Zasychające rośliny to smutny widok. Słońce, wysokie temperatury i brak deszczu mogą dać im się we znaki. Wystarczy raz zapomnieć o ich podlaniu i zaczynają więdnąć. Konewkę trzeba jednak używać z głową. Rośliny, które przed okresem letnim były rzadziej podlewane, lepiej przystosowały się do okresowego niedoboru wody podczas suszy – wytworzyły pewnego rodzaju odporność na suszę, polegająca na zmniejszonej transpiracji i lepszym gospodarowaniu wodą. Najwięcej wody potrzebują rośliny młode, wszystkie w okresie kwitnienia i posadzone na nasłonecznionych stanowiskach. Obfitego podlewania wymagają rośliny bagienne i łąkowe. Najbardziej odporne na suszę są skalne i pochodzące z naturalnych piaszczystych środowisk.
Krzewy można podlewać rzadziej, o ile są do tego przyzwyczajone. Jeśli od samego początku, po wsadzeniu ich w ziemię, nie podlewamy obficie, same zaczynają szukać pożywienia i mają dobrze wykształcony system korzeniowy Fot.Pixabay
Jak sobie radzić z przedłużającą się suszą?
-
Podlewaj rośliny rzadziej ale większą ilością wody. Rośliny podlewane w ten sposób mają lepiej rozwinięty system korzeniowy, który sięga głębiej w poszukiwaniu wody i rośliny stają się bardziej odporne na suszę.
-
Podlewaj uprawy wczesnym rankiem, kiedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe. To ograniczy straty wody w skutek parowania.
-
Nie podlewaj w południe, bo woda szybko wyparuje. Ponadto. krople wody działają jak soczewki i może dojść do uszkodzenia liści.
-
Nie podlewaj „z wiadra”. Strumień wody powinien być rozproszony, bo małe krople łatwiej wsiąkają w ziemię.
-
Ogrzewaj wodę do podlewania. Jeżeli przelejemy wodę do butelek 5 litrowych i ustawimy je w jasnym miejscu, woda będzie cieplejsza. Rośliny nie lubią szoku temperaturowego.
-
Zastosuj ściółkowanie gleby np.:, okrywaj grządki skoszoną trawą lub białą agrowłókniną, która ograniczymy parowanie wody z podłoża.
-
Zanim ponownie zasiejesz, dodaj do gleby kompost, obornik, torf odkwaszony lub hydrożel aby zwiększyć pojemność wodną gleby.
-
Gospodaruj wodą mądrze: wybierz warzywa, trawnik potrzebuje wody co pięć-siedem dni.
-
Nie koś trawnika za nisko, bo szybciej wyschnie.
-
Czekaj cierpliwie na deszcz i postaraj się złapać do beczki jak najwięcej deszczówki.
-
Przeschnięte rośliny doniczkowe trzeba moczyć w wodzie (w większym pojemniku), a gdy ożyją, ustawić w półcieniu.