Reklama

Dom

Jabłoń z czerwonym miąższem – smaczna ozdoba ogrodu

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 14.03.2022
61076_jablko
Share
Udostępnij
Kiedy chcemy posadzić coś nowego w ogrodzie, a myślimy o drzewkach owocowych, warto pomyśleć o jabłoni czerwonomiąższowej. Wiosną kwitnie fioletowo, a jesienią cieszy jabłuszkami o soczystym, słodko-kwaśnym i czerwonym miąższu. 

Szkółkarze szczepią tę odmianę na podkładce karłowej M9 lub półkarłowej M26. Drzewa szczepione na M9 sadzimy do gleby żyznej dodatkowo wzbogaconej kompostem. Obowiązkowo młode drzewko przywiązujemy do przynajmniej dwóch palików, aby silny wiatr go nie wywrócił. Ponieważ jabłoń dosyć płytko korzeni się, należy pomyśleć o założeniu linii kroplującej, lub posadzić drzewko w lekkim zagłębieniu i systematycznie podlewać, a potem ściółkować podsuszoną trawą. Jednak podczas obfitych opadów w takich zagłębieniach może zalegać woda, co nie sprzyja korzeniom, a pod ściółką lubią zadomowić się gryzonie. Drzewka szczepione na M9 wchodzą w okres owocowania nawet w 3 roku po posadzeniu i nie rosną wysokie.
 
Drzewka szczepione na M26 wchodzą w okres owocowania w 4-5 roku po posadzeniu, rosną wyższe i tworzą głębszy system korzeniowy. Będą rosły i owocowały na glebach słabszych, ale młode egzemplarze również wymagają dodatku kompostu i palikowania. W okresach przedłużającej się suszy podlewamy wszystkie młode drzewka i choć pod ściółką mogą zalęgnąć się gryzonie, w ten sposób ograniczymy parowanie wody z gleby. 
 
Jabłoń czerwonomiąższowa dojrzewa we wrześniu, rodzi kulisto spłaszczone czerwone owoce przeznaczone do bezpośredniego spożycia lub na musy i soki. Owoce zawierają 40 razy więcej antocyjanów niż pozostałe jabłka.
Warto posadzić to drzewko, ponieważ jest mrozo- i parchodporne. Dorasta do 3,5 m wysokości i nie tworzy rozłożystej korony. Do zapylania wymaga odmiany kwitnącej w tym samym czasie. Może to być James Grive lub Antonówka – stare, bardzo dobre odmiany o smacznych owocach. 
 
Warto zamówić tę jabłoń w sklepach internetowych, które już prowadzą przedsprzedaż. Jedno drzewko kosztuje około 20 zł, doliczamy również koszty przesyłki. Dlatego warto namówić sąsiada na drobne zakupy, wówczas koszty przesyłki rozłożą się.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy