Reklama

Dom

Jesień w ogrodzie – czym się zająć?

Materiał Partnera
Dodano: 27.08.2021
55848_computing-3795962_-pixabay-750x400-resizer-750
Share
Udostępnij
Jesień to jeden z najbardziej pracowitych miesięcy dla ogrodników. Wówczas nie tylko dokonuje się zbiorów dojrzałych warzyw i owoców, ale przede wszystkim przygotowuje się ogród na zimę. Zimne miesiące roku są trudne dla roślin i kwiatów, dlatego warto je wcześniej odpowiednio otoczyć opieką, aby bezpiecznie przetrwały okres mrozu. Jak rozplanować jesienne prace w ogrodzie? Na co zwracać szczególną uwagę?

Jesień okresem porządków 


Pierwsze prace ogrodowe powinny polegać na usunięciu roślin jednorocznych. Wszystkie łodygi i przekwitnięte kwiaty w typie pelargonii czy petunii wymagają uprzątnięcia. Konieczne jest również zabezpieczenie roślin wieloletnich. Doświadczeni ogrodnicy radzą zacząć prace od roślin najbardziej narażonych na wahania temperatur. Już w październiku można spodziewać się gorszej pogody, która może negatywnie odbić się na pielęgnowanych bylinach. 

Warto zacząć pierwsze prace pod koniec sierpnia. Wiele roślin wymaga pielęgnacji późnym latem. Przykładowo orzech włoski nie może być przycinany wiosną, gdyż wówczas wydziela dużo soków, który sączy się z ran. Płyny hamują proces gojenia, a samo drzewo jest wówczas bezpośrednio narażone na działanie patogenów. 

Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?


Jesienią nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu, szczególnie drzew iglastych. Wczesną wiosną cierpią one na niedobory wody, przez co mogą usychać. Gdy w cieplejsze dni woda paruje, rośliny nie pobierają wody z gleby, gdyż ta jest zamarznięta. 

Późną jesienią wszystkie rośliny pozostające w ogrodzie na zimę, należy zabezpieczyć za pomocą materiału przepuszczającego powietrze. Wrażliwe na mróz są przede wszystkim róże, krzewy iglaste kopane  oraz drzewa liściaste. Warto użyć:
1) świerkowych gałązek, 
2) kory drzew, 
3) suchych liści (wyłącznie zdrowych), 
4) agrowłókniny,
5) mat słomianych. 

Dzięki wykorzystaniu naturalnych tworzyw drzewa są zabezpieczone w sposób ekologiczny, przy czym nie produkuje się dodatkowych śmieci. Drzewa i krzewy iglaste należy zabezpieczyć sznurkiem. Najlepszym sposobem jest obwiązanie gałęzi. Pomoże to w uchronieniu przed złamaniem się pod wpływem dużego obciążenia wywołanego opadami śniegu. Młode drzewa owocowe wymagają ochrony w postaci osłonek sadowniczych chroniących przed sarnami. Dodatkowo niezbędne jest bielenie pni wapnem oraz usypywanie niskich kopczyków. Dzięki tym zabiegom drzewka przetrwają trudne miesiące. 
 
W ogrodach sadzimy często rośliny pochodzące z różnych stref klimatycznych. Aby przetrwały zimę, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem i wiatrem. Warto zwrócić szczególną uwagę na ochronę zimozielonych drzew i krzewów formowanych (np. bukszpany), pnącza czy róże botaniczne. Żeby cieszyły nasze oczy również następnego roku, jesienią muszą zostać otoczone odpowiednimi osłonkami. 
– potwierdza specjalista ds. kontroli i jakości z firmy ogrodniczej

Przygotowanie trawnika do zimy 


We wrześniu należy regularnie przycinać trawę. Ostatnie koszenie powinno zostać wykonane pod koniec października. Murawa musi zostać poddana aeracji (napowietrzeniu), aby na wiosnę była w dobrej kondycji. Warto stosować również nawóz bez azotu. Jesienią drzewa liściaste zrzucają liście, które często zalegają na trawniku. Zgodnie z zaleceniami ogrodników, powinno się je regularnie usuwać. Zalegając na trawie będą gnić, a co za tym idzie, negatywnie wpływać na stan murawy. Jeśli w ogrodzie znajduje się dużo drzew, co uniemożliwia grabienie zeschłych liści, rekomenduje się zastosowanie specjalnej dmuchawy, która znacznie przyspieszy prace. 

Zebranymi odpadami można zasilić przydomowy kompost. Warto jednak tworzyć nawóz wyłącznie ze zdrowych liści, chore egzemplarze należy spalić. W przeciwnym razie może to spowodować rozprzestrzenianie się chorób na inne rośliny. Drzewa rodzą owoce, które można zebrać i przerobić na dżemy czy soki.

Jesień to szczególna pora roku. Tak naprawdę wtedy można dostrzec efekty prac w poprzednich miesiącach. To także jednak czas wzmożonych porządków, które pozwolą zabezpieczyć drzewka i byliny na przyszły rok. Zimą liczba czynności, które można wykonać w ogrodzie maleje, a jesienna praca w ogrodzie to dla wielu przyjemność. Nic dziwnego, przyjemnie wykonywać czynności ogrodnicze będąc otoczonym feerią barw. Dodatkowo na początku września pogoda jest bardzo dobra, a jeszcze niektóre kwiaty wciąż pachną intensywnie. Zebrane owoce i warzywa warto przetworzyć, aby zimą cieszyć się słoikami wypełnionymi latem. Aby własny ogród wiosną zaskoczył zielenią, należy poświęcić kilka dni jesienią, aby zabezpieczyć rośliny. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy