign market access analysis.
Finance trade price financial transfer technology, person economy investment payment foreign market access analysis.
Share
Udostępnij

W ostatnich latach frankowicze mają spory problem z wypłacalnością. Główną przyczyną tej sytuacji jest kurs franka, który cyklicznie wzrasta, sprawiając, że spłata kredytu coraz bardziej obciąża portfele kredytobiorców. Jak kurs tej waluty kształtował się przez ostatnie kilkanaście lat? Czy aktualnie można mówić o stabilizacji kursu franka szwajcarskiego? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Frank szwajcarski – jak kształtował się przez ostatnie 20 lat?

W roku 2008 zanotowano najniższy kurs franka szwajcarskiego, który kosztował wtedy mniej niż 2 złote. Sytuacja ta znacząco spopularyzowała zaciąganie kredytu w tej walucie, z czego skorzystało wielu Polaków. Niestety, od tego momentu notowano jedynie wzrost kursu – jeszcze w tym samym roku cena franka zbliżała się już do 3 złotych. Przyczyną początku kryzysu stał się upadek jednego z kluczowych banków, Lehman Brothers, który zapoczątkował tendencję wzrostową ceny CHF. Lata 2012-2014 można było nazwać okresem stabilizacji kursu, co chwilowo uspokoiło kredytobiorców. Jednak już w 2015 roku Narodowy Bank Szwajcarii orzekł porzucenie polityki mającej na celu obronę minimalnego kursu wymiany euro na franka. Efektem rynkowej paniki stał się kolejny wzrost kursu, który od początku tamtego roku utrzymywał się już wyłącznie powyżej 4 złotych. Na niekorzyść kursu tej waluty wpłynął również atak Rosji na Ukrainę. Kryzys gospodarczy sprawił, że w marcu 2022 roku frank szwajcarski wart był aż prawie 5 złotych.

Problemy banków szwajcarskich – czy grozi nam kryzys?

Wysoki kurs franka szwajcarskiego to nie jedyny problem osób, które zdecydowały się na kredyt w tej walucie. Dodatkowym czynnikiem wzmagającym panikę stały się niepokojące wieści na temat banków szwajcarskich. Wpłynęły na to zarówno ogromne straty w roku 2022 zanotowane przez Centralny Bank Szwajcarii, jak i kłopoty Credit Suisse, banku o zasięgu globalnym. Mimo spadku notowań banków europejskich, na dany moment można jednak stwierdzić, że wszystko jest pod kontrolą. Bieżące doniesienia zapewniają, że sytuacja monitorowana jest przez francuski rząd i resort finansów Stanów Zjednoczonych. Ponadto, Bank Centralny Szwajcarii, chociaż odnotował znaczne straty, zapewnił o wsparciu w razie potrzeby Credit Suisse, gwarantując mu płynność finansową.

Kredyt w CHF – jak go spłacać w dobie wysokiego kursu franka?

Wszelkie zawirowania mające miejsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat nie były łaskawe dla frankowiczów. Wysoki kurs sprawił, że ostateczna kwota kredytu wciąż rosła, powodując problemy ze spłatą kolejnych rat. Ze względu na częste wahania kursu franka szwajcarskiego, korzystnym rozwiązaniem może okazać się wcześniejsza spłata zaciągniętego kredytu. Pozwoli to uniezależnić się od kolejnych ewentualnych podwyżek, które aktualnie trudno przewidzieć nawet ekspertom. Zamiast jednak wymieniać walutę w tradycyjnym lub bankowym kantorze, warto skorzystać z usług kantoru internetowego. Na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/chf-pln/ można taniej zakupić franki szwajcarskie, zaoszczędzając w ten sposób nie tylko pieniądze, ale i czas. Transakcji wymiany można dokonać w dowolnej chwili, nie wychodząc z domu. Dodatkową zaletę tej formy stanowią alerty walutowe i możliwość wymiany po samodzielnie ustalonym kursie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy