Orkan Ksawery poczynił szkody nie tylko w lasach, ale i wszędzie tam, gdzie rosną wyższe drzewa. W starszych sadach, przydomowych ogródkach i w ogrodach działkowych, znajdziemy połamane gałęzie lub wywrócone drzewa owocowe oraz ozdobne. Wszystkie połamane konary koniecznie należy usunąć ze ścieżek, alejek oraz trawników i rabat, żeby nie tarasowały przejścia i nie utrudniały wzrostu roślin w kolejnym sezonie.
Nadłamane gałęzie obcinamy tak, aby w miarę możliwości drzewo mogło wypuścić nowe pędy. Jeżeli konary są skręcone lub złamane przy pniu wówczas obcinamy je na gładko. Pamiętajmy o zabezpieczeniu ran, przez które wnikają grzyby powodujące choroby drewna. Pozostałe po cięciu rany zawsze trzeba posmarować maścią ogrodniczą lub przynajmniej farbą emulsyjną z dodatkiem Miedzianu.
Jeżeli mamy w ogrodzie złamane lub wywrócone drzewo ozdobne, to przed usunięciem szkód, trzeba zrobić zdjęcie, które wraz z pismem informacyjnym o dacie i przyczynie złamania konarów lub drzewa albo wywrócenia się drzewa, należy wysłać do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miasta. Kopię takiego pisma wraz ze zdjęciem, przechowujemy w archiwum domowym przez okres 5 lat.
Tam gdzie gałęzie tam i liście. Zatem, dokładnie grabimy opadłe drobne gałązki i liście, najlepiej w bezwietrzny dzień, żeby nie dodawać sobie pracy. Przy okazji prac porządkowych po silnych wiatrach możemy posprzątać rabaty. Przed nadejściem jesiennych opadów deszczu warto usunąć z nich przekwitłe pędy i uschnięte liście. Możemy wyłożyć je na kompostownik lub oddać do punktu odbioru odpadów organicznych.
Już teraz warto obwiązać sznurkiem trawy, juki oraz kolumnowe formy iglaków tj.: jałowce, cyprysiki. Zabezpieczymy je w ten sposób na wypadek kolejnej wichury. Im wcześniej zabierzemy się do pracy, tym mniej zostanie nam do zrobienia przed nastaniem zimy.
Jeżeli silny wiatr uszkodził nam rośliny na balkonie, to o nie też powinniśmy zadbać. Te najbardziej połamane lepiej jest wyrzucić, bo będą się długo regenerować. Można podjąć próbę uratowania roślin i mocno je przyciąć, może „odbiją” w przyszłym sezonie przy odpowiedniej pielęgnacji. Rośliny jednoroczne tj.: pelargonie, bakopa, dzwoneczki i inne można już zlikwidować. Nie liczmy na piękny październik w tym roku.
Po zakończeniu wszystkich zabiegów agrotechnicznych pamiętajmy o wyczyszczeniu narzędzi mydłem potasowym, denaturatem lub alkoholem i nałożeniu warstwy smaru na części tnące.