– 25. edycja Targów Budowlanych to nasza flagowa impreza, która w tym roku jest jubileuszową. Jak zawsze, odbywa się w Hali Podpromie – przyznaje Monika Sztaba z Międzynarodowych Targów Rzeszowskich, organizatora targów. – W tym roku mamy prawie 200 wystawców, z których znaczna część to stali wystawcy. Są również firmy, które wystawiają się po raz pierwszy, a także współwystawcy. Cieszy nas to, że każdego roku prezentują się nowe firmy, przekonane o dobrej lokalizacji tego wydarzenia oraz o wysokim poziomie organizacji.
Dwa kongresy, strefa bezpłatnych porad inżynierów
Monika Sztaba dodaje, że tym, co wyróżnia tę edycję targów, są wydarzenia towarzyszące, obfitujące w wykłady, prezentacje i dyskusje ekspertów z dziedziny szeroko pojętego budownictwa. Wynikają one z potrzeb rynku, a także potrzeb wspólnych dyskusji firm rożnych branż i instytucji.
To I Podkarpacki Kongres Budownictwa Infrastrukturalnego, który w pierwszy dzień targów zgromadził grono specjalistów z wiodących instytucji oraz uczelni wyższych, a także III Kongres Smart Project, Building&City, zaplanowany na sobotę, 7 marca. Uczestnicy obu wydarzeń mają możliwość wymiany poglądów i podzielenia się doświadczeniami. To także świetna okazja dla zwiedzających, aby dowiedzieć się o najnowszych rozwiązaniach.
Stoisko Marma Polskie Folie. Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
– Nowością w tym roku jest strefa porad inżynierów. Specjaliści z różnych branż udzielają darmowych porad osobom zwiedzającym targi – mówi Monika Sztaba. – Na targach prezentuje się duża ilość firm z branży okiennej, także deweloperzy. Zapraszamy osoby, które planują zakup domu lub mieszkania, bo oferta jest naprawdę bogata. Wśród deweloperów jest deweloper z Krakowa planujący inwestycję przy ulicy Krakowskiej w Rzeszowie, więc zwiedzający mają możliwość dopytania o to, co powstanie. Poza tym mamy punkt pośredników w obrocie nieruchomościami, gdzie można uzyskać wiele informacji m.in. na temat wynajmu mieszkania. Ponieważ dużym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika, zwiedzający znajdą na targach także firmy z tej branży.– mówi Monika Sztaba.
Światowa premiery na stoisku Marmy Polskie Folie
Wielu wystawców stara się, aby podczas targów zaprezentować produkty i technologie nigdy wcześniej nie pokazywane. Nie inaczej jest tym razem. Dużym zainteresowaniem cieszy się stoisko firmy Marma Polskie Folie, gdzie odbywa się światowa premiera rewolucyjnego materiału izolującego do nowoczesnych konstrukcji dachowych.
Jest to podwójna wysokoparoprzepuszczalna membrana dachowa, produkowana według nowatorskiej, zastrzeżonej przez Marma Polskie Folie, metody wytwarzania. Charakteryzuje się tym, że oprócz bardzo wysokiej wytrzymałości i trwałości, ma dodatkowe nowe cechy uzyskane dzięki połączeniu dwóch filmów. W środku każdej tradycyjnie produkowanej membrany wstępnego krycia (MWK) jest film, który zatrzymuje wodę przedostającą się z zewnątrz, a przepuszcza parę wodną z wnętrza domu. W Ekranie Turbo są dwa takie filmy połączone specjalną włókniną o pionowych włóknach, które tworzą dodatkową mikroprzestrzeń rozdzielającą. Ta przestrzeń powoduje tłumienie wysokich dźwięków, a zatem zwiększa komfort akustyczny wewnątrz domu.
– Pracowaliśmy nad tym rozwiązaniem kilka lat – przyznaje inż. Krzysztof Patoka. – Jest to materiał bardzo uniwersalny, wytrzymały, paroprzepuszczalny. Skutecznie tłumi wysokie dźwięki, które są najbardziej uciążliwe dla ucha. Udowodniły to badania prowadzone na Politechnice Rzeszowskiej.
Inż. Krzysztof Patoka dodaje, że wartością udziału w targach jest także możliwość wymiany doświadczeń z innymi ekspertami, również z konkurencją podczas pierwszego dnia targów. – Takie rozmowy są dla nas bardzo cenne – dodaje.
Okno inne niż wszystkie na stoisku Bema-Res
Zupełnie nowe rozwiązanie prezentowane jest na stoisku firmy Bema-Res, oferującej zróżnicowany asortyment z zakresu stolarki okiennej i drzwiowej, dystrybutora marki Internorm, prekursora rozwiązań w zakresie stolarki okiennej. Na targach można zobaczyć nowoczesne okno PCV KF520. – To europejska premiera tego produktu – mówi Dawid Przydział, koordynator sprzedaży w Bema-Res. – Cechuje się ono ukrytym z zewnątrz skrzydłem, dzięki czemu odnosimy wrażenie, że otwiera się sama szyba. Poza tym wyposażone jest w innowacyjny system okuć, zaś niska zabudowa daje efekt większego doświetlenia.
Na stoisku Bema-Res zwiedzający mogą zapoznać się także z innowacyjnymi rozwiązaniami montażowymi. Chodzi o purenit, materiał, z którego tworzy się podwaliny pod okna. – Obserwujemy coraz większe zainteresowanie uczestników targów tematyką smart, więc prezentujemy również drzwi z czytnikiem linii papilarnych, – dodaje Dawid Przydział.
Ciekawe propozycje dla zwiedzających mają także salony wyposażenia łazienek. Na stoisku rzeszowskiego salonu Elements prezentowane są produkty top. To m.in. wanna z hydromasażem, kabina parowa czy kabina Novellini z designierskim profilem. Z kolei stoisko firmy Bokaro przedstawia bogatą ofertę, atrakcyjną dla osób, które są na etapie urządzania łazienki. Wśród wielu produktów, uwagę zwiedzających zwraca toaleta myjąca Dakota o intuicyjnym i wygodnym sterowaniu z dwufunkcyjną dyszą myjącą.
Niezmiennie zainteresowaniem cieszą się stoiska oferujące kostkę brukową i pyty tarasowe oraz oświetlenie ogrodowe. Ewelina Tworzydło i Sebastian Wildanger z Reswil, dystrybutora marki Libet przyznają, że nowością prezentowaną na ich stoisku jest system sterowania oświetleniem ogrodowym za pomocą darmowej aplikacji na smartfona. W sobotę do dyspozycji zwiedzających będzie architekt krajobrazu, który udzieli fachowych porad i pomoże zaprojektować otoczenie domu.
Punkty dezynfekcji rąk i punkt medyczny dla uczestników targów
Organizator targów we współpracy z sanepidem zadbał o standardy higieny. Na targach w dostępnych miejscach zlokalizowane są punkty dezynfekcji rąk, w płyny do dezynfekcji wyposażone są także toalety. W widocznych miejscach znajdują się instrukcje dotyczące prawidłowego mycia rąk. Do dyspozycji zwiedzających i wystawców przygotowany jest punkt medyczny, gdzie można uzyskać pomoc lub poradę. Organizator jednak radzi, aby osoby, które są chore lub nie czują się dobrze, zrezygnowały z udziału w wydarzeniu, aby zapewnić bezpieczeństwo innym.
Fot. Tadeusz Poźniak
– Zadbaliśmy, aby uczestnicy czuli się bezpiecznie, więc serdecznie zapraszamy na kolejne dwa dni targów. Zapraszamy do udziału w kongresie, a także do zwiedzania stoisk, na których wystawcy przygotowali atrakcyjne rabaty oraz umożliwili bezpłatne, fachowe porady – dodaje Monika Sztaba.
Targi są wyjątkową okazją, by w jednym miejscu znaleźć wszystko, czego potrzeba, by kupić działkę czy mieszkanie, wybudować dom i urządzić go. W czasie trzydniowego wydarzenia Halę Podpromie w Rzeszowie odwiedza około 12-15 tysięcy osób i podobnej liczby gości organizatorzy spodziewają się w tym roku.
Targi Budownictwa EXPO DOM w sobotę, 7 marca, można zwiedzać w godz. 10.00-18.00, a w niedzielę, 8 marca od 10.00 do 17.00. Bilet wstępu kosztuje 15 zł. Bezpłatny wstęp na targi przysługuje uczestnikom kongresów (w dniu, kiedy te kongresy się odbywają): I Podkarpackiego Kongresu Budownictwa Infrastrukturalnego (6 marca) oraz III Kongres Smart Project, Building & City (7 marca).