Zaletą kolumnowych drzew jest to, że wytwarzają owocujące krótkopędy lub długopędy skierowane równolegle do przewodnika. Krótkopędy wytwarzają czereśnie i 90% jabłoni, pozostałe gatunki wytwarzają owocujące długopędy, które wznoszą się pod ostrym kątem do góry i na nich zawiązują się kwiaty, a potem owoce.
Korona drzew kolumnowych jest bardzo wąska – jej średnica nie przekracza 80cm. Wolny wzrost i kolumnowy pokrój jest cechą danej odmiany, niezależnie od tego na jakiej podkładce została zaszczepiona ale cechy te są widoczne w uprawie doniczkowej na tarasie i balkonie. Formy kolumnowe posadzone w gruncie rosną silniej i zdarza się, że wymagają cięcia i formowania prawie tak, jak u normalnych drzew.
Drzewka kolumnowe możemy kupić z gołym korzeniem lub w doniczce
Wszystkie odmiany kolumnowych drzew owocowych posadzone w doniczkach rosną wolno i dosyć wcześnie wchodzą w okres owocowania. W drugim lub trzecim roku od posadzenia możemy zbierać pierwsze plony. Drzewka kolumnowe możemy kupić z gołym korzeniem lub w doniczce. W sklepach internetowych znajdziemy sporo odmian, które są odpowiednio przygotowane i wysyłane pod wskazany adres. Drzewka z gołym korzeniem są tańsze. Możemy je kupić jesienią lub na wiosnę. Drzewka w doniczkach są dostępne właściwie przez cały sezon, a ich cena wynosi od 29 zł nawet do 90 za drzewko, w zależności od ilości zaszczepionych odmian, wieku drzewka i rozmiaru doniczki.
Wymagania glebowe
Podobnie jak u innych odmian drzew owocowych wymagania glebowe są podobne. Gleba powinna być żyzna, próchniczna i zasobna – stosujemy kompost. Drzewa w gruncie można sadzić w odległości 1m od siebie.Na balkonie podobnie, ustawiamy doniczki co 1m. Ale uprawa balkonowa jest bardziej absorbująca. Składniki pokarmowe z doniczkowego podłoża zostaną szybciej spożytkowane przez drzewko, dlatego należy dokarmiać je przy podlewaniu lub dolistnie nawozem do roślin owocujących. Na balkonie jest cieplej, dlatego podłoże szybciej wysycha, stąd konieczność podlewania. Ciepło i susza sprzyjają rozwojowi przędziorków, które wysysają soki z liści i roślina gorzej rośnie.
Drenaż z grubego żwiru
Zanim wsadzimy drzewko do dużej donicy na jej dno powinniśmy wsypać 5 cm warstwę drenażu z grubego żwiru, drobnych kamyków lub keramzytu, a potem wypełniamy donicę kompostem. Na wierzch donicy wysypujemy warstwę żwiru, żeby podłoże nie wysypywało się przy podlewaniu. Warto pomyśleć o przywiązaniu drzewka do poręczy, żeby wiatr nie wywrócił rośliny.
Biała agrowłóknina lub chochoł ze słomy
Drzewka kolumnowe nie są tak odporne na mróz jak odmiany szczepione na silnie rosnącej podkładce. Dlatego trzeba je dobrze zabezpieczyć i owinąć na zimę grubą białą agrowłókniną lub chochołem ze słomy. Balkonowe drzewa stawiamy na grubym styropianie, okładamy nim donicę, a w przestrzenie wkładamy liście lub troty, aby stworzyć kołderkę dla korzeni. Dodatkowo owijamy koronę włókniną. Jeżeli spodziewamy się dużych i długotrwałych mrozów to lepiej jest przenieść drzewko do chłodnego i widnego pomieszczenia.
Cięcie
Zawsze usuwamy pędy połamane lub przemarznięte i nie spowoduje to nadmiernego wzrostu roślin. W górnej części przewodnika wyrastają do góry i pod ukosem pędy, które powinniśmy przyginać np. za pomocą klamerek do prania lub wykałaczek.
Zabieg przerzedzania związków
Konicznym zabiegiem jest również przerzedzanie zawiązków, ponieważ drzewa kolumnowe obficie kwitną ale nie są w stanie wykarmić i utrzymać tak dużej liczby owoców. Po świętojańskim opadzie owoców dodatkowo powinniśmy przerzedzić zawiązki, dzięki czemu będzie ich mniej ale będą większe, lepiej wybarwione i o lepszym smaku. Ponadto, taki zabieg przeprowadzany w każdym roku gwarantuje owocowanie w każdym sezonie, czyli unikamy tendencji do naprzemiennego owocowania.
Szkodniki
Mszyce pojawiają się na pączkach i najmłodszych liściach wysysają soki i uszkadzają pączki. Przy licznych koloniach warto sięgnąć po Afik lub Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP zachowując okres karencji i prewencji.
Przędziorki pojawiają się podczas suchego lata – na dolnej stronie liści pojawiają się pajęczynki, a szkodniki wysysają soki. Warto pryskać liście od spodu wyciągiem z pokrzywy lub preparatem Mospilan 20 SP.
Gąsienice różnych szkodników zjadają liście lub pączki. Przy jednym drzewie nie ma problemu – ręcznie zbieramy gąsienice i niszczymy. Przy większej ilości drzew i dużej liczebności szkodnika lub braku czasu stosujemy Calypso 480 SC lub Mospilan 20 SP zachowując okres karencji i prewencji. Fot.Pixabay
Wyciągi z pokrzywy wzmocnią drzewko
Drzewka rosnące na balkonie nie powinny chorować tak, jak te rosnące w sadzie. Warto profilaktycznie stosować wyciągi z pokrzywy które wzmocnią drzewko, przyhamują rozwój szkodników i dodatkowo odżywią drzewo.
Odmiany jabłoni:
'Bolero' – owoce o żółto-czerwonej skórce, słodkie, dojrzałość zbiorczą osiągają od około połowy września, nadają się do bezpośredniej konsumpcji i dłuższego przechowywania. Odmiana samopylna.
'Flamenco' – owoce barwy zielono czerwonej, do bezpośredniej konsumpcji, dojrzewają na początku września. Odmiana samopylna.
'Polka' – owoce koloru żółto-czerwonego dojrzewają na początku września. Można je spożywać na surowo, nadają się także do przechowywania. Odmiana samopylna.
'Waltz' – owoce są ciemnoczerwone, soczyste i słodkie do bezpośredniej konsumpcji i dłuższego przechowywania. Odmiana samopylna.
'Garden Fountain' – owoce średniej wielkości dojrzewają na przełomie września i października. Są czerwone z zielonym delikatnym rumieńcem, soczyste. Odmiana jest odporna na choroby grzybowe. Odmiana samopylna.
'Mezzo'– na jednym pniu zaszczepione są dwie odmiany jabłoni – 'Bolero' i 'Flamenco'. Odmiana samopylna.
Odmiany czereśni:
'Silva' to odmiana wczesna, samopylna, ma duże, jasnoczerwone i słodkie owoce.
'Victoria' to odmiana późna, samopylna, owoce są ciemnoczerwone i duże.
'Queen Mary' to odmiana późna, samopylna owoce ma duże, czerwone, twarde.
Odmiany gruszy:
'Decora' – o dużych, czerwonych owocach z rumieńcem, dojrzewa w połowie października. Jest samopylna ale lepiej kwitnie i plonuje posadzona z inną odmianą.
'Saphira' – dojrzewa pod koniec września, po osiągnięciu dojrzałości owoce z zielonych stają się żółte. Jest samopylna ale lepiej kwitnie i plonuje posadzona z inną odmianą.
Odmiany śliwy:
'Imperial' – odmiana samopylna, odporna na choroby, owocuje obficie na przełomie lipca i sierpnia , owoce o fioletowej skórce i żółtym miąższu, łatwo oddzielającym się od pestki.
'Fruca' – odmiana samopylna, dojrzewa 2-3 tygodnie wcześniej, niż odmiana Imperial. Owoce są ciemne, granatowe owoce pokryte kutnerem, o żółtym miąższu łatwo oddzielającym się od pestki.
Śliwo-morela:
'Miracose' to odmiana samopylna, odporna na choroby i mróz. Owoce są żółte z delikatnym rumieńcem, dojrzewają na przełomie września i października.
Morela:
'Compacta' ma słodkie, soczyste i smaczne owoce, jest samopylna.