Reklama

Kraj

Synoptyk IMGW: Na zachodzie upał, temperatura sięgnie 34 stopni Celsjusza

Inga Domurat / PAP
Dodano: 19.07.2022
65175_19li8
Share
Udostępnij
Od wtorku na zachodzie i centrum Polski obowiązują ostrzeżenia o upale wydane przez IMGW. Po południu, jak podał PAP synoptyk IMGW Mateusz Barczyk, na zachodzie termometry wskażą 34 stopnie Celsjusza.

Jak przekazał PAP Mateusz Barczyk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, we wtorek ostrzeżenia o upale wydane dla zachodniej centralnej Polski się realizują.

„W Słubicach w południe było 31 stopni Celsjusza. Ten pułap będzie dziś na wysokości 34 stopni” – zaznaczył Barczyk.

Najgoręcej po południu będzie właśnie na zachodzie kraju, w woj. zachodniopomorskim, wielkopolskim i lubuskim. W centrum kraju temperatura ma sięgnąć 31 stopni Celsjusza. Chłodniej, 23-24 stopnie, będzie na Podlasiu i krańcach wschodnich Lubelszczyzny. To dlatego, że tam, jak podał synoptyk IMGW, jeszcze do popołudnia utrzymywać się będzie umiarkowane zachmurzenie, co zatrzyma nieco rosnącą w kraju temperaturę. Tam spodziewany jest także słaby, przelotny deszcz.

„Wieczorem deszcz i chmury znikną nad wschodnią Polską” – powiedział Barczyk.

Dodał, że na zachodzie kraju to będzie gorący wieczór z temperaturą prognozowaną na godz. 20 na poziomie 28 stopni. Na północy i wschodzie termometry wskażą wówczas od 20 do 25 stopni Celsjusza.

W nocy temperatura minimalna na wschodzie osiągnie wartość 12 stopni, w kotlinach karpackich może nawet spaść do 9 stopni. Północ kraju z temperaturą 13-14 stopni, ale już w Wielkopolsce, na ziemi lubuskiej czy Dolnym Śląsku termometry nie wskażą mniej niż 16-18 stopni Celsjusza.

Wiatr będzie słaby w całej Polsce.

Barczyk zaznaczył, że w środę cały kraj znajdzie się w zasięgu upału. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy